Japa Mala – obyčejný náhrdelník, nebo posvátný růženec?

Pondělí, 4. leden 2021

Určitě jste už slyšeli o speciálních spirituálních doplňcích, kterým se říká Mala. I u nás si můžete o Male přečíst již spoustu zajímavých informací, a dokonce se podívat i na video. Pokud vás ale zajímá rychlý přehled, co Japa Mala je a proč ji vyrobit, jste tady správně.

Japa Mala – obyčejný náhrdelník, nebo posvátný růženec?

Mala jsou náboženské růžence spjaté s hinduismem a buddhismem. Jedná se o speciální doplňky, které se nosí nejen v době modliteb, ale i mimo ně. Jedná se většinou o náhrdelníky vytvořené ze speciálních dřevěných semínek posvátných stromů, jako je Rudraksha nebo strom Ficus religiosa, ze kterého můžeme získat Bodhi semínka. Více informací o tom, jaké dřevěné materiály se nejčastěji používají na Malu, si můžete přečíst v článku Průvodce dřevěnými korálky na Mala náramky. Pokud chcete jednoduchý výtah základních informací, pojďme na to:

Proč byste si měli chtít vytvořit Japa Malu?

Japa Mala se používá především jako modlitební nástroj, podobně jako naše růžence. Používá se především při meditaci a spojení s Vyšším Já. Díky opakování mantry 108× se tak můžeme snadno dostat do meditativního rozpoložení a jiné vibrační hodnoty, například prý do stavu delta nebo théta, kdy nám naše Vyšší Já naslouchá a my máme lepší možnost naslouchat jemu. Věří se pak, že z meditace odcházíme duševně očištění, harmonizovaní a šťastní. Nosit ji však můžete jen tak, aniž byste ji k tomuto účelu využívali.

Jedná se o náhrdelník, nebo náramek?

Japa Mala je především růženec, tedy náhrdelník o 108 korálcích, plus jeden ukončovací korálek, který se do tohoto čísla nezapočítává – tomu se říká Guru korálek. Malu můžete vytvořit i jako náramek, ale musí mít počet korálků v násobcích 9, jinak nepůjde o Malu.

Co je Guru korálek?

Guru korálek je speciální ukončovací korálek na Japa Malu, který vám pomůže snadno posouvat uzlíky v případě, že byste si chtěli náhrdelník nebo náramek navléknout. Nepočítá se do počtu násobků devíti, ani do 108 korálků. To znamená, že Japa Mala má 108 korálků + ukončovací Guru korálek. Ten sestává ze dvou korálků, které symbolizují učitele a učence.

Co se s Japa Malou dělá?

Pokud s ní chcete meditovat, sedněte si do tureckého sedu nebo do lotosového květu. Japa Malu vložte do pravé ruky a zvedněte ji na úroveň srdce. Japa Mala se protáčí pomocí palce, prostředníku a prsteníčku. Promyslete si svou mantru a zavřete oči. Poté uchopte první korálek vedle Guru korálku a po tom, co pronesete svou mantru (v duchu nebo nahlas), posuňte prsty na další korálek. Takto budete v ruce „přebírat“ jednotlivé korálky na Japa Male a u každého korálku recitovat vámi zvolenou mantru. Pokud dojdete až ke konci a chcete v recitování pokračovat, nepřeskakujte Guru korálek, ale Japa Malu otočte a pokračujte v opačném směru.

Jak se Japa Mala skladuje? 

Ideálně by měla být uložena v hedvábném sáčku. Sáček můžete poté vložit do kabelky a Japa Malu nosit s sebou. Japa Malu však můžete nosit i na sobě jako doplněk. 

Existuje něco, co s Japa Malou nemám dělat?

Jelikož se jedná o spirituální doplněk, je vhodné mu dodat úctu tak, že jej sundáte v intimních momentech, a to i předtím, než půjdete na toaletu. V tu chvíli se Japa Mala vkládá do hedvábného sáčku a vzít byste si ji měli až v momentě, kdy máte pečlivě umyté ruce. Dále je potřeba dbát na materiál Japa Maly. Ať už se jedná o dřevěné korálky, nebo o minerály, neberte si ji s sebou do vody a dávejte pozor na to, aby nebyla v kontaktu s kosmetikou a potem.

Jak se Japa Mala čistí?

Opět v závislosti na materiálu Japa Maly, což většinou bývají dřevěná semínka, ale také minerály. Omýt ji můžete opatrně ve vlažné vodě. Pokud máte Japa Malu z Rudrakshi, můžete ji omýt pod vodou a opatrně ji přejet kartáčkem. Pokud máte Japa Malu z minerálů, stačí ji omýt pod vodou a promnout korálky mezi prsty. V obou variantách ji opatrně osušte a položte na hedvábný kapesník, aby oschla. Do dřevěných korálků můžete poté vmasírovat mandlový olej, který je prozáří. 

Existují minerály, které na Japa Male být nemohou? 

Obecně vzato ne. Pokud si přejete vyrobit Japa Malu z minerálů, můžete si vybrat takové minerály, které rezonují s vaším znamením, s vaší momentální situací nebo ideálně, které vám dle intuice přijdou vhodné. Do výběru minerálů spadá i spousta dalších faktorů, jako je vaše momentální energie, kterou vám minerály mají pomoci vybalancovat.

Pokud se například přistihnete, že vaše myšlenky létají sem tam nebo že si nedokážete na meditaci udělat čas, může vám pomoci jeden z minerálů, který aktivuje vaši spodní čakru a dá vám půdu pod nohama – například Tygří oko nebo Jaspis. Celkově se však na Japa Malu hodí minerály, které jsou spojené s vyššími čakrami – tedy Křišťál, Ametyst, Angelit, Pyrit, Čaroit a další.

Je lepší mít Japa Malu z dřevěných korálků, nebo z minerálů? 

Klasická Japa Mala vzniká pomocí dřevěných korálků. Můžete je však obohatit o své oblíbené minerály nebo ji vytvořit celou z minerálů, podle svého uvážení.

Korálky z minerálů a exotických dřevin nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Jejich ezoterické účinky se dlouhodobě váží k naší historii, a proto doporučujeme k nim i takto přistupovat.

Související články

Dárek ke Dni dětí

Dárek ke Dni dětí

Nakupte ještě dnes a můžete získat sadu akrylových korálků jako dárek ke Dni dětí.

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Pojďte si prohlédnout, které minerály se hodí pro znamení Blíženců a jaké mají vlastnosti!

Macramé výzva: rozhovor s ambasadorkou Ivčou

Macramé výzva: rozhovor s ambasadorkou Ivčou

Přečtěte si rozhovor s naší macramé ambasadorkou Ivčou. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 401+ recenzí - zobrazit vše

Jaroslava
Neděle, 28. Květen 2023

100%

Jsem spokojená

Dana
Pátek, 26. Květen 2023

100%

Rychlé jednání,dobré zkušenosti s obchodem

Jana
Pátek, 26. Květen 2023

100%

Vše v pořádku a nádherné