Průvodce dřevěnými korálky na Mala náramky

Pondělí, 14. květen 2018

Mala korálky již dávno nejsou pouze na náboženské růžence určené pro buddhistické mnichy a hinduistické guru, naopak Mala náramky si získávají stále větší oblibu i na západě. Vyberte si správný materiál a naučte se je používat tak, aby vám plnily vaše přání.

Průvodce dřevěnými korálky na Mala náramky

Mala náramky a náhrdelníky

Mala růžence historicky sahají až do prvopočátků buddhistické a hinduistické víry a ještě do dnes se velmi hojně používají především na asijském kontinentu při zpívání duchovních manter. O jejich účinku se však už dávno ví i u nás na západě a jejich obliba neustále roste stejně tak, jako roste náš zájem starat se o naši duchovní pohodu. Tak se Mala růžence staly oblíbeným doplňkem nejen pro jogínské učitele a duchovní guru, ale také pro ty, kteří se zajímají o vlastní nitro.

Ať už z nich budete chtít vytvořit náramek nebo náhrdelník, Mala růženec se musí vždy skládat z násobků 9 korálků. Náhrdelníky se však vždy vyrábí přesně ze 108 korálků a poté jsou zakončené speciálním guru korálkem.

108 je v buddhistické a hinduistické víře důležité číslo, jelikož se věří, že přesně tolik hříšných tužeb musí člověk překonat, aby dosáhl opravdového osvícení. A zatímco číslo 9 symbolizuje počet planet v naší sluneční soustavě, číslo 108 také reprezentuje všechny tyto planety vynásobené 12 astrologickými domy. V jogínské tradici se pak pracuje se 108 posvátnými body na lidském těle.

Použití

Mala korálky se nejběžněji vyrábí z dřevin, ale poslední dobou je můžete spatřit také v podobě skleněných Mala korálků, které symbolizují sedm duchovních čaker. Korálky mezi sebou můžete také různě kombinovat a jejich obliba se rozrůstá i na poli módy, kde se nosí jako zajímavý trendy doplněk s barevnými hedvábnými střapci, které u nás také můžete zakoupit.

Malu můžete nosit na sobě nebo ji nosit v kabelce. Tak či onak by vás měla ochraňovat před negativními okolními vlivy a podporovat vaši duchovní rovnováhu. Využívat můžete i její originální potenciál, který by měl znásobit sílu vašich přání a pomoci vám dostat se do stavu hluboké meditace. 

 

Jak používat Mala náhrdelníky při meditaci

  1. Mala při meditaciRozmyslete si svou mantru nebo vnitřní afirmaci – neboli přání, na kterou se chcete soustředit.
  2. Najděte si pohodlné tiché místo, kde si můžete sednout do tureckého sedu.
  3. Zavřete oči a vnímejte pouze rychlost a hloubku svého dechu.
  4. Až se dostatečně uvolníte, začnete ještě více prohlubovat svůj dech a přemýšlet nad vámi zvolenou mantrou nebo afirmací.
  5. Položte si první korálek ze svého Mala růžence na ukazováček nebo prsteníček.
  6. Poté na korálek položte i palec a začnete odříkávat svou mantru, buď nahlas, nebo pouze v duchu.
  7. Na konci mantry posuňte korálek do strany a uchopte další korálek a odrecitujte mantru znovu. Postupujte takto po všech 108 korálcích.
  8. Pokud si přejete odrecitovat mantru ještě jednou, nepřeskakujte guru korálek na začátku růžence. Místo toho otočte Mala růženec a pokračujte v opačném směru. Guru korálek se také nikdy nezapočítává.

Dřevěné materiály

Rudraksha

Rudraksha korálky

Rudraksha je přírodní semeno stromu Elaeocarpus ganitrus, který se nachází v oblasti jihovýchodní Asie, Nepálu, Indie a v Himalájích. K tomuto dřevnatému semínku se pojí hinduistická legenda s bohem Shivou. Shiva údajně dlouho bloudil po zemi a přemýšlel o lidstvu až jednoho dne usedl na zem a rozhodl se 1000 let meditovat. Na konci svého rozjímání byl tak dojatý, že jeho oči začaly ronit velké slzy, ze kterých kolem vyrostly velké mocné stromy. Plody těchto stromů poté dostaly název „Boží slzy“, neboli Rudraksha. Tato semínka měly údajně přinést majiteli duševní rovnováhu, zvyšovat koncentraci a tlumit známky stárnutí. Také prý napomáhají při ukončování vztahů a starých návyků. Věří se, že ten, kdo ji nosí, by měl zaznamenat zvýšenou energii už po několika hodinách kontaktu Rudrakshy s pokožkou. Semena se mimo to mohou lišit podle svého vrstvení,  kterému se říká „mukhi“, a které poznáte podle podélných linií na semínku. Čím více „mukhi“ vrstev má a čím menší korálek je, tím je vzácnější.

Jak pečovat o Rudrakshu

Šperky z Rudrakshy doporučujeme jednou za tři týdny očistit pod teplou vodou jemným kartáčkem. Po očištění ji nechte přirozeně uschnout. Pokud plánujete delší pobyt ve vodě nebo střet s chemickými prostředky, doporučujeme šperky vždy sundat. Šperkům můžete také dát jemný lesk, pokud do korálků jemně vmasírujete kokosový, mandlový nebo sezamový olej.


Bílé santalové dřevo

Korálky z bílého santalového dřeva

Tato vonná exotická dřevina ze stromu Santalum album roste v Indii a je nejrozšířenějším druhem santalového dřeva. Jeho přirozená těžká vůně je již proslulá a vašim korálkům dá nádech opravdového orientu. Vonné silice obsažené v této speciální dřevině však postupem času a neustálým nošením mohou slábnout, až se úplně vytratí. K přirozenému procesu stárnutí tohoto dřeva patří také fakt, že santalové dřevo vlivem sluníčka a běžného nošení postupem času tmavne. I přes tento charakter je však stále vyhledávaným materiálem. Váš náramek nebo náhrdelník můžete také proložit korálky z červeného santalového dřeva. Santalové dřevo prý tlumí emoce a aktivuje spodní čakry. Dokáže tedy tlumit rozhněvané emoce a napomáhá vnitřní stabilitě a pocitu bezpečí. Je zasvěcené hinduistickému bohovi Ganesha a majiteli údajně napomáhá překonávat překážky a vytvářet nové příležitosti.

Červené santalové dřevo

Korálky z červeného santalového dřeva

Červené santalové dřevo ač má velmi podobné vlastnosti jako bílé santalové dřevo, pochází z jiného stromu a většinou nemá žádnou přirozenou vůni. Ta se však do korálků občas přidává později pomocí vonných olejů. I tato dřevina se pojí se spodními čakrami a navozuje pocit bezpečí a vnitřní rovnováhy. Santalové dřevo nám celkově dodává pocit ukotvení, které je potřebné k tomu, aby člověk stál pevně nohama na zemi a dokázal uvažovat s chladnou hlavou. Korálky jsou mnohem víc lesklé než korálky z bílého santalového dřeva a jejich ozdobou je jejich sytá červená barva a lesk.

Jak pečovat o santalové dřevo

Jemným kartáčkem nebo houbičkou jednou za čas omyjte pod proudem tekoucí vody s trochou mýdla. Po omytí a oschnutí ve stínu naolejujte korálky hořčičným olejem. Pokud chcete uchovat vůni santalového dřeva, můžete do hořčičného oleje přidat i kapku santalového oleje.


Bodhi

Bodhi korálky

Bodhi korálky mají přirozeně surovou strukturu s lehkými trhlinkami a jsou vyrobeny ze vzácného fíkusu Religiosa. Strom je opravdu vzácný, jelikož jeho první odrůda byla zničena v 7. století. Na jeho místě mniši dokázali z odnože vypěstovat nový strom, který měl však podobný osud v 19. století, když do něj uhodil blesk. I přes všechnu tuto tragédii strom nadále existuje díky výhonku ze Srí Lanky a nadále plodí malá semínka Bodhi, které jsou velmi důležité jak v hinduismu, jelikož se vážou na jednoho z nejstarších a nejsilnějších bohů Vishnu, tak pro buddhisty. Legenda praví, že přesně pod tímto stromem před 2500 lety v Indii Buddha dosáhnul svého osvícení. Semínka Bodhi mají pomáhat k soustředění a čisté mysli a jsou oblíbené zejména při meditaci, jelikož pomáhají navodit stav vnitřní prázdnoty, která je v buddhismu velmi opěvovaná.

Jak pečovat o Bodhi

Stejně jako u ostatních dřevin, Bodhi můžete jemným kartáčkem omýt pod proudem teplé vody, popřípadě s trochou mýdla a nechat osušit na ručníku. Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji.


Ebenové dřevo

Korálky z ebenového dřeva

Ebenové dřevo z tropického stromu, který se vyskytuje především v západní Africe, je mimořádně tvrdý a odolný materiál. Díky své tvrdosti se neničí jako ostatní dřevité materiály. Korálky z něj jsou povětšinou nalakované, což jim dává mimořádný lesk, a hladké na dotek. Eben se pojí především s křesťanstvím a symbolizuje otcovství a světlo v temnotě.  Je známý především prý pro svou schopnost chránit svého majitele před negativními vlivy a nabíjet ho čistou energií. Možná proto to byl vždy oblíbený materiál k výrobě samurajských mečů. Ebenové dřevo je oblíbené především pro svou trvanlivost a sytou tmavou barvu.

Jak pečovat o ebenové dřevo

Tento materiál nepotřebuje žádnou zvláštní péči, jelikož na něm díky tmavé barvě nejde tolik rozpoznat stárnutí a je velmi odolné i proti nárazům. Pokud korálky začnou postupem času ztrácet svůj lesk, stačí je potřít mandlovým nebo kokosovým olejem. I když jsou korálky nalakované, nedoporučujeme je nechávat dlouho ve vodě.


Palisandrové dřevo

Korálky z palisandrového dřeva

Palisandrové dřevo pochází z několika různých stromů, které rostou v oblastech, jako je východní Indie, Bolívie nebo Honduras. Korálky můžou mít lehce narůžovělou až hnědou barvu a na dotek jsou hladké. Jelikož se tento strom váže k ženské energii, říká se, že napomáhá dodat majiteli půvab a krásu. Palisandr je spojený s jakousi temnou energií, která však nemusí nutně znamenat nic špatného. Naopak, díky této vlastnosti pomáhá dostávat se věcem až do hloubky a poznat své vlastní nitro. Používá se také jako talisman na cesty, jelikož prý dokáže kdekoliv navodit pocit vlastního domova.

Jak pečovat o palisandrové dřevo

Jednou za čas můžete korálky omýt pod teplou vodou, jemně očistit a nechat oschnout. Pro vyšší lesk můžete použít jeden z výše zmíněných olejů.

Jak už bylo zmíněno výše, Mala se také dají vyrobit ze skleněných Mala korálků nebo z minerálů, které mohou umocnit sílu některých přání. Pokud si nejste jisti správným materiálem, podívejte se do průvodce minerály, a nebo si přečtěte našeho průvodce sedmi čakrami, který vám pomůže vybrat přesně tu správnou barvu pro vás!

Rádi byste svůj šperk doplnili o zajímavý komponent, ale nemůžete se rozhodnout? Podívejte se do našeho průvodce symboly a nechte se inspirovat!

Přejeme vám hodně zábavy s výrobou vašeho Mala náhrdelníku a spoustu splněných přání!

Související články

5 tipů na tvoření v černé barvě

5 tipů na tvoření v černé barvě

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v černé barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší říjnové tvořivé výzvy!

Základní techniky práce s modelovacími kovy

Základní techniky práce s modelovacími kovy

Základní kroky jsou velmi podobné, ať už jde o hlínu, pastu, nebo stříkačku. Než se pustíme do práce, měli bychom mít připravenou jednoduchou kresbu toho, co chceme vytvořit. Nejde o omezování kreativity a fantazie, ale o pragmatickou zkušenost. Ve chvíli, kdy rozbalíme balíček s materiálem, začíná ubíhat čas.

Manumi na For Interior

Manumi na For Interior

Letos se už po sedmnácté koná veletrh nábytku, interiérů a bytového designu For Interior a Manumi bude společně s Bleskem bydlení u toho!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Jana
Čtvrtek, 6. Říjen 2022

100%

přehledné stránky

Marcela
Čtvrtek, 6. Říjen 2022

100%

Doporučuji všem

+ Velký výběr zboží

+Slušné ceny

+Rychlé doručení

+Skvělá komunikace obchodu

Věra
Středa, 5. Říjen 2022

100%

Rychlé vyřízení objednávky, velký výběr zboží.