Společnýma rukama - autorky: Nela Gianelle Kábelová

Středa, 7. říjen 2015

Za charitativním projektem Společnýma rukama stojí více než 20 českých korálkářek. Seznamte se v našem seriálu blíže s každou z nich!

Společnýma rukama - autorky: Nela Gianelle Kábelová

Seznamte se s Gianelle

Představte našim čtenářům sebe a svoji tvorbu.
Jmenuji se Nela Kábelová, ale v korálkovém světě mě spíše budete znát jako "Gi" nebo "Gianelle". Je mi 26 let a pocházím z Rapotína - asi třítisícové dědiny v podhůří Jeseníků ... a jsem designérkou a autorkou korálkových šperků a bižuterie.

Kreativní činnosti mě doprovází prakticky od nejútlejšího věku a už to bude téměř deset let, co jsem se začala věnovat právě práci s korálky a výrobě bižuterie - a z toho zhruba sedm let se věnuji převážně šitému šperku - a za tu dobu se korálky staly mým hobby, mou vášni i mým povoláním. Vytvářím originální autorské šperky s výrazným autorským rukopisem, ale především se věnuji výuce korálkování, pořádání kurzů a tvorbě návodů.

 Nela Gianelle Kábelová    Nela Gianelle Kábelová - Inca

Jakou technikou nejčastěji tvoříte?
Nejčastěji pro svou tvorbu používám různé techniky šitého šperku a korálkové výšivky - nevyhýbám se žádné z nich, ale nejvíce tíhnu k technice Freeform - ta spočívá ve volném střídání použitých technik, stehů i použitých druhů korálků, čímž vzniká vždy neopakovatelný a originální šperk.

Co vás láká k šitému šperku?
Je to především variabilita této techniky. Výběr z neskutečně široké škály materiálu (od skleněných korálků až po drahé kameny) v kombinaci se snad nespočetným množstvím technik či způsobů jeho zpracování mi vždycky umožní se maximálně kreativně vyřádit.

Šitý šperk ... to mohou být luxusní a honosné šperky na plesy, plné lesku, třpytu a kovových odstínů, ale úplně stejně také šperky inspirované přírodou, volné, rozevláté a divoké. Od moderního minimalismu můžete snadno přejít ke šperkům inspirovaným pradávnou historii - záleží jen na vás, co vlastně chcete vytvořit. Nejlíp to nejspíše shrnula jedna z návštěvnic mých stránek, když poznamenala, že každý z vyobrazených šperků na ni působí, jako kdyby patřil do jiné kultury - a to je asi to, co mě na šitém šperku baví nejvíc.

Nehledě na to, že i z hlediska technického jde o velice zajímavý obor, blízce příbuzný matematice a geometrii - a také tento aspekt korálkové tvorby mě velice přitahuje a baví -  zkoušet jakým způsobem se korálky poskládají do sebe a jakým způsobem z nich vytvořit požadovanou konstrukci.

Nela Gianelle Kábelová - náhrdelník Carenza    Nela Gianelle Kábelová - náhrdelník The Priestess

S jakými korálky nejraději pracujete?
Mou největší "láskou" jsou korálky Matubo - mají za sebou krásnou a dlouholetou tradici českého sklářství, širokou barevnou škálu plnou tradičních "českých" barev a povrchových úprav a díky vysoké kvalitě a pravidelnosti se s nimi skutečně moc krásně pracuje. 

A taky moc ráda pracuju s jakýmkoliv dalším materiálem, který je svým způsobem "výjimečný". Od přírodních kamenů přes ručně vyráběné komponenty ze skla, dřeva, polymerových hmot nebo keramiky až po "vintage" korálky -  baví mě třeba přepracovávat staré šperky z bazarů, ráda prohrabuju zaprášené půdy a nejzapadlejší kouty skladů u mých oblíbených výrobců a klidně se pustím i do "nešperkového" materiálu, jako jsou skutečně přírodní kameny z potoka a nebo třeba vyřazená elektronika  ... prostě ráda pracuji s materiálem, který má příběh - a nebo, chcete-li - duši.

Kde nejčastěji tvoříte? Můžete nám ukázat svůj korálkový koutek?
V podstatě nemám problém tvořit kdekoliv ... a když přichází "absťák", není mi zatěžko vybalit svou korálkovou "krabičku poslední záchrany" třeba v parku, v hospodě, v hotelovém pokoji nebo klidně i při cestě vlakem.  Ale doma mám svou "dílnu", svůj korálkový "koutek", své "kreativní bordeliště", kde pracuji nejčastěji. A klidně vám ho ukážu - ale neříkejte, že jsem vás nevarovala předem ;)

Nela Gianelle Kábelová - pracovní kout

Kde hledáte nejčastěji inspiraci?
Snažím se čerpat inspiraci v celém světě kolem nás, od přírody, historie a mytologie až po současnou kulturu, vědu či techniku. To vše - a ještě k tomu špetku vlastních vzpomínek, zážitků a snů - přetvářím do svých šperků.

Je vám korálkování pouze koníčkem nebo se tvorbou živíte profesionálně?
V současné době jsem "korálkářka na plný úvazek". Vytvářím a prodávám své šperky, pracuji jako lektorka kurzů korálkování, designérka a autorka návodů. Pořádám kurzy korálkování po celé české republice, spolupracuji s českými výrobci a prodejci korálků a připravuji návody, se kterými se můžete setkat nejen na internetu, ale také v českých i zahraničních časopisech zaměřených na korálky a korálkování.

 Nela Gianelle Kábelová - náušnice     Nela Gianelle Kábelová - Fulvia

Jak si představujete ženu, která má vaše šperky nosit? Myslíte při tvorbě na někoho konkrétního?
Byla by to žena originální, svého druhu odvážná - žena která se nebojí vystoupit z davu. Žena dobrodružná, tajemná - a možná bych řekla, že i tak trochu romantická - ale takovým tím drsným, svérázným, zemitým způsobem. Sebevědomá, nezávislá a vždycky sama sebou, taková která bere módní diktát s rezervou, nezabývá se předsudky a konvencemi a nosí to, v čem se zejména sama dobře cítí.

Při samotné tvorbě ale obvykle na konkrétní osobu nemyslím - můj tvůrčí proces, to jsem jen já, korálky, moje inspirace a spousta šílených nápadů. 

Nela Gianelle Kábelová - Battle of Beadsmith 2015

Na jaký svůj výtvor jste nejvíce hrdá?
Je to náhrdelník "Queen Of The North", který jsem vytvořila do letošního kola prestižní mezinárodní korálkářské soutěže "Battle Of The Beadsmith". Je to náhrdelník, který zcela dokonale vystihuje můj styl tvorby, oblíbenou barevnou paletu, preference týkající se materiálu  i oblíbený zdroj inspirace. Velký a nepřehlédnutelný šperk, vytvořený z netradičních materiálů, jediný svého druhu, inspirovaný přírodou a severskou mytologii, z hlediska zpracování kombinující klasické základní stehy s technikou freeform a mými autorskými postupy. 

Natolik mi přirostl k srdci, že jsem se rozhodla si jej nechat a nosit jej - takže pokud se někdy vydáte na některý z mých kurzů, je možné, že se s ním potkáte naživo ;)

Gianelle pro Společnýma rukama

Proč jste se rozhodla zapojit do iniciativy Společnýma rukama?
Jsem ráda když má práce působí ostatním lidem radost  - ať již je to radost hrdé majitelky nového šperku z mé dílny, radost účastníka kurzu, který se pod mým vedením naučil něco nového, radost začínající korálkářky, která se s pomocí mých článků či návodů prokousala přes úskalí základů práce s korálky ... a myslím že v projektu Společnýma rukama tu radost můžu dotáhnout ještě o kousek dále ... udělat dobrý skutek, pomoci tomu, kdo tuto pomoc potřebuje a navíc svou troškou přispět k šíření dobrého jména šitých šperků a ručně vyráběné bižuterie vůbec.

 Nela Gianelle Kábelová - Společnýma rukama 1     Nela Gianelle Kábelová - Společnýma rukama 2

Autorkou fotografií pro dražbu je Lucie Baldé - MAXXPHOTO.

Na jaké vaše šperky se můžeme těšit v aukci?
Prozradím jenom, že se bude jednat o jednodušší náhrdelník s přívěskem z peruánské keramiky a sadu náhrdelníku a náušnic v barvách pouště ;)

Kde Gianelle potkáte?

Související články

Červnová výzva: Tvořte náramky z minerálů

Červnová výzva: Tvořte náramky z minerálů

Zapojte se do červnové tvořivé výzvy! Pusťte se do tvoření náramků z minerálů, pochlubte se výsledkem a vyhrajte až 1 000 Kč!

Dárek ke Dni dětí

Dárek ke Dni dětí

Nakupte ještě dnes a můžete získat sadu akrylových korálků jako dárek ke Dni dětí.

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Minerály na míru pro znamení Blíženců

Pojďte si prohlédnout, které minerály se hodí pro znamení Blíženců a jaké mají vlastnosti!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 401+ recenzí - zobrazit vše

Eva
Pondělí, 5. Červen 2023

100%

Doporučuji!!

+ Velmi rychlé a spolehlivé dodání

Pavla
Neděle, 4. Červen 2023

100%

Jsem velmi spokojená .

Marie
Pátek, 2. Červen 2023

100%

rychlost dodání, úplná spokojenost