Jak začít s korálky - druhy korálků

Čtvrtek, 13. srpen 2020

Jak navléknout korálek ke korálku je každému jasné... Ale jak postupovat v případě, že chcete začít pracovat s komponenty? Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vás provedeme jednoduchými technikami, které posunou vaše korálkování na novou úroveň.

Jak začít s korálky - druhy korálků

Korálky provázejí člověka už od nepaměti. Touha zdobit se byla vlastní i našim prapředkům. Sice "pár" staletí tvralo, než se člověk naučil zpracovávat sklo, ale vzít pěknou přírodninu a udělat z ní šperk bylo možné i bez sklářských pecí. Kousek dřívka, hezký kamínek nebo dokonce zajímavá kůstka, voila, když se podařilo udělat dírku skrz na skrz, korálek byl na světě.

Zajímavé je, že navzdory technologickému pokroku se dnes naše preference opět vrací do těchto dob. Minerály a dřevo opět jsou v popředí našeho zájmu. Ale je tolik dalších možností! Pojďme si společně povědět něco málo o základních druzích korálků a jejich využití.

 

Rokajlové korálky

Rokajlové korálky jsou ty nejmenší perličky, se kterými můžete pracovat. Vyrábějí se sekáním ze skleněných trubiček a pomocí vysokých teplot se dále tvarují. Nejčastěji se používají v technice šitého šperku nebo háčkování. To jsou sice techniky pro pokročilé, ale rokajlu se nemusí bát ani začátečník. Díky své jemnosti z něj můžete snadno vytvořit třeba tenké minimalistické náramky. 

DSC08241

Pusťe se do tvoření s rokajlovými korálky.

 

Mačkané korálky

Mačkané korálky můžou mít roztodivné tvary a různý počet dírek. Vyrábějí se máčkáním ze skleněných tyčí, kde jim forma tyče dává tvar. Nejenom kuličky, ale třeba i motýlka, kytičky nebo dokonce vánočního stromečku. S jednodírkovými mačkanými korálky je to hračka. Prostě se navlékají. Ať už na návlekový materiál nebo třeba na ketlovací jehlu. Výzvou je však práce s více dírkovými korálky. Ty své uplatnění najdou v šitém šperku, kdy díky jejich tvarům mohou vznikat zajímavé vzory.

DSC08187

Návody s mačkanými korálky najdete v naší Inspirační galerii.

 

Broušené korálky

Broušené korálky vznikají vybroušením plošek do skleněné kuličky. Aby se dosáhlo vysokého lesku, tak se následně dají na chvilku do pece, kde se jejich povrch lehce nataví. To po schladnují způsobí, že jsou plošky natolik lesklé, že můžou házet prasátka. Následně se často zdobí různými formami povrchových úprav, jako je třeba částečné pokovení. Stačí si vybrat velikost a barvu a s broušenými korálky může pracovat začátečník i pokročilý.

DSC08182

Vyrobte si třpytivý šperk s broušenými korálky.

 

Cínové korálky

Cínové perle, nebo taky lidově sluníčka, jsou českou specialitou. Vyrábějí se z cínového skla? Oproti klasickým broušeným korálkům jsou drobnější. V lesku je však překonají. Proto jsou oblíbenou levnější alternativou ke korálkům SWAROVSKI. Můžete si jich navléknout celou šňůrku nebo je třeba využít pouze jako lesklý akcent mezi další korálky.

DSC08191

Vyzkoušejte zakomponovat cínové perle do vašeho šperku.

 

Voskové perle

Voskové perle, ne perly, jsou skleněné korálky se speciální voskovou povrchovou úpravou. Je to historií prověřený typ korálků, díky němuž se už před 200 lety rozšířila sláva českých korálků za naše hranice. Právě voskovými perličkami byly pošívané například krásné secesní šaty. Ale perly jsou klasika, která nikdy nevyjde z módy, proto jsou dnes stejně aktuální, jako před sto lety. Tzv. voskovy jsou skvělou alternativou pravých perel, které využijete pro výrobu bižuterie, zdobení oděvů i dalších dekorací. 

DSC08247

Tak trochu jiné voskovky - vytvořte si šperk s perličkami.

 

Plastové perle

Dnešní trendy si žádají všechno větší. I ve špercích a doplňcích se využívají perly takových rozměrů, že pokud by byly skleněné, tak by vás z takové čelenky hodně rychle začala bolet hlava. Plastové perle jsou mnohem lehčí a zároveň mohou jít s velikostí tam, kam by se skleněné perličky bály.

DSC08210

Trendy šperky s hitem letošního roku - plastovou imitací perel.

 

SWAROVSKI korálky tvarové

Jméno SWAROVSKI je pojem, který rezonuje nejenom ve světě tvoření šperků. Rakouský výrobce krystalů je známý ve světě fashion i luxusní bižuterie. Věděli jste, že zakladatel se původně jmenoval Svárovský a pocházel z Jablonecka, středoevropské kolébky skleněných korálků? Dnes si pod značkou SWAROVSKI můžete koupit také oblíbené tvarové korálky z krystalického materiálu. Vaše nejoblíbenější jsou srdíčka, kytičky a motýlci. 

DSC08231

Jednoduché a přitom luxusní - šperky se SWAROVSKI tvarovými kameny.

 

SWAROVSKI korálky 

V nabídce SWAROVSKI Elements najdete samozřejmě i klasické korálky ve tvaru broušených kuliček. Nejoblíbenější je výbrus XILION Bead ve tvaru bikonu. Ten mají v oblibě jak zkušené korálkářky pro své šité šperky, tak začátečníci, kteří je navlékají do jemných náramků.

DSC08235

Swarovski korálky se hodí do každého šperku - zkuste si nějaký takový vytvořit.

 

SWAROVSKI perly

Perličky SWAROVSKI vynikají dokonale kulatým tvarem a povrchovou úpravou, u které nehrozí, že by byly dírky zateklé barvou. Vybrat si můžete z několika velikostí a mnoha barev, z nichž některé jsou pod patentem SWAROVSKI.  Velkou výhodou je, že odstíny perliček skvěle ladí s odstíny korálků SWAROVSKI i dalších elementů.

DSC08216

Návody se SWAROVSKI perličkami najdete tu.

 

Dřevěné korálky

Jak jsme zmiňovaly v úvodu, dřevo bylo dozajisté jedním z prvních materiálů, kterým se člověk zdobil. I dnes mají dřevěné korálky své místo na slunci. Často se využívají do etnických šperků nebo třeba jako součást přírodních dekorací. Napadlo by vás, že si můžete zkusit vyrobit vánoční korálkové hvězdy z dřevěných korálků? Tradiční dekoraci tak pojmete moderně, s respektem k přírodě.

DSC08209

Spojte se s přírodou a vytvořte si šperk z dřevěných korálků.

 

Korálky z exotického dřeva

Pokud sympatizujete s východními filozofiemi, určitě dobře znáte exotickou rudrakshu, santal nebo třeba semínka Bodhi. Tyto korálky se nejčastěji využívají ve špercích se spirituální tematikou, jako jsou například mala růžence. Víme, že tento styl máte hodně rádi. Proto mezi našimi komponenty najdete celou řadu východních symbolů ve formě korálků nebo přívěsků. Svůj šperk z exotického dřeva tak můžete doplnit Buddhou, symbolem Óm, indickým slonem nebo třeba lotosem.

DSC08204

Noste kousek exotiky u sebe - vytvořte si šperk s korálky z exotického dřeva.

 

Korálky z minerálů

Tvorba šperků z minerálových korálků je naprostým fenoménem posledních let. Lidé se obracejí k přírodě a věří v pozitivní účinky drahých kamenů. Proto mnoho z nás nosí u sebe talisman z minerálů, nejčastěji v podobě náramku. Kameny se vybírají podle znamení horoskopu, žádoucích účinků na psychiku a zdraví nebo podle intuice. Tělo prý samo nejlépe ví, jaký kámen právě potřebuje. Korálky z minerálů jsou buď ve formě kuliček nebo zlomků. Kuličky mohou být navíc i broušené, takže evokují opravdový luxus drahých kamenů.

DSC08214

Náramek z minerálů prostě musíte mít.

 

Silikonové korálky

Silikonové korálky jsou určeny pro naše nejmenší. Jejich primárním účelem není zdobit, ale poskytnout zábavu. Ať už ve formě kousátka, řetězu do kočárku nebo třeba kojicích korálů, které můžou při krmení tahat místo maminčiných vlasů. Jsou větší než běžné korálky a vybrat si můžete z různých tvarů. Barevná škála je v pastelových odstínech, které se hodí ke zbytku klasické výbavičky pro miminka. Moc pěkně vypadají kombinace s dřevěnými korálky nebo třeba elementy ve tvaru mráčku, srdíčka a dalších.

DSC05878

 


Další díly seriálu Jak začít s korálky

Související články

Dny Manumi a sleva až 150 Kč

Dny Manumi a sleva až 150 Kč

Nakupte do neděle 14. 4. 2024 a můžete mít slevu až 150 Kč na celý nákup! Jak na to? Čtěte níže.

Jarní kreativní inspirace: 5 tipů na jarní tvoření

Jarní kreativní inspirace: 5 tipů na jarní tvoření

Jaro je tu a s ním čerstvá dávka inspirace pro tvoření jarních dekorací! V tomto článku vám přinášíme pět kreativních nápadů na DIY svícen, papírové sněženky nebo nástěnné dekorace. Pusťte se do jarního tvoření ještě dnes!

Objevte kouzlo manumitu + sleva 14 %

Objevte kouzlo manumitu + sleva 14 %

Propadněte magickému manumitu, dnes 1. 4. 2024 navíc s možností nákupu se slevou 14 % na celou objednávku.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Milena
Pátek, 19. Duben 2024

100%

Krásne koralky, veľká spokojnosť

Katarina
Čtvrtek, 18. Duben 2024

100%

Fantasticky obchod!

Alena
Pátek, 12. Duben 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.