Jak správně pečovat o šperky

Neděle, 26. červenec 2020

Máte doma zlatý prsten po babičce nebo vámi vytvořený stříbrný náhrdelník s minerály a rádi byste, aby zůstal stejně čistý a zářivý, jako na začátku? Stačí znát pár triků, aby vaše šperky byly jako nové.

Jak správně pečovat o šperky

Jestli máte doma sbírku šperků, určitě znáte proces čištění ultrazvukem nebo to, že je jednou za čas musíte klasicky přinést do klenotnictví. Pokud se vám však nechce vážit cestu ani na jedno místo a rádi se staráte o své věci sami, existuje i spousta možností, jak se o šperky šetrně starat v pohodlí domácnosti. Čistící kosmetika na šperky často ušetří nejen cestu, ale i peněženku. Značky, které se specializují na tyto produkty, není tak snadné najít, ale existují a obsahují nejen čistící roztoky, ale také speciální leštidla a další praktické produkty. Pokud si chcete hledání zkrátit, v našem sortimentu najdete prvotřídní kosmetiku na šperky značky Connoisseurs. Pojďme se tedy podívat na to, jak si můžete snadno vyčistit své šperky doma.

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky jsou známé tím, že běžným nošením oxidují, což způsobuje to, že černají. Může za to několik vnějších vlivů od PH naší pokožky, přes počasí, po parfémy, krémy a další látky, které přijdou se stříbrem do kontaktu.

Pokud máte více stříbrných šperků, které nemají vložený kámen či speciální zušlechtění jako je antická patina, čistící roztok pro stříbrné šperky s praktickým zásobníkem, do kterého vložíte šperky a poté je ponoříte na dno lázně s roztokem, bude ideální volbou. Šperky stačí ponořit na 10 vteřin a poté je omýt pod vlažnou vodou a otřít měkkým hadříkem. Speciální roztok je netoxický a postará se o odstranění oxidace, nečistot a šperky zanechá lesklé.

Pokud jsou vaše stříbrné šperky rhodiované, nebo pokud chcete očistit pouze část vašeho stříbrného šperku, místo roztoku doporučujeme použít speciální suché utěrky na stříbrné šperky. Utěrka má dvě vrstvy – bílá se stará o odstranění nečistot zatímco fialová jim následně vrátí lesk. Speciální utěrka, která postupem času může zčernat, je na více použití. Zčernání nesníží její účinnost, její vyprání však ano.

EU_SilverJar-1   SilverCloth2

Zlaté a pozlacené šperky

Zlaté šperky, podobně jako stříbrné, běžným nošením ztrácí lesk, mohou se jemně poškrábat nebo se na nich usazují nečistoty. I tady existuje na trhu několik různých přípravků, které jim vrátí lesk a snadno odstraní nečistoty z běžného používání.

Čistící roztok na šperky z drahých kovů má stejný princip jako výše zmínění roztok na stříbrné šperky – váš šperk položíte do zásobníku a ponoříte na dno roztoku na 30 vteřin, poté jej omyjete pod vlažnou vodou a osušíte měkkým hadříkem. Speciální polymery v roztoku se mimo jiné postarají také o malé vlásečnicové škrábance na šperku, které vyplní. Váš šperk tak zůstane čistý a lesklý a tento roztok můžete použít také na šperky, které v sobě mají vložené drahokamy jako jsou diamanty, safíry a další drahé kameny, které mají pevné lůžko a nejsou vlepené lepidlem.

Další alternativou jsou speciální utěrky pro zlaté šperky, které jsou ideální také na pozlacené šperky, ke kterým se chováme stejně jako ke zlatým šperkům do té doby, dokud se pozlacení neošoupe. Utěrka funguje na stejném dvoufázovém principu – bílá čistí a fialová leští a snadno s ní vrátíte lesk starým prstenům nebo zlatým hodinkám.

Precious_Image1_ALT   Image4

Šperky z jiných drahých kovů

Pokud máte šperk z jiného drahého kovu, jako je například platina, i tady doporučujeme použít čistící roztok na šperky z drahých kovů.

Další oblíbenou možností je čistící pěna, která se chová šetrně ke všem šperkům, včetně šperků s drahými kameny nebo polodrahokamy. Pěnu použijte přímo na šperk a pokud ji potřebujete vetřít do záhybů, použijte štěteček. Po 30-60 vteřinách šperk omyjte pod vlažnou vodou a osušte měkkým hadříkem. Pěna váš šperk hloubkově vyčistí a šperku navrátí ztracený lesk.

I tady můžete použít suché čistící utěrky. Jednorázové netoxické čistící utěrky snadno sbalíte do kabelky a můžete prakticky ošetřit svůj šperk kdekoliv. Balení obsahuje 25 kusů a odstraníte s nimi nečistoty nejen na zlatých a stříbrných špercích, ale také na platině, na drahokamech a polodrahokamech.  

Náhrdelníky s minerály nebo perlami

Náhrdelníky, prsteny nebo náramky s minerály a perlami jsou zvláštní kategorií, které se říká delikátní šperky. Tyto přírodní materiály jsou mnohem křehčí než kovy a je potřeba s nimi zacházet opatrně.

Čistící roztok na šperky s perlami a polodrahokamy funguje na bázi zásobníku a roztoku, který má ovšem šetrnější složení. Nemusíte se tak bát toho, že vám roztok zničí perleť na perlách nebo popraská minerál. Tento roztok je totiž speciálně navržený přímo na jemné šperky, které hloubkově vyčistí a zároveň se postará o to, aby tyto křehké přírodní materiály, od opravdu delikátního opálu a korálu po ametyst a onyx, zůstaly nepoškozené. Po 30 vteřinové lázni šperk omyjte pod vlažnou vodou a osušte měkkým hadříkem.

Kromě toho můžete na tyto šperky použít i výše zmiňované jednorázové utěrky nebo čistící pěnu.

JewelryWipe_Image3   Delicate 1047-HiRes

Prsteny s diamanty

Prsteny s diamanty jsou nejen krásné, ale také velmi cenné. Často se tak stává, že je raději nenosíme, protože se bojíme toho, že tím přispějeme na ztrátě jeho ceny, což je ovšem škoda. Místo toho stačí dbát na několik základních rad, jako je například sundání prstenu před koupelí, a průběžná péče.

Čistící pero na diamanty a drahokamy je nejen praktické, jelikož se vám hodí do kabelky na cesty, ale snadno s ním vyčistíte nejen diamant, ale také celý prsten. Pero funguje na bázi modrého roztoku a štětečku s mikrovlákny, který se dostane i do úzkých záhybů na prstenu, jako jsou spáry v lůžku. Štěteček stačí nejprve ponořit do vody a poté otočit uzávěrem na spodní straně, dokud se na něm neobjeví modrý roztok. Tím poté otírejte šperk a diamant či jiný drahokam dokud se nevytvoří lehká pěna. Nezapomeňte také na spodní část prstenu pod lůžkem a vnitřek, který se nejvíce dotýká kůže, a je tak nejvíce vystaven oxidaci. Šperk poté omyjte pod vlažnou vodou a osušte měkkým hadříkem.

DDS_Image3   Dazzle

Přívěsek s Preciosa kamenem

Pokud máte oblíbený přívěsek s Preciosa kamenem a i jemu byste rádi navrátili záři, i tady můžete využít jednorázové čistící utěrky (popřípadě utěrky na stříbro, či zlato podle materiálu lůžka). Jelikož jsou Preciosa kameny do lůžek často vlepené, není vhodné používat speciální roztoky, které by mohly kámen od lůžka oddělit. Můžete však použít čistící roztok na šperky s perlami a drahokamy, který je bez amoniaku – šperk nevkládejte do zásobníku, ale místo toho použijte přiložený kartáček namočený v roztoku a opatrně očistěte šperk tak, abyste neoddělili kámen od lůžka. Pokud chcete vyčistit pouze krystal Preciosa, i tady můžete pomocí štětečku aplikovat roztok.

Další praktické typy jak pečovat o šperky

  • Šperky sundávejte před sportem, kdy se pokožka potí a tím mění PH na šperku  

  • Šperky nepatří do bazénu s chlorovanou vodou a také do sprchy, kdy mohou být v kontaktu s mýdlem či šampónem a nemusí být správně osušeny

  • Šperky ideálně skladujte na tmavém místě ve šperkovnici nebo v sáčku z mikrovláken
     

Související články

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Prohlédněte si 5 návodů například na girlandu s fotografiemi, macramé nástěnku nebo roztomilý rámeček ze zažehlovacích korálků na fotografie či polaroidy a pusťte se do vzpomínkového svatebního tvoření ještě dnes!

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Nakupte ještě dnes a můžete získat skleněný broušený Manumi přívěsek ve tvaru srdíčka jako dárek ke Dni matek.

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Zapojte se do květnové výzvy, jejímž tématem je tvoření šperků a dekorací s květinovými akcenty. Tvořte, pochlubte se nám a vyhrajte až 1 000 Kč!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Vlasta
Čtvrtek, 23. Květen 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Pátek, 17. Květen 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení

Ivan
Čtvrtek, 9. Květen 2024

100%

Rýchlosť, výborná komunikácia