Vyznejte se v symbolech

Středa, 9. říjen 2019

Náramky z minerálních korálků bývají hojně doplňovány o korálky a přívěsky s motivy. Jejich symbolika nám ale vždycky nemusí být úplně jasná. Zjistěte více o symbolech, kterými zdobíte svá zápěstí.

Vyznejte se v symbolech

Óm

Symbol Óm (nebo také Aum) znázorňuje posvátnou slabiku, kterou začínají mnohé hinduistické texty a mantry. Kromě hinduismu se využívá také v buddhismu, džinismu a sikhismu.

Óm symbolizuje absolutno a sjednocení veškerých moudrostí – minulosti, současnosti i budoucnosti / zrození, života i smrti. 

Pro buddhisty Óm souvisí s prožitky z meditace, slouží jako symbol transformace kosmických sil. Hinduisté si v tantrickém učení vysvětlují Óm jako ženskou tvořivou sílu.

Můžete se dočíst i detailní informace o významu jednotlivých prvků symbolu.

Symbol Óm pro svůj náramek si můžete vybrat hned v několika variantách.

DSC02829

V naší Inspirační galerii najdete hned několik návodů s motivem Óm.


Buddha

Buddha pro nás v západním světě reprezentuje jeden ze základních symbolů asijské kultury. Známe ho buď v podobě klidného meditujícího muže, nebo naopak veselého tlouštíka.

Buddha ale není jméno. Je to označení, které znamená „probuzený“ nebo „osvícený“. Osvícený je ten člověk, který dosáhl nirvány – stavu, kdy se odpoutal od nevědomosti, hněvu a chtivosti, a tím se mu podařilo vystoupit z koloběhu znovuzrození. Často ale pod pojmem Buddha rozumíme muže jménem Siddhártha Gautama, který se narodil v roce 623 př. n. l. v Nepálu.

Buddhismus má v dnešní době mnoho škol a jeho vliv se prolíná i do dalších náboženství a filozofických směrů. Je to náboženství, které není založeno na dogmatech. Zdůrazňuje důvěru v sebe sama a zároveň toleranci k názorům jiných.

DSC02225

Inspirujte se návodem na náramek ze semínek bodhi nebo náramek z tyrkysového regalitu a rudrakshi. 


Lotos

Lotosový květ je jedním z tzv. osmi šťastných symbolů využívaných v tibetském buddhismu. Podle mýtů byl prvním květem, který se na světě objevil. Symbolizuje cestu života, která vede k osvícení. Protože lotosový květ se krásný a čistý houpe na vodní hladině, ale jeho kořeny jsou hluboko v bahně, bývá připodobňován k čistotě (květ), které se dosáhne díky učení (stonek) a povznesení se nad materialismus (bahno). Překonal překážky a navzdory svému původu se stal krásným.

Symbolika lotosu se váže i k další z jeho přirozeností – lotos v noci „spí“ a květ se uzavírá. Otevírá se opět až s východem slunce. To symbolizuje věčný koloběh života a smrti.

Vlastní význam pak mají jednotlivé barvy lotosových květů, ale i počet okvětních lístků, se kterými je vyobrazován. 

DSC03605

Kája má na sobě náhrdelník s lotosem a zlomky růženínu. Zkuste ho vyrobit i vy! 


Slon

Slon je jedním z nejstarších symbolů asijské kultury. Reprezentuje věrnost, moudrost, sílu, ale také schopnost dožít se velmi vysokého věku. ​Sloni jsou velmi inteligentní zvířata se skvělou pamětí. Proto se užívá rčení „má sloní paměť“.

Uctívání slonů se promítlo například do hinduismu – bůh štěstí a úspěchu Ganéša je vyobrazován se sloní hlavou.

Slon může být zobrazován ve dvou podobách. Vztyčený chobot znamená dobré zprávy, nové příležitosti a štěstí. Chobot dolů pak v sobě nese dlouhověkost.

DSC02826

Navlékněte si náramek z korálků rudraksha a zlatého živce podle návodu v Inspirační galerii.


Podkova

Podkova je vnímána jako symbol štěstí. Má prý moc odhánět zlé duchy a čarodějnice. Její tvar připomíná nádobu hojnosti. Proto by měla být​ podkova umisťována do tvaru písmene U, aby se z ní hojnost nevylila.

 

Symbolika může souviset i s tím, že kůň je v mnoha kulturách považován za šťastné zvíře. Především kvůli tomu, čím vším mohl člověku sloužit – jako dopravní prostředek, k práci i pro radost.

DSC02216

Náramek pro štěstí můžete darovat třeba své nejlepší kamarádce.


Hamsa - ruka Fátimy

Fátimina ruka je symbolem ženské síly, přináší štěstí a dobré zdraví. Dodává sebevědomí a zbavuje strachu. Nosí se také jako obrana proti negativní energii.

Je populární jak na Středním východě, tak i v Indii. Svůj původ však má až ve starověké Mezopotámii.

Symbol bývá využíván buď ve formě šperku, jako výšivka, nebo jako dekorace na zdi. Dlaň pravé ruky symbolizuje ochranu. Oko pak jako symbol božské prozřetelnosti a intuice ochraňuje před uhrančivým pohledem.

DSC02661

 


Strom života

Strom života je univerzální symbol, který prostupuje mnoha duchovními tradicemi napříč celým světem. Symbolizuje život samotný, kdy​ větve směřují k nebi (emoce) a kořeny svazují s matkou zemí (fyzické tělo). Strom je symbolem lásky, moudrosti, znovuzrození, síly, přátelství a vykoupení. 

 

Často bývá na základě své podoby v různých ročních obdobích využíván jako připodobnění fází lidského života. 

strom života

Strom života je jedním z vašich nejoblíbenějších symbolů. Vyrobte si i vy svůj šperk.


Holubice

Holubice symbolizuje lásku, mír a harmonii. Objevuje se jak v křesťanství, tak v judaismu. 

V moderním pojetí je holubice chápána jako posel míru (až pacifismu) a je často využívána v politickém kontextu. S holubicemi se ale setkáváme i jako se symboly lásky – proto se využívají v rámci svatebních motivů. 

DSC02211

Velká hádka? Zkuste na usmířenou přinést vlastnoručně vyrobený dárek. Třeba náramek s holubičkou.


Znak míru

Znak míru je historicky nejmladší symbol. Vznikl v roce 1958 u příležitosti protestů proti jadernému zbrojení. Jeho autor, Gerald Holtom,​ vycházel z praporkové abecedy a znak je kombinací pozic rukou reprezentujících písmena N a D. Ta byla zkratkou pro „nuclear disarmament“, tedy jaderné odzbrojení.

Znak byl hojně využíván v 60. a 70. letech stoupenci hnutí hippies. Od té doby se stal součástí moderní popkultury a vypůjčila si ho mnohá hnutí i komerční společnosti.

DSC02195

Hippies styl je pořád in. Doplňte svůj festivalový look nebo se přichystejte na kostýmový večírek s naším návodem.


Boží oko neboli nazar

Modrobílé boží oko je jedním z nejznámějších talismanů z našich cest, zejména pokud se vydáváme do Turecka nebo do Řecka. Amulet je oblíbený jako dekorace do domácnosti, ale používá se také jako ochránce na cestách, a proto se s ním často můžeme setkat jako s komponentem na náhrdelníku, náramku nebo na klíčence. Díky své silné ochranné schopnosti se také používá jako “růženec” na dětské kočárky. Legenda říká, že boží oko dokáže odvrátit jakoukoliv negativní sílu zpět odkud přišla. 

Nazar nemusí být nutně modrobílý, často se jím myslí pouze komponent ve tvaru oka v jakémkoliv provedení.

Díky novým komponentům Omegacast si snadno vytvoříte svůj nazar amulet třeba jako náramek.


Sugar skull

Mexické „cukrové lebky“ mají svůj původ v tamější obdobě dušiček. Dia de los Muertos se slaví v Mexiku a jižních státech USA 31. října. Navzdory tématu se jedná o radostnou slavnost.  

V dávných dobách Aztékové věřili v koloběh života a uctívali smrt a znovuzrození. Ve dnech oslav se však směly duše vracet na návštěvu do svých „původních“ světů. Současná podoba svátku je kombinací prastarých rituálů a křesťanských zvyků.

Dříve využívané pravé lebky jsou dnes nahrazeny lebkami cukrovými. Jelikož má ale lebka stále reprezentovat konkrétního zemřelého, mívá často na čele jméno. Během oslav je pak cukrovinka pokládána na náhrobek jako dar zesnulému. Členové rodiny věří, že jim jeho spokojená duše pak poskytne ochranu.

Navzdory našemu chápání, mexické lebky vůbec nejsou morbidní. Naopak, jsou symbolem radosti a všeho, co měl zesnulý rád. Zdobí se různými ornamenty, barvami, třpytkami a dalšími komponenty. Díky tomu jsou vždy jedinečné, tak jako byli lidé, kterým jsou věnovány.

DSC02214

Mexická podoba dušiček má své příznivce i v Česku. Ozdobte se pro tuto příležitost i vy! 

Související články

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Prohlédněte si 5 návodů například na girlandu s fotografiemi, macramé nástěnku nebo roztomilý rámeček ze zažehlovacích korálků na fotografie či polaroidy a pusťte se do vzpomínkového svatebního tvoření ještě dnes!

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Nakupte ještě dnes a můžete získat skleněný broušený Manumi přívěsek ve tvaru srdíčka jako dárek ke Dni matek.

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Zapojte se do květnové výzvy, jejímž tématem je tvoření šperků a dekorací s květinovými akcenty. Tvořte, pochlubte se nám a vyhrajte až 1 000 Kč!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Vlasta
Čtvrtek, 23. Květen 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Pátek, 17. Květen 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení

Ivan
Čtvrtek, 9. Květen 2024

100%

Rýchlosť, výborná komunikácia