Cesta minerálů

Pondělí, 4. leden 2021

Zajímá vás jak probíhá proces výroby minerálových korálků? Proč mají velikostní odchylky a proč se jim mění barvy? Odkud pochází a jak se ze své lokace dostanou až přímo k vám? Zodpovíme vám vaše nejčastější dotazy!

Cesta minerálů

Minerálové korálky zaplavily svět. Nejsou to jen jejich speciální esoterické vlastnosti, které, jak na základě legend věříme, nám pomáhají zdolat životní překážky. Jsou to také jejich krásné barvy a kresby a fakt, že na sobě nosíme kousek matičky přírody. Jak se ale takový korálek dostane z místa těžiště až přímo k vám? A proč korálky, které jste si koupili před měsícem, vypadají úplně jinak než ty, které vám přišly teď? Do procesu vstupuje několik faktorů, na které se společně podíváme.

Odkud minerály pochází

Minerály pochází z různých světových lokací. Některé se vyskytují na více místech, zatímco jiné se vážou ke konkrétní lokaci, například jako Larimar se objevuje pouze v oblasti Dominikánské republiky. Některé minerály se zase mohou těžit pouze v určité roční období, jako například Tanzanit, který se těží pouze tři měsíce v roce. Jiné oblasti mají velmi striktní pravidla ohledně těžby. Všechny tyto faktory poté vstupují do cenotvorby jednotlivých minerálů, a proto mohou být některé o dost levnější než jiné. Kromě toho, v momentální situaci se na mnoho místech těžba musela zastavit, což omezuje množství dodávaných minerálů k zákazníkům.

Untitled design

Jak probíhá výroba minerálových korálků

Minerály se nejprve vytěží ze své lokace ve formě velkého neopracovaného kamene, neboli rudy. Tyto kameny jsou poté pomocí několika procesů rozříznuty na pláty, pláty na dlouhé obdélníky a obdélníky na malé krychle. Během tohoto procesu jsou minerály neustále pod proudem vody, která průběžně splachuje nežádoucí prach, který při procesu vzniká.

Následně jsou přidány do kulatého bubnu, který se otáčí a ostré hrany se tak postupně omlátí, takže vznikne jakási organická malá krychle. Ty jsou poté pomocí speciálního plátu s jemným pískovým papírem obroušeny do tvaru kuliček. K naleštění se kuličky přidají do dalšího bubnu s voskem. Posledním krokem je vložení kuliček do plastových zásobníků, které se postarají o to, aby se kuličky nehnuly v momentě, kdy se do nich pomocí ultrasonických vrtáků udělají dírky. A je to, kuličky se mohou navlékat na dlouhé šňůry a předat prodejci, aby doputovaly přímo k vám.

DSC05180

Proč se liší velikosti a jak s tím nakládáme

Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiály, je samozřejmě možné, že se kuličky od sebe mohou lišit velikostními odchylkami. Možná jste si všimli, že některé minerály jsme nabízeli například ve velikosti 8mm, ale za několik měsíců se v nabídce objeví o něco větší či menší rozměr a ten původní v danou chvíli koupit nelze. To je dané tím, že u některých dražších druhů minerálů, jejichž výskyt není tak masivní jako u levnějších druhů, se výroba korálků přizpůsobuje velikosti vytěžené horniny. Její velikost tak v důsledku určuje, jaké velikosti korálků lze v danou chvíli vyrobit. A protože se tyto polodrahokamy prodávají na váhu a ne na kusy, mají výrobci vždy zájem vyrobit co největší možnou velikost korálků, kterou z daného kusu horniny vyrobit lze.

My osobně každou novou dodávku minerálů kontrolujeme, abychom rozhodli o několika faktorech a na základě toho upravili informace na našem eshopu pro zákazníky. Pokud se celá dodávka minerálů velikostně liší od předchozí, měníme popisky produktů a případně přefocujeme novou dodávku tak, aby odpovídala realitě. Informace ohledně velikosti minerálů jsou běžně prezentované zaokrouhlením v rámci 0,5 mm. To znamená, že pokud má minerál velikost 5,8 – 6,2 mm, budeme jej prezentovat jako 6 mm. Pokud má minerál velikost 6,3 – 6,7 zaokrouhluje se tato informace na 6,5 mm, a tak dále. Naši zaměstnanci pečlivě jednotlivé minerály přebírají, abychom vyřadili ty, které mají velikostní nebo tvarové odchylky od zbytku jednotlivého druhu, ale i tak je možné, že se podobný problém čas od času vyskytne. Může se tedy stát, že v objednávce naleznete minerál, který bude mít velikostní odchylku od zbytku objednávky. Maximálně se však snažíme pro vás naskladnit ty nejlepší kousky.

DSC04964

Barevnostní odchylky minerálů

Podobně jako u velikosti, i barva a kresba minerálu se může lišit s každou dodávkou. Je to dané opět tím, že se jedná o přírodní materiály, a nikdo tak nedokáže ovlivnit jejich růst. Naopak dokonalá barevnost a přesné kopie kresby by mohly vypovídat o tom, že se nejedná o pravý minerál. Pokud chcete vědět více, přečtěte si Jak poznat pravé minerály.

Jak už jsme zmiňovali výše. Každá nová dodávka minerálů prochází pečlivou kontrolou, a plánováním, jak s minerály naložit tak, aby byly zákazníkovi prezentované ty nejpřesnější informace. Často se tak může stát, že musíme nové minerály přefotit, abychom prezentovali aktuální barvu a kresbu. Pokud se do vaší objednávky zatoulá minerál, který není podobný ostatním minerálům ze svého druhu – tedy má například jinou barvu nebo jinou kresbu, je to dané tím, že se jedná o minerál z jiné dodávky. Snažíme se tyto chyby naprosto vymýtit a pracujeme neustále na nových interních procesech, které se starají o to, aby se vždy doprodala aktuální dodávka minerálů a až poté se naskladnily nové minerály a následně zaktualizovala jejich prezentace.

DSC05000

Proč jsou minerály tak dlouho vyprodané

Jak jsme zmiňovali výše – minerálové korálky jsou velmi žádané zboží, ale jedná se o přírodní materiály, které mají omezené zdroje. Některé minerály se mohou těžit pouze v určitou dobu a celkově se těžba minerálů tento rok díky světovým událostem velmi omezila, což zapříčinilo nižší nabídku a pomalejší dodávky. Nemluvě o tom, že se velmi omezila také mezinárodní doprava, takže minerály mohou mít mnohem delší dobu dodání. My se vždy maximálně snažíme objednávat nové minerály tak, abychom zamezili jakýmkoliv výpadkům, ale i my jsme občas odkázaní na informace, které nám předá dodavatel a musíme čekat stejně jako naši zákazníci. O to rychleji se však poté snažíme zpracovat přijatou dodávku, abychom vám mohli udělat radost. 

Pokud má zákazník určitou ideu o tom, jakou kresbu či barevnost minerálu by rád dostal, může nám ji napsat do poznámky k objednávce, a my se vynasnažíme pro něj vybrat ty správné kousky. I přes to je ovšem jasné, že v tak obrovské kvantitě zboží a objednávek není vždy možné tuto představu na stoprocent splnit. A kromě toho, krása a síla minerálů lpí právě v jejich různorodosti.

DSC04925

Související články

Minerály na míru pro znamení berana

Minerály na míru pro znamení berana

Pojďte si prohlédnout, které minerály se hodí pro znamení berana a jaké mají vlastnosti!

7 návodů pro štěstí

7 návodů pro štěstí

Štěstí sice vytvořit nejde, ale navodit si pocit štěstí při tvoření, to jde jedna báseň! Inspirujte se v tomto článku a prohlédněte si návody na šperky, podtácek, přáníčko i stylový podšálek s motivy štěstí.

Svíčková výzva: rozhovor s ambasadorkou Marcelkou

Svíčková výzva: rozhovor s ambasadorkou Marcelkou

Přečtěte si rozhovor s naší ambasadorkou Marcelkou. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny články