Jak se značí stříbro?

Neděle, 1. září 2019

Často se nás ptáte, proč na sobě ten maličkatý stříbrný komponent, který jste si u nás zakoupili, nemá vyražené číslo 925. Je to tedy vůbec stříbrné? Koupil jsem si to, co jsem chtěl? Co znamená ryzost 925/1000 a co je to punc? Abychom vám, našim zákazníkům, situaci objasnili, připravili jsme pro vás tento článek.

Jak se značí stříbro?

Stříbro

Stříbro a zlato jsou ušlechtilé kovy, které vynikají svými vlastnostmi, jako jsou snadné zpracování, vysoký lesk a trvanlivost. Tyto přednosti je předurčily k výrobě šperků.

Samotné stříbro je poměrně měkké a náchylné k tmavnutí při styku s lidským potem a sírou v atmosféře, která se do ovzduší dostává například při spalování uhlí. Pro zamezení tmavnutí se stříbro slévá s jinými kovy, které zlepšují nejen jeho mechanické, ale také vzhledové vlastnosti. Klenotnické slitiny stříbra jsou tvrdší, pevnější a obsahují přes 90 % ryzího stříbra, které je doplněné většinou mědí. I přes veškeré úsilí a šetrnou péči se šperky při běžném nošení zašpiní, ztmavnou a ztratí svůj lesk. Nežádoucího zašednutí a ztmavnutí šperku se však můžete snadno zbavit jeho vyčištěním pomocí speciálních čističů na stříbro.

Pokud ovšem chcete častému čistění svých šperků předejít, můžete si zakoupit stříbrné šperky či komponenty se speciální povrchovou úpravou. Na výběr máte z komponentů rhodiovaných nebo pozlacených 24karátovým zlatem. Rhodiované a pozlacené komponenty mají vyšší lesk, stálejší barvu a jsou vhodné i pro alergiky se zvýšenou citlivostí na stříbro. Tyto speciální povrchové úpravy nabízíme u nejžádanějších typů komponentů, jako jsou náušnicové háčky, náušnicové puzety a ozdobné šlupny.

Stříbrné pozlacené náušnicové háčky Stříbrné pozlacené a rhodiované šlupny Stříbrné rhodiované náušnice s krystaly SWAROVSKI

Puncovní zákon

Puncování šperků i komponentů z drahých kovů upravuje puncovní zákon č. 539/1992 Sb., který je poměrně obsáhlý a jehož celé znění naleznete na stránkách Puncovního úřadu. Pro přehlednost jsme pro vás vybrali jeho nejdůležitější části.

Ryzost označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný komponent či šperk vyroben. Ryzost se vždy vyjadřuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra nebo zlata ve šperku, komponentu či řetízku udává tzv. ryzostní značka.

Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, jež můžete znát též pod názvem sterlingové stříbro. Tato klenotnická slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď.

Stříbrné zapínání s vyraženou ryzostní značkou 925 Stříbrný řetízek s vyraženou ryzostní značkou 925 Stříbrný mechanický náušnicový háček s vyraženou ryzostní značkou 925

Ryzost zlata se oproti stříbru udává převážně v karátech. Zákon však karáty převádí a udává je v tisícinách, stejně jako u stříbra. Čisté 24karátové zlato neobsahuje žádné příměsi a jeho ryzost je definována jako 999/1000. Používá se mimo jiné na pokovování stříbrných komponentů, které následně funguje jako ochranný film proti nežádoucímu tmavnutí stříbrného kovu.

Puncování

Punc informuje zákazníka o pravosti a ryzosti šperku či komponentu. Polotovary a hotové klenotnické, zlatnické i stříbrnické výrobky se označují speciálními značkami, které se nazývají puncy. Samotné označování se provádí ražbou nebo laserem a celému tomuto procesu se říká puncování.

České státní puncovní značky

Typy punců

  • Výrobní značka je zaregistrována na Puncovním úřadu a lze podle ní dohledat výrobce šperku. Nejčastěji se jedná o dvě až tři písmena.
  • Český státní punc je specifický obrazec s číslem. Tvar puncu prozrazuje, z jakého kovu a o jaké ryzosti bylo zboží zhotoveno. Na některých špercích můžete objevit navíc ryzostní značku, která ovšem není v tomto případě povinná. Zboží označené českým státním puncem má ověřenou, státem garantovanou ryzost.
  • Ryzostní značku obvykle tvoří tři číslice, které označují číselný podíl ryzího kovu ve slitině.

Povinně musí být značeno puncem zlaté zboží těžší než 0,52 gramu a stříbrné zboží, které váží více než 3,49 gramů. Lehčí komponenty či šperky spadají do kategorie podlimitního zboží. To by ovšem mělo být označeno alespoň ryzostní značkou. Výjimku pak tvoří drobné komponenty, kde není značení ryzostní značkou z technologických důvodů možné. Naší snahou je označovat ryzostní značkou co největší množství prodávaných stříbrných komponentů, pokud to jejich charakter technologicky umožňuje.

Potvrzení puncovního úřadu o registraci činnosti

Související články

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Prohlédněte si 5 návodů například na girlandu s fotografiemi, macramé nástěnku nebo roztomilý rámeček ze zažehlovacích korálků na fotografie či polaroidy a pusťte se do vzpomínkového svatebního tvoření ještě dnes!

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Nakupte ještě dnes a můžete získat skleněný broušený Manumi přívěsek ve tvaru srdíčka jako dárek ke Dni matek.

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Zapojte se do květnové výzvy, jejímž tématem je tvoření šperků a dekorací s květinovými akcenty. Tvořte, pochlubte se nám a vyhrajte až 1 000 Kč!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Vlasta
Čtvrtek, 23. Květen 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Pátek, 17. Květen 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení

Ivan
Čtvrtek, 9. Květen 2024

100%

Rýchlosť, výborná komunikácia