Společnýma rukama - autorky: Lucie LUUTHIEN Avramová

Středa, 23. září 2015

Za charitativním projektem Společnýma rukama stojí více než 20 českých korálkářek. Seznamte se v našem seriálu blíže s každou z nich!

Společnýma rukama - autorky: Lucie LUUTHIEN Avramová

Seznamte se s Luutihen

Představte našim čtenářům sebe a svoji tvorbu.
Pod značkou Luuthien tvořím šperky od roku 2008. Zprvu korálky vyplňovaly můj volný čas během bakalářského studia antropologie. Ale během dalších studií začala tvorba zabírat stále více mého času, proto jsem se rozhodla věnovat této činnosti naplno. Dnes jsem tedy sice magistra antropologie, ale mým zaměstnáním se stalo navrhování a tvorba šperků a tato činnost mě zcela naplňuje.

Šperky prodávám na dvou vlastních e-shopech, v různých internetových galeriích, kamenných obchodech nebo v dobovém stánku na trzích konaných při různých příležitostech. Čas od času se účastním různých soutěží, výstav nebo módních přehlídek.

Moji tvorbu nejčastěji inspiruje příroda, historie a svět fantasy. Někdy také samotné zákaznice, které si na mě vymýšlejí často velice náročné realizace. Vždy to ale beru jako výzvu a snažím se jejich přáním vyhovět.

Luuthien - kolekce náhrdelníků Mother earth      Luuthien - kolekce náhrdelníků Alchymie 

Jakou technikou nejčastěji tvoříte?
Na začátku mé korálkové cesty jsem tvořila šperky technikou ketlování. Záhy jsem ale objevila kouzlo drobounkého rokajlu a minerálů a s nimi spojenými technikami šití a korálkové výšivky. Dnes používám výhradně tyto techniky. Ráda obšívám cokoliv, co je alespoň trochu placaté. Když se na chvíli nabažím šití, vrhnu se na vyšívaný projekt.

Co vás láká k šitému šperku?
Jendoznačně jeho variabilia. Respektive variabilita materiálů a technik. S radostí říkám, že korálkům se meze nekladou – omezena jsem jen vlastní fantazií. A tu jsem měla vždycky takřka bezbřehou. Často se mě lidé ptají, kde pořád beru nápady. Odpovídám, že vlastně ani nevím, že to přichází samo. Někdy mi pomůže kámen, který mi padne do oka, jindy téma soutěže či výstavy.

Vyslovené téma v hlavě okamžitě přetvářím v obrazy. A ty převádím do korálkového světa. Baví mě volit, jestli pro dané téma využiju výšivku nebo šití. A jaký tvar tomu dám. A právě šitý šperk v tomto nabízí nepřeberný výčet možností.

S jakými korálky nejraději pracujete?
Na prvním místě je to rokajl, speciálně český rokajl. Líbí se mi jeho kulatost a také nestálost v nabídce (narozdíl od jiných korálkářek). Nepotřebuji totiž sehnat úplně ten samý odstín, když mi dojde, protože šperky neopakuji. I díky tomu zachovávám originalitu každého šperku. A také tak aspoň trochu podporuji českou výrobu. I další korálky kupuji české. Mám oblíbeného výrobce broušených perlí – ohňovek. Ty jsou také druhým nejčastějším druhem korálků, které používám. A nakonec, pokud to šperk vyžaduje, občas zapojím také perle mačkané a voskované.

Abych pravdu řekla, nerada propadám módním trendům, kdy se na nás ze všech stran sypou nové a nové druhy a tvary korálků. Třeba neonová móda mě úplně minula. Pro svou tvorbu potřebuji mít opravdu široký výběr barev a povrchových úprav. Nemám totiž ráda, když zjistím, že ve svých zásobách nenajdu žádný vhodný odstín korálků k vybranému kameni. I z toho důvodu se držím pouze klasického kulatého rokajlu. I tak už ho nemám kam dávat :o)

Luuthien - nárhdelník Cerenna

Kde nejčastěji tvoříte? Můžete nám ukázat svůj korálkový koutek?
S přítelem zatím obýváme jednu místnost, která nám slouží jako ložnice, obývací pokoj, a protože i přítel podniká z domova, tak oběma jako pracovna/kancelář. Z toho důvodu nemám pro tvorbu moc místa. S rozešitými šperky, notebookem a dalšími drobnostmi se musím vejít na jeden kancelářský stůl. Materiál potom zabírá jednu komodu, většinu šuplíku pod postelí a poslední dobou i další volné plochy po pokoji.

Je to pro mě dosti nepohodlné, protože kvůli tomu musím mít materiál pořád vzorně uklizený, abychom se do pokoje ještě vůbec vešli :o) Ale do letošních Vánoc se bychom měli konečně odstěhovat do vlastního domku, kde budu mít jednu celou místnost jenom pro své tvoření. A protože vlastní bydlení plánujeme už opravdu dlouho (6 let), mám samozřejmě přesně vymyšleno, jak to tam bude vypadat. Místnost bude mít dvě okna. Jedno na východ – pod ním bude kancelářský stůl. A druhé na jih – pod ním bude stůl tvořící. Jednu celou stěnu zabere policový regál, který pojme všechno kromě rokajlu. Tomu totiž bude vyhrazena čtvrtá stěna s mříží, na kterou budu sáčky s rokajlem zavěšovat. Do pracovny se vejdou také moje dvě krejčovské panny a možná krátká pohovka, na které budu relaxovat a vymýšlet nové projekty...

Kde hledáte nejčastěji inspiraci?
Ač poslední dva roky šiju téměř každý den, inspiraci zatím hledat moc nemusím. Spíš přichází sama. Nejvíce se v mé tvorbě odráží přírodní motivy a témata. Někdy jsou to přímo třeba kytičky a lístečky, jindy tvořím abstraktněji a na první pohled není poznat, že tenhle náhrdelník třeba symbolizuje tekoucí řeku (obr. 1), tamten zase přírodu Chodska – mého rodiště (obr. 2).

Luuthien - náhrdelník  Luuthien - náhrdelník Z chodských luk a polí  

Často zpracovávám téma podzimu. Je to totiž moje nejoblíbenější roční období, na podzim jsem se narodila. Další inspirace koresponduje s mojí oblíbenou četbou a to s fantasy literaturou. Doslova mi učaroval Tolkienův svět a poslední dobou také svět G. R. R. Martina. Ve své tvorbě jsem častokrát ztvárnila například draky. A třetím tématem, o které se opírám, je historie. Ať už ji do šperku převádím obrazně, nebo šiju přímo historizující šperky. Na trzích se totiž často setkávám s lidmi oblečenými v dobových kostýmech, kteří tyto šperky využijí. Ale nejsou to jen tato témata, co mě inspiruje. Nápady přicházejí také se samotným materiálem, hlavně s minerály. A když už bych přecejen nevěděla, do čeho se pustit, je tu řada tématických soutěží nebo výstav, které pokaždé spolehlivě moje myšlenky rozproudí :o)

Je vám korálkování pouze koníčkem nebo se tvorbou živíte profesionálně?
Obojím. Ruční práce obecně zaplňovaly můj volný čas už od mala. Vždycky jsem malovala, dělala keramiku, vyšívala, háčkovala, pletla, drhla náramky přátelství... Rodina mé maminky pochází z Tanvaldu a tam nebylo ke korálkům nikdy daleko. Strýčkové mi vždycky na prázdniny k babičce vozili pytlíky rokajlu. A já jsem z něho dělala na vlasci jednoduché kytičkové náramky a krokodýlky.

Potom ale přišla puberta a s ní později i post zpěvačky v metalové kapele. Na žádné ruční práce jsem najednou neměla čas. Ale byla to právě metalová kapela, která mě přivedla zpátky ke korálkům. Nutně jsem totiž potřebovala pořádný gothic náhrdelník. Brouzdala jsem internetem, až jsem narazila na fler.cz. To už jsem byla v Plzni na VŠ. Vzpomněla jsem si, že někde doma v Domažlicích mám krabici plnou korálků. Ještě ten samý den jsem sedla na vlak a jela si pro ni. Rychle jsem něco vyrobila a začala to prodávat na fleru. V tu chvíli už korálky vlastně nebyly čistě jen koníčkem. Postuně jsem si obstarala živnostenský list, jeden e-shop, druhý e-shop, dřevěný stánek,... 

A ani nevím jak, najednou jsem stála před rozhodnutím, jestli pokračovat v doktorandském studiu nebo se vrhnout na podnikání. Ale někde uvnitř jsem byla už dlouho rozhodnutá, a tak jsem svůj koníček a příležitostný přivýdělek povýšila na zaměstnání.

Luuthien - nárhdelník Tajemství    Luuthien - nárhdelník Lamé

Jak si představujete ženu, která má vaše šperky nosit? Myslíte při tvorbě na někoho konkrétního?
Pokud šiju šperk na zakázku pro konkrétní zákaznici, potom samozřejmě myslím právě na ni. Vždycky je to výzva, jestli se do jejích představ trefím. Často dotyčnou totiž vůbec neznám, vyměníme si jen pár vět přes e-mail. Velkou odměnou mi potom je nadšení zákaznice, když se dílo podaří :o) Pokud tvořím do volného prodeje, potom ta práce vychází přímo ze mě. Tvořím tak, jak by se to líbilo mně.

Sjednocujícím prvkem mých šperků je jistá dávka elegance a romantiky. Šperk musí být hlavně ženský, ne přímočarý, často si ho oblíbíte až na druhý pohled. Jestli to tak můžu říct, někdy jsou mé šperky náročnější na pochopení. Občas se mi stane, že je mladé holky hodnotí jako něco zastaralého. Jindy zase starší ženy řeknou, že je to pro mladé. První skupině nejspíš vadí, že se vyhýbám moderním designům, které ani ztvárnit neumím. Druhé potom výrazné barvy, které používám.

S barvami si vůbec ráda hraji. Sice nekombinuji více různých barev v jednom šperku (pokud to téma šperku přímo nevyžaduje), zato ráda kombinuji více odstínů jedné barvy s kovem. I to dává šperkům nádech jisté starobylosti. Často se se svými zákaznicemi bavím a zjišťuji tak, jaké jsou. A dovídám se, že to jsou originální bytosti, které netouží zařadit se do stáda, což vlastně odpovídá i mému životnímu postoji.

Na jaký svůj výtvor jste nejvíce hrdá?
Všechny moje šperky jsou jako moje děti. A stejně jako rodiče na děti i na ně jsem nejvíc hrdá, když jdou do světa. Ale pokud bych měla vybrat jeden, potom je to jednoznačně náhrdelník Grey Wind and Meraxes (obr. 3). Je to vyšívaný náhrdelník znázorňující vlka (Grey Wind) a dračici (Meraxes).

Luuthien - nárhdelník Grey Wind and Meraxes

Minulý rok se mi ozvala jedna moje zákaznice, že by ode mě chtěla něco velkého a že mi pošle obrázek, jak by si to představovala. V poště mi přistála kresba jedné malířky, která nejčastěji kreslí různé vlky a draky. A na tomto obrázku byly hlavy vlka a draka nakreslené tak, že se dotýkaly čumáky a tak tvořily jakési srdce. Kresba byla velice jemná a detailní. A požadavek zněl: „Myslíš, že bys to zvládla udělat z korálků?“

V tu dobu právě probíhalo také šití do soutěže Battle of the Beadsmith a já pořád nevěděla, co ušiju. Ale v tu chvíli bylo rozhodnuto. S náhrdelníkem jsem skončila na 9. – 16. místě z 256. V souboji mě vyřadila až Dita Koksová, která celou soutěž nakonec vyhrála. To umístění byl pro mě opravdu velký úspěch, který navíc posílilo nadšení mé zákaznice ze šperku.

Luuthien pro Společnýma rukama

Proč jste se rozhodla zapojit do iniciativy Společnýma rukama?
Společnýma rukama jsem založila na popud kamarádky a vynikající šperkařky Věniny Kolomazníkové, která v Praze v Karlíně vede uměleckou galerii. Nabídla mi, jestli bych tam nechtěla uspořádat výstavu šitého šperku, ať oslovím ještě další korálkářky, které znám. A že když už nás tam bude vystavovat víc, tak by bylo zajímavé, kdybychom společně ušily něco velkého, co by se tam také vystavilo. A to společné dílo by mohlo být třeba vydraženo a výtěžek by putoval na konto vybrané nadace.

Mě to přišlo jako zajímavý nápad a tak to vlastně začalo. Myšlenka nadchla prvních 20 korálkářek, a ač to bylo náročné, nakonec se nám podařilo uspořádat první výstavu a ušít první společný šperk, který byl vydražen během módní přehlídky návrhářky Petry Pilařové, kterou se nám do projektu podařilo také zapojit.

Luuthien - nárhdelník pro Společnýma rukama    Luuthien - nárhdelník pro Společnýma rukama 2

Autorkou fotografií pro dražbu je Lucie Baldé - MAXXPHOTO.

Na jaké vaše šperky se můžeme těšit v aukci?
Do aukce jsem věnovala dva náhrdelníky. První odráží moji „gothic“ tvorbu. Je to náhrdelník ušitý z černých broušených korálků a hodí se jak pro běžné nošení, tak pro slavnostnější příležitosti. Druhý náhrdelník je „barevný“, konkrétně petrolejově modrý v kombinaci se stříbrnou. Tvoří ho tmavě modrý kabošon variscitu, který je obšit rokajlem a zavěšen na řetízcích ušitých stehem St. Petersburg. Kámen je dozdoben přívěsky z rokajlu a broušených perel, které vypadají jako korál. Celý náhrdelník tak evokuje atmosféru hlubokého moře, na jehož hladině se třpytí pěna.

Kde Luuthien potkáte?

 

Související články

Dárek ke Dni dětí

Dárek ke Dni dětí

Nakupte ještě dnes a můžete získat sadu akrylových korálků jako dárek ke Dni dětí.

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Pojďte si prohlédnout, které minerály se hodí pro znamení Blíženců a jaké mají vlastnosti!

Macramé výzva: rozhovor s ambasadorkou Ivčou

Macramé výzva: rozhovor s ambasadorkou Ivčou

Přečtěte si rozhovor s naší macramé ambasadorkou Ivčou. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 401+ recenzí - zobrazit vše

Jaroslava
Neděle, 28. Květen 2023

100%

Jsem spokojená

Dana
Pátek, 26. Květen 2023

100%

Rychlé jednání,dobré zkušenosti s obchodem

Jana
Pátek, 26. Květen 2023

100%

Vše v pořádku a nádherné