Vše pro korálkování a tvorbu šperků

Vše pro korálkování a tvorbu šperků

Ambasador trendu

Martina Křížová (Maatja beads)

Korálky? To je láska na celý život. Nabízí nekonečně možností, kombinací, barev. Originální šperky na ples, do města, na párty i na svatbu.. vše je jen na vaší fantazii, a to mne na tom nejvíc baví.

Návody od Martiny najdete zde >>>

Základy a nejčastější dotazy

Různými provrtanými kůstkami a dřívky se lidé zdobili od nepaměti. Ačkoliv to mělo ke „dnešním“ korálkům daleko, byl to předvoj následné výroby skleněných, dřevěných a dalších druhů korálků. V současné době máme krom těchto základních k dispozici také odlehčené plastové korálky, imitace perel, voskové perly nebo korálky z drahých kamenů a minerálů. Tvořit z nich můžeme nejen šperky jako náramky, náušnice nebo náhrdelníky, ale stále trendy jsou také různé dekorace, nebo dokonce celé obrazy. V kombinaci s různými drátky, návlekovými materiály či sutaškami tak vznikají efektní šperkařské kousky, které můžete vytvořit v pohodlí domova. Jak na to, vám rádi povíme v tomhle rozcestníku a inspiraci můžete najít v sekci Návodů a inspirace. Spoustu dalších tipů najdete ve speciálních rozcestnících pro Vše o tvoření šperků z minerálů, mimi doplňků, Mala šperků nebo vrstvených náramků. Tak se pusťte do tvoření, ať je den jako korálek!
Jaké jsou základní druhy korálků?

Nejznámější jsou rokajlové korálky, které jsou velmi malé a používají se nejčastěji pro tvorbu šitých šperků. Dále existují různé varianty skleněných, broušených, dřevěných či silikonových korálků. Krásné šperky je možné vytvořit z voskových perel nebo jejich odlehčené varianty – plastových imitací perel. Plastových korálků se vyrábí celá řada a používají se také pro tvorbu například vánočních dekorací. Velmi oblíbené jsou přírodní korálky z drahých kamenů a minerálů nebo luxusní broušené krystaly od českého výrobce Preciosa® Components. Nezapomeňte, že o šperky je třeba také správně pečovat, aby vydržely co nejdéle jako nové. Věnujeme se tomu v dalších otázkách.

Korálky mám, co teď k nim?

Prohlédněte si sekci bižuterních komponentů, kde najdete nepřeberné množství kovových přívěsků, korálků, spojovacích dílů, ale i ketlovacích jehel, spojovacích kroužků a dalších nezbytností. Díky těmto komponentům si můžete vytvořit originální šperk přesně podle svých představ – pro zjednodušení vyhledávání můžete využít filtr na levé straně, kde je možné si jednoduše vybrat určitý motiv nebo barvu. Krom bižuterních komponentů máme v nabídce také originální postříbřené a pozlacené komponenty ze stříbra Ag 925/100 nebo od Amoracast, které rozhodně nesmíte přehlédnout!

Když chci navlékat korálky, co musím brát v potaz při výběru korálků a návlekového materiálu?

Jako první je třeba zvolit si, co budete tvořit a jestli má být návlekový materiál elastický, či nikoliv. Nejoblíbenějším návlekovým materiálem pro náramky bývá elastomer, pro šití se používají různé nylonové nitě a pro navlékání většinou zase vlasce a lanka. Pokud si vyberete vhodný typ materiálu, tak je třeba zaměřit se na průtah korálků a komponentů, které budete pro tvoření používat. Zvolený návlekový materiál by měl mít menší rozměr. Pokud má tedy korálek průtah 0,8 mm, můžete zvolit elastomer o maximální tloušťce 0,8 mm, nicméně doporučujeme (zvláště u korálků z přírodních materiálů) počítat s možnou odchylkou a zvolit spíše tenčí materiál. U šitého šperku je třeba podobným způsobem vybrat také vhodnou jehlu a tomu přizpůsobit návlekový materiál (aby šel protáhnout očkem jehly a následně i korálkem).

Co je to ketlování?

Ketlování je velmi oblíbená a často používaná technika při výrobě šperků. Za pomoci ketlovacích kleští můžete ohýbat a ukončovat ketlovací či nýtové jehly, spojovací kroužky a další komponenty z drátků. Na své šperky tak můžete jednoduše umisťovat přívěsky nebo si přívěsky přímo tvořit.

Chci začít se šitým šperkem nebo s prýmkováním, jak na to?

V sekci Návodů a inspirace najdete spoustu návodů od našich zkušených korálkářek. Díky popsaným krokovaným návodům si tu své najdou úplní začátečníci, ale i pokročilí. Stačí si nahoře v nabídce vyfiltrovat materiál nebo techniku, kterou chcete použít, a můžete se pustit do práce. A pokud byste si s něčím nevěděli rady, ochotně vám poradíme třeba na našem Facebooku.

Líbí se mi šperky z minerálů, jak na ně?

O tvorbě šperků z minerálů máme celý samostatný rozcestník, najdete ho zde! Stejně tak si můžete prohlédnout rozcestníky o tvorbě boho šperků, Mala šperků nebo vrstvených náramků. A nezapomněli jsme ani na ty nejmenší, vše o tvorbě mimi doplňků (včetně kojicích korálů) najdete zde.

Jak o šperky pečovat?

I o šperky je třeba pečovat, aby neztratily svůj lesk a aby mohly být stále vaší ozdobou! Přečtěte si specializovaný článek o tom, jak používat přípravky z kategorie čisticích roztoků a leštidel na šperky a jak o šperky správně pečovat. 

Můžu si vytvořit opravdu luxusní šperky?
Rozhodně ano! V naší nabídce najdete také kvalitní stříbrné a pozlacené bižuterní komponenty ze stříbra Ag 925/1000 nebo komponenty Amoracast, které jsou také ze stříbra Ag 925/100 nebo pozlacené 14k zlatem. Tyto komponenty můžete doplnit třeba luxusními Preciosa® Components krystaly nebo korálky z minerálů a drahých kamenů.
Jak šperk zabalit, když ho chci darovat?

Nabízíme spoustu dárkových krabiček určených přímo na šperky, různé dárkové taštičky nebo můžete vzít do ruky nůžky, lepidlo a třeba kraftový papír a krabičku si vyrobit podle svých představ! 
Ověřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

DAGMAR
Pondělí, 15. Červenec 2024

100%

SPOKOJENOST

Petra
Pondělí, 15. Červenec 2024

100%

Vše OK

Petra
Pátek, 12. Červenec 2024

100%

1.nálup a bylo vše v pořádku