Vše, co budete potřebovat k práci s křišťálovou pryskyřicí

Sobota, 30. květen 2020

Konečně jste se rozhodli začít tvořit šperky z křišťálové pryskyřice, ale je vám jasné, že pryskyřice samotná k tomu nestačí. Podívejte se, co dalšího by vám nemělo chybět.

Vše, co budete potřebovat k práci s křišťálovou pryskyřicí

Prsteny, které vypadají jako lízátka, přívěsky se zalitou fotografií nebo laminované klíčenky. S pryskyřicí můžete vytvářet desítky krásných šperků, stačí se podívat na 10 způsobů využití pryskyřice. Než se pustíte do práce, podívejte se s námi na praktické informace, které zjednoduší váš kreativní proces a nastíní vám další možnosti, které z vašeho šperku udělají unikátní doplněk.

Bezpečnostní pomůcky, které budete 100% potřebovat

 • rouška a ideálně i ochranné brýle
 • odměřovací kelímek s mililitrovou ryskou
 • dřevěné špachtle na míchání pryskyřice
 • ochranné rukavice
 • zástěra
 • igelit na pokrytí pracovní plochy

DSC05345

Do práce se pusťte až v momentě, kdy máte nasazenou roušku, ochranné rukavice a popřípadě i ochranné brýle. Jelikož pryskyřice při práci vypouští aroma, které může dráždit sliznice, doporučujeme pracovat v místnosti s dobrou cirkulací vzduchu, a to po co nejkratší možnou dobu.

Další obecné bezpečnostní pokyny při práci s pryskyřicí

 • v průběhu práce nekonzumujeme jídlo a nepijeme tekutiny
 • při používání fénu nebo horkovzdušné pistole vždy kontrolujeme jejich teplotu než pomůcky použijeme 
 • zajistíme, že pryskyřice i tvrdidlo jsou mimo dosah dětí, popřípadě domácích mazlíčků
 • nedáváme ji na topení
 • nedáváme ji tvrdnout do horkovzdušné nebo jakékoliv jiné k tomu neurčené trouby, včetně mikrovlnky (mohlo by dojít k explozi)
 • tekuté přebytky nikdy nevyléváme do odpadního systému, ale necháváme je ztvrdnout
 • po práci po sobě vždy důkladně uklidíme pracovní plochu

Praktické pomůcky, které vám mohou usnadnit práci:

 • párátka na propichování bublinek v pryskyřici v tekutém stavu
 • horkovzdušná pistole nebo fén na zahřívání bublinek v pryskyřici v momentě tvrdnutí (POZOR - fén nebo horkovzdušnou pistoli můžete použít maximálně na ohřev pryskyřice do 30 stupňů, potom začne pryskyřice být hořlavá)
 • ředidlo na epoxidové hmoty, jar a ubrousky v případě, že se ušpiníte od pryskyřice (mimochodem, pokud se vám pryskyřice vylije kolem, můžete ji nechat zatvrdnout a při další práci ji nechat rozpustit v nově připravované směsi pryskyřice)

Praktické pomůcky, bez kterých se neobejdete:

Silikonová podložka

Silikonová podložka je důležitá především proto, abyste mohli své šperky vylité pryskyřicí odložit k zatvrdnutí a měli jistotu, že vám pryskyřice nikam nesteče, nebo že svůj šperk nepoškodíte tím, že jej špatně položíte na pracovní plochu. Díky speciálním drážkám a rýhám na prstýnky, můžete své komponenty na podložku odložit k zatvrdnutí a poté je snadno odejmout. Nepřilnavý povrch zajistí, že na ni můžete vylévat například pružnou křišťálovou pryskyřici a vytvářet z ní tak tenké pásky, které následně použijete k výrobě obalů na sešity nebo na ohebné náramky. Na spodu podložky najdete také formu na knoflíky, šipky a další geometrické tvary, do kterých můžete vylévat pryskyřici imitující sklo.

 • nepřilnavý povrch
 • speciální drážky pro snadnou manipulaci s komponenty
 • speciální rýha pro odložení prstýnků
 • formičky na knoflíky, šipky a další geometrické tvary

DSC04486

Silikonová pasta k výrobě forem

Dvousložková hmota na bázi silikonu je velmi praktickou pomůckou pokud chcete vytvořit odlitky z pryskyřice imitující sklo a nebo dokonce na šperky z FIMO hmoty. Obě pasty stačí namíchat, vytvořit z nich kuličku a do ní poté vtlačit předmět s požadovaným tvarem, který chcete vylévat křišťálovou pryskyřicí. Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme už během tohoto procesu používat bezlatexové rukavice. Obecně ale tyto hmoty dráždivé pro pokožku nejsou.

Práce se silikonovou pastou je jednoduchá:

 • z každé pasty odeberte stejné množství a vyválejte z nich kuličku
 • obě kuličky (v poměru 50:50) vyválejte dohromady do jedné kuličky, která má světle modrou barvu a jednotný odstín
 • do kuličky poté vlačte předmět, který má požadovaný tvar
 • dejte pozor na to, aby po stranách předmětu bylo alespoň 2mm silikonové hmoty (důležitá je v tuto chvíli i rychlost, jelikož pasta začne okamžitě tvrdnout)
 • předmět obalený v silikonové hmotě odložte na rovný povrch po dobu 5-20 minut a nechte ztvrdnout (je potřeba myslet na to, že formu budete potom odkládat na podložku druhou stranou, abyste do ní mohli vylévat pryskyřici, je tedy dobré uhladit tuto stranu tak, aby forma šla snadno odložit na pracovní podložku bez toho, aby se například kutálela)
 • když je hmota ztvrdlá, předmět můžete opatrně vyjmout
 • formičku můžete nyní vylévat pryskyřicí

Separátor do silikonových hmot

Separátory vám významně ulehčí práci při vyjímání šperku z formiček. Jsou vytvořeny na bázi vosku, a proto utvoří kluzký povrch mezi silikonovou formou a pryskyřicí. Po zatvrdnutí je tak mnohem jednodušší objekt vyjmout, čímž prodloužíte i životnost vaší silikonové formy. Separátor použijte v momentě, kdy silikonová forma ztvrdla, těsně předtím, než do ní nalijete křišťálovou pryskyřici.

DSC04170

Pomůcky, které váš šperk zkrášlí

Speciální barviva

Silně koncentrovaná barviva dodají bezbarvé pryskyřici nádech barvy, zatímco zůstane stále transparentní. Díky barvivům však může mnohem více vyniknout předmět, který do pryskyřice vyléváte. Barvy totiž s pryskyřicí nemusíte jen míchat, ale můžete je do pryskyřice zapouštět a vytvořit tak nádherné přechody. Jelikož jsou barviva velmi koncentrovaná, vystačí vám na velmi dlouho. Například naše speciální barviva vystačí na 4-8kg pryskyřice. Záleží samozřejmě na tom, jak moc intenzivní barvu chcete.

DSC04517

Třpytky

Mimo zalévání různých předmětů a korálků, můžete pryskyřici ozdobit také třpytkami. Jen je potřeba dávat pozor na použité množství, a proto je lepší s nimi pracovat pomalu. Třpytky buď můžete nejprve pomocí lepidla vlepit na dno lůžka a poté je zalít, nebo lůžko nejprve zalít a poté přidat třpytky a následně je znovu zalít. Nejsnadnější postup je zamíchat je do pryskyřice a nechat společně vytvrdnout.

Perleťové pudry

Perleťové pudry jsou barevné práškové pigmenty, které také můžete použít k barvení pryskyřice. Jsou méně transparentní než barviva a pryskyřici dodají krásný pudrový nádech s perleťovým efektem. Nejčastěji se míchají rovnou do pryskyřice. Pokud byste totiž chtěli pudry nasypat až na pryskyřici, mohou vám vzniknout nežádané hrudky. Vyhnout se tomu lze tak, že si pudr rozpustíte v troše směsi z pryskyřice a s tou potom pracujete dál.

DSC04149

Doufáme, že po přečtení jsme vám objasnili několik záhad týkající se práce s pryskyřicí a vy se teď můžete s chutí pustit do práce. Pokud byste si nebyli jistí, jaká pryskyřice je pro vás ta pravá, podívejte se na článek Začínáme s křišťálovou pryskyřicí.

Související články

Červencová výzva: Moře a dovolená + 5 nápadů co tvořit

Červencová výzva: Moře a dovolená + 5 nápadů co tvořit

Zapojte se do červencové výzvy, jejímž tématem je tvoření s motivem moře a dovolené. Tvořte, pochlubte se nám a vyhrajte až 1 000 Kč!

Vysvědčení: jste jedničky - sleva 11 % na vše

Vysvědčení: jste jedničky - sleva 11 % na vše

Vysvědčení je tu a vy máte vyznamenání! :) Nakupte se speciálním slevovým kódem, který najdete v tomto článku a zlevněte si nákup o 11 %.

Návody na DIY doplňky na festival pro dokonalý outfit

Návody na DIY doplňky na festival pro dokonalý outfit

Dotvořte si originální festivalový outfit, se kterým budete za hvězdu! Připravili jsme pro vás 5 návodů například na trendy náramky, body chain nebo řetěz na botu. Prohlédněte si je hned teď!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Jitka
Pátek, 19. Červenec 2024

100%

Již jsem zde nenakupovala a jsem vždy spokojená.

Hana
Čtvrtek, 18. Červenec 2024

100%

rychlé dodání, nakupuji zde docela často , protože je velký výběr korálků a zboží pro tvoření

Marie
Středa, 17. Červenec 2024

100%

Vše OK dle přání.