Rozhovor: Rutkovsky aneb tradice rodinné výroba českých skleněných korálků

Pondělí, 26. říjen 2020

Přinášíme vám rozhovor s českou značkou Rutkovsky nejen o tom, jak firma vznikla, kde bere inspiraci k novým designům a jak vidí korálkový průmysl v budoucnu.

Rozhovor: Rutkovsky aneb tradice rodinné výroba českých skleněných korálků

Jednou z novinek v našem sortimentu jsou směsi skleněných korálků Rutkovsky, které jsme pro vás pečlivě nadesignovali a poskládali. Prohlédnout si je můžete zde. Pojďte s námi skrze rozhovor nahlédnout pod pokličku rodinné dílny Rutkovsky, kde tyto a mnohé další korálkové skvosty vznikají.

 

Po otevření jste se začali věnovat nejprve výrobě forem na tvorbu mačkaného skla a poté výrobě skleněných korálků, napadlo vás předtím pokračovat v tradici mosazných a stříbrných šperků? Proč vyhrály právě mačkané korálky?

O pokračování tradice v podobě výroby mosazných a stříbrných šperků jsme neuvažovali, jelikož pravnuk zakladatele naší firmy vystudoval obor rytec kovů a ve své předchozí profesní kariéře se věnoval vývoji a výrobě tvrdokovových forem pro mačkání skla, takže volba byla jasná.

V době krize, kdy se české korálky prodražily a všichni si kupovali ty levné z Číny, jste se museli vypořádat s konkurencí. Co myslíte, že vám pomohlo ji převálcovat?

Určitě naše pracovitost, kvalita našeho zboží a férovost v jednání se zákazníkem, to jsou naše hlavní zásady. Dále je to snaha stále vymýšlet něco nového, abychom se od konkurence odlišili. To je velmi důležité. Právě doby krize nás ženou k tomu, abychom se více zaměřili na vývoj nových tvarů a barevných kombinací a byli tak připraveni na lepší časy. 

Kde sbíráte inspiraci pro nové tvary?

Inspiraci pro nové tvary hledáme v běžném životě kolem sebe, v přírodě, v jídle, v symbolech… Často realizujeme různá přání zákazníků, která se případně dále modifikují na nové velikosti. Často se hledá tvar, který by skvěle doplňoval již existující sortiment a stal se v rukou designérů a korálkářek hojně používaným.

DDE01376

Myslíte si, že korálkový průmysl má budoucnost vzhledem k tomu, že nové generace se stále více soustřeďují především na digitální svět?

My doufáme, že ano. Jemnou motoriku, která je potřeba při práci s korálky, je důležité trénovat obzvláště u malých dětí, kvůli řeči, ale i u starších lidí, třeba po vážné nemoci. Spolupracujeme proto s několika nemocnicemi a školami, kde naše korálky dělají radost ať už z důvodů kreativních, nebo přímo zdravotních. Korálkování má také blahodárné účinky na stres, práci s fantazií a hlavně je to o trpělivosti. V dnešní unifikované době také touží stále více lidí po kreativitě – vyrobit si něco podle svých představ, vkusu a momentální nálady. Takže za nás má korálkový průmysl budoucnost zcela určitě.

Kromě českých korálků jsou světoznámé také korálky z Číny a Japonska. Čím myslíte, že jsou naše české korálky tak ojedinělé, že jsou stále tak žádané i ve světě?

Tradice českého sklářství sahá hluboko do minulosti a zlaté české ručičky mají ve světě stále velmi dobré jméno. Výrobky z Čech se vždy těšily velkému ohlasu ať už z důvodu kvality, nebo i originality a určité prestiže. Tyto země nenabízí tak širokou škálu kombinací barev a dekorů. Pohybují se pouze v určitých typických barevných škálách. České korálky stále přinášejí inovaci a šmrnc do sezónních kolekcí, a proto jsou tak žádané.

DDE00989

Co považujete za největší úspěch své značky?

Největším úspěchem je pro nás řada spokojených zákazníků, kteří znají náš rodinný příběh a spojují si české korálky právě s naším jménem. Dále také to, že i v těchto složitých dobách stále fungujeme a snažíme se jít kupředu, i když to není vždy jednoduché. Jsme rodinná firma a korálky jsou náš život, možná i proto u nás jdou ruku v ruce pracovitost, vytrvalost a obrovské nadšení pro věc. Korálky jsou pro nás srdeční záležitostí a v naší firmě je různými způsoby zainteresovaná téměř celá rodina, včetně našich nejmenších.

Vaše značka je velmi známá i díky tomu, že se jedná o rodinný podnik s dlouhou tradicí. Můžete nám tedy představit svou rodinu a kdo má co na starost?

Zakladatel firmy v podobě, jak ji teď znáte – Vladimír Rutkovský – se věnuje vývoji a výrobě nových forem, zdokonaluje technologie pro udržení kvality dle stále rostoucích požadavků. Starší syn Lukáš je vystudovaný ekonom a má na starosti zahraniční obchod a veškeré finance firmy.  Mladší syn David je odborníkem na sklářskou technologii. Věnuje se tedy problematice výroby a všemu, co s ní souvisí. Všichni dohromady jsou hlavním pilířem pro vývoj nových tvarů, které vznikají ve spolupráci s designéry a jdou ruku v ruce s aktuálními trendy. Ženská část naší rodinné firmy se stará o vedení účetní agendy, komunikaci se zákazníky, marketing a propagaci, taktéž zastřešuje právní záležitosti našeho podnikání. Starší generace pomáhá s přebíráním a balením korálků. A nejmladší generace? Ta slouží jako naše testovací platforma pro nové tvary. Moc rádi tvoří a vyrábí různé náramky z našich korálků, které pak pyšně nosí, a tím budují povědomí o českém skle mezi svými vrstevníky již od útlého věku.

rukovky2

Související články

Dárek ke Dni dětí

Dárek ke Dni dětí

Nakupte ještě dnes a můžete získat sadu akrylových korálků jako dárek ke Dni dětí.

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Pojďte si prohlédnout, které minerály se hodí pro znamení Blíženců a jaké mají vlastnosti!

Macramé výzva: rozhovor s ambasadorkou Ivčou

Macramé výzva: rozhovor s ambasadorkou Ivčou

Přečtěte si rozhovor s naší macramé ambasadorkou Ivčou. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 401+ recenzí - zobrazit vše

Jaroslava
Neděle, 28. Květen 2023

100%

Jsem spokojená

Dana
Pátek, 26. Květen 2023

100%

Rychlé jednání,dobré zkušenosti s obchodem

Jana
Pátek, 26. Květen 2023

100%

Vše v pořádku a nádherné