Psychologie barev – Modrá

Úterý, 11. únor 2020

Modrá letos není jen dobrá, je totiž rozhodnuto, že je skvělá a stává se barvou roku 2020! Podívejte se s námi na to, co o vás prozradí vaše modré šperky.

Psychologie barev – Modrá

Už dávno to není tajemství, které si střeží marketingoví guru a módní značky. Jednotlivé barvy v nás všech evokují poměrně přesné pocity a tím nás samozřejmě ovlivňují. Zkuste si otevřít skříň a podívejte se na barvy, které se na policích nejčastěji opakují – výběr vašeho oblečení o vás může mnoho prozradit. A to nejen vám, ale především vašemu okolí. Kdykoliv odcházíme ven ze svého domácího prostředí, našeptáváme okolí, kdo jsme.

Otevřeli jste šatnu a zjistili jste, že jste milovníkem modré barvy? 

Tady je několik psychologických faktorů, které tuto velmi využívanou barvu doprovázejí. 

Modrá se hojně nachází v přírodě, a to nejen kdykoliv se podíváme vzhůru na nebe, zaplavené touto uklidňující barvou. Pozitivní na ní je to, že v sobě nese velmi relaxační tón. Negativním aspektem pak může být, že se jedná o barvu studenou, takže může navozovat pocit chladu a nedostupnosti. Zároveň je však neutrální a psychologicky v nás vyvolává pocit bezpečí. Na rozdíl od červené barvy, na kterou jsme se podrobně dívali minulý měsíc, modrá údajně zpomaluje krevní oběh, a dokonce prý může snížit i naši tělesnou teplotu, pokud se na ni díváme dostatečně dlouho. 

Untitled design (12)

Modrá je uklidňující barvou. Přidejte ke svým šperkům modré hedvábné bižuterní střapce.

Modrá jako módní múza roku 2020

Kromě všech zmíněných aspektů nesmíme zapomenout, že modrá se odjakživa pojí s elegancí a vyšším společenským postavením. Ne nadarmo se říká „modrá krev“. Modrá možná není tak dominantní barva jako její protiklad, ale i tak na sebe dokáže upoutat pozornost. Pokud vidíme člověka oděného v modré, automaticky mu více důvěřujeme. I proto jsou policejní uniformy vyvedené v této barvě. A možná proto ji tak často nosíme v korporátním odvětví našeho života. Kromě toho je modrá nejoblíbenější barvou mužů a statisticky je dokázáno, že ženy si nejvíce nakupují svetry v odstínech modré, což svědčí o tom, že tuto barvu spojujeme s pohodlím. 

Modrým šperkem letos rozhodně nemůžete nic zkazit, právě naopak! Slaďte své doplňky do tmavě modré barvy a ukažte všem, že jste in. Perly jsou určitě ideální komponent v tomto měsíci, který se váže s plesovou sezónou, a s jednoduchým náhrdelníkem s voskovanými perlami na elastomeru naděláte plno parády. Pokud se chcete nechat inspirovat k tvorbě, podívejte se například na jednoduchý Námořnicky modrý náramek nebo krásnou Popelčinu plesovou sadu.

DSC09890

Krásný popelčin šperk najdete mezi dalšími návody na šperky pro oblíbené Disney princezny.

Pokud už teď přemýšlíte nad letními šperky, zkuste se podívat do sekce kožených řemínků, které mohou posloužit jako jednoduchý a efektní choker náhrdelník, pokud na ně připevníte například stříbrný přívěsek pomocí spojovacího kroužku nebo třeba SWAROVSKI perlu za pomoci nýtové ketlovací jehly.

A nezapomeňte na minerály, které stále vládnou šperkařským trendům. Například lapis lazuli nejen, že bude vypadat krásně, ale také se používal ke zdobení královských hrobek v Egyptě a i vám určitě dodá punc ryzí elegance.

Untitled design (13)

Náramek z lapis lazuli dozdobený SWAROVSKI Fine Rock Tube může být klidně jediným doplňkem jednoduchého outfitu.

Další zajímavosti o modré barvě:

  • používá se v kancelářích, jelikož je statisticky dokázáno, že lidé jsou produktivnější a lépe se jim analyticky uvažuje v modrém prostředí,
  • snižuje apetit, a některé dietní stránky dokonce doporučují při hubnutí používat modré talíře,
  • pouze 8 % světové populace má modré oči,
  • v dávné historii se jednalo o nejdražší barvu, a proto byla používána pouze při malbě královské rodiny nebo náboženských výjevů.

Přečtěte si také další články ze série o Psychologii barev:

Související články

Jednoduché vánoční dárky

Jednoduché vánoční dárky

Máte moc lidí, které chcete obdarovat? Nebo málo času, a přesto byste rádi pod stromek položili něco vlastnoručně vyrobeného? Máme pro vás inspiraci na vánoční dárky, jejichž výroba není žádná raketová věda.

Upcyklované vánoční dárky

Upcyklované vánoční dárky

Možná i vy jste, stejně jako já, hromadiči. Kreativním duším se to občas stává, že v různých objektech vidí další možnosti využití. Protože tenhle kelímek se může jednou hodit… A tahle sklenice od okurek je taky moc hezká! Často to vede k tomu, že nám náš tvořivý koutek bobtná a bobtná do objemů, které už nejdou uštěpačným poznámkám ostatních členů rodiny. Ale teď máme dobrou příležitost, jak se zásob zbavit! Vánoce.

Adventní věnce 4x jinak

Adventní věnce 4x jinak

Je pro vás adventní věnec jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc? Pro nás taky. To těšení se na neděli, kdy budeme moci zapálit další svíčku, jen tak něco nenahradí. Ale o samotném plamínku to není…

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
97 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Ivana
Sobota, 26. Listopad 2022

100%

Velice rychlý a spolehlivý nákup.

Eva
Sobota, 26. Listopad 2022

100%

Naprostá spokojenost s rychlostí dodání a sortimentem zboží.

+ Rychlé dodání.

+Velký výběr korálků.

Michaela
Pátek, 25. Listopad 2022

100%

Rychlé odeslání, krásné zboží, moc doporučuji!