Jak se starat o minerály

Pondělí, 25. leden 2021

Máte doma sbírku minerálových náramků, náhrdelníků nebo jiných minerálových šperků, a nejste si jisti, jestli se o ně dobře staráte? Existuje pár základních zásad, které nejen že prodlouží životnost vašich minerálů, ale také vám mohou pomoci efektivněji využívat jejich ezoterické vlastnosti. Pojďme se na to společně podívat!

Jak se starat o minerály

Věří se, že minerální korálky nejsou jen obyčejné korálky. I ke korálkům musíme přistupovat obezřetně na základě jejich zpracování a povrchové úpravy. O to víc bychom se měli starat o své minerálové šperky, kterým chceme zachovat nejen jejich krásnou barvu, ale také jejich přírodní vlastnosti, pro které jsou známé. Společně jsme pro vás připravili jednoduché otázky a odpovědi, které vám mohou pomoci prodloužit jejich životnost.

Mohu náramky nosit každý den? 

Minerály můžete nosit každý den, a dokonce, pokud věříte na jejich magické účinky a snažíte se pomocí nich dosáhnout určitého výsledku na astrální úrovni, jako například přivolat si do života lásku, je to údajně doporučené. Obecně platí, že pokud nosíte minerálové náramky díky jejich protektivní síle, pak sami pocítíte, kdy je dobré je mít a kdy je lepší je sundat. Každodenním nošením se však samozřejmě mohou opotřebovávat a je  dávat pozor na momenty, kdy se určité minerály nestrpí s vodou nebo silným slunečním zářením.

Na druhou stranu, pokud si plánujete náramek na elastomeru neustále nandávat a sundávat, pak se může časem stát, že se elastomer lehce povolí. V tu chvíli však stačí náramek převléknout.

Kdy je doporučené minerálové šperky sundávat? 

Ať už se jedná o prsten s Rubínem, nebo o minerálový náramek na elastomeru, své šperky byste si vždy měli sundávat v momentě, kdy uklízíte za pomoci saponátů, nebo ve chvíli, kdy víte, že může dojít k hrubému nárazu, například při stěhování. Pokud věříte na ezoterické vlastnosti, některé východní kultury učí to, že se minerály sundávají v intimních momentech, jelikož na sebe vážou energii druhého člověka. Doporučujeme je také sundávat, pokud si jdete mýt vlasy nebo si jdete dát dlouhou koupel.

Mohou minerály do vody nebo na sluníčko?

Některé minerály se ve vodě rozpouští nebo do vody prostě nepatří. Například Malachit je lehce jedovatý a tuto látku do vody vypouští. Nedoporučujeme vám tedy za žádnou cenu tuto vodu pít nebo si s Malachitem dělat večerní lázeň, ačkoliv je to kámen věnovaný Venuši. Raději jej položte opatrně na keramickou desku vany a kochejte se jeho vzhledem. Další minerály, které nepatří do vody, jsou Selenit, Fluorit, Rodonit, Lepidolit, Kalcit a Hematit. Co se týče sluníčka, je známé, že Ametyst se na silném slunečním záření mění v čistý Křišťál. Je tedy potřeba ho před ním chránit. Celkově mohou barvy minerálů na slunečním svitu zeslábnout.

Jak mohu své minerálové šperky čistit?

Minerálové korálky mohou být znečištěné například naší kosmetikou nebo potem. Pokud se tak stane, doporučujeme vám korálek opatrně umýt pod vlažnou vodou, a to tak, že jej promnete mezi prsty a hned usušíte. Pokud se nejedná pouze o minerálový náramek na elastomeru, ale minerál máte zasazený do běžného nebo drahého kovu, nebo pokud na náramku máte další komponenty z kovů, je potřeba přistupovat k nim opatrně. S běžnými kovy se ideálně vyvarujte vodě, drahé kovy můžete ve vlažné vodě omýt a ihned usušit. Nepoužívejte na minerály kartáčky a jiné hrubé materiály, které by je mohly poškrábat.

Minerály můžete osušit pomocí hadříku s mikrovláknem. V případě šperků, které kombinují minerály s drahými kovy, doporučujeme používat profesionální kosmetiku, která je ke šperkům šetrná. Například čisticí roztok na perly a polodrahokamy značky Connoisseurs.

Jak nabíjet minerály, aby si zachovaly svou ezoterickou energii?

Toto vyžaduje mnohem komplexnější odpověď, jelikož některé minerály údajně podléhají sluneční energii a jiné měsíční. Jinými slovy – některé minerály se nabíjí pomocí slunce a jiné na měsíčním světle. Spousta z nich se však dá nabít pomocí obou energií. Některé minerály, jako je například modrý krajkový Achát, se nabíjí v misce s vodou na slunečním světle, zatímco Ametyst se nabíjí na měsíčním světle ideálně vedle Křišťálu, který funguje jako zesilovač. Ametyst sám o sobě, stejně jako Citrín, pak může pomoci nabíjet ostatní minerály, které na ně stačí položit. Stejně tak můžete některé kameny nabíjet v misce s Křišťálem, jak na denním, tak na nočním světle.

Pozor, pokud minerály nabíjíte na slunci, i tak doporučujeme schovávat je před ostrou září, která by je mohla poškodit. Nejlepší místo je na okně ve stínu. Pokud máte náramek, který na sobě kombinuje sluneční i měsíční energii, pak jej nabíjejte na obou, aby se tak dostalo energie oběma stranám.

Kde se mají minerálové šperky skladovat?

Skladování minerálů je jednoduché. Je třeba jen dbát na to, aby se nepoškrábaly o jiné šperky. Ideální skladování je v suchu a ve stínu, například ve šperkovničce. Pokud jim chcete dát vyšší respekt, zabalte je do mikrovláknového kapesníku a vložte je do organzového sáčku

Existují minerály, které se vedle sebe nesnesou?

Ani toto není jednoduchá otázka. Odpovědí je ano i ne. Minerály údajně podléhají určitým planetám, které se mezi sebou ne vždy milují. Například Safír je údajně velmi silný kámen, který se nesnese s perlou, a neměli byste je nosit spolu. Stejně tak Smaragd prý není zadobře s Rubínem. Toto jsou však obecné informace a vždy platí, že pokud věříte na ezoterické vlastnosti minerálů, pak musíte brát v potaz vlastní energii, kterou na sebe minerál přebírá.

Pokud chcete nosit minerály, protože věříte v jejich účinky, pak doporučujeme širší rešerši, která se váže nejen k vašemu astrologickému znamení a k vašim potřebám, ale také k momentálnímu uskupení planet. S tím vám může pomoct zkušený (zejména védský) astrolog. Občas se tak stane, že vám může být doporučena kombinace kamenů, která by jinak nedávala smysl.

Pokud máte různé šperky s různými minerály a nejste si jistí, jak se spolu jejich energie snesou, oddělte je při skladování v sáčcích tak, aby se vzájemně nedotýkaly.

Související články

Červencová výzva: Moře a dovolená + 5 nápadů co tvořit

Červencová výzva: Moře a dovolená + 5 nápadů co tvořit

Zapojte se do červencové výzvy, jejímž tématem je tvoření s motivem moře a dovolené. Tvořte, pochlubte se nám a vyhrajte až 1 000 Kč!

Vysvědčení: jste jedničky - sleva 11 % na vše

Vysvědčení: jste jedničky - sleva 11 % na vše

Vysvědčení je tu a vy máte vyznamenání! :) Nakupte se speciálním slevovým kódem, který najdete v tomto článku a zlevněte si nákup o 11 %.

Návody na DIY doplňky na festival pro dokonalý outfit

Návody na DIY doplňky na festival pro dokonalý outfit

Dotvořte si originální festivalový outfit, se kterým budete za hvězdu! Připravili jsme pro vás 5 návodů například na trendy náramky, body chain nebo řetěz na botu. Prohlédněte si je hned teď!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Petra
Pátek, 12. Červenec 2024

100%

1.nálup a bylo vše v pořádku

Michal
Pátek, 12. Červenec 2024

100%

Internetový obchod je přehledný a funkční, skvělé se mi na něm zboží prohlíželo, filtrovalo, objednávalo. S rychlostí řešení dotazů a expedice jsem více než spokojený. Určitě obchod doporučuji všemi…

+ Web - přehledný, detailní filtrování

+Obrovský výběr pro kreativní tvoření

+Rychlá příprava…

- Nemohu nic vytknout (drobnosti týkající se spíše osobního vkusu)

Vlasta
Čtvrtek, 11. Červenec 2024

100%

Krásný obchůdek pro kreativce. Jenom můj den by musel mít alespoň 48 hodin, abych stihla vše , co by mě bavilo. Moc ráda sem chodím. Rychlé vyřízení objednávky je tady samozřejmostí a ještě při…

+ V prodejně v ulici Milady Horákové v Praze 7 velmi milá paní která vždy ochotně poradí, vysvětlí a…