Jak si vybrat správný řetízek

Pondělí, 15. únor 2021

Je libo vrstvený nebo Boho šperk vytvořený z řetízků? Dáváte přednost kovovým šperkům a přemýšlíte, který řetízek se bude hodit pro šperk, který si představujete? Jako vždy vám usnadníme práci – pojďme si ukázat několik faktorů, které byste měli zahrnout do své přípravy!

Jak si vybrat správný řetízek

Líbí se vám ručně vytvořené vrstvené náhrdelníky a náramky, ale jen představa, že byste museli prozkoumávat jak je vytvořit vás děsí? Už nemusí. Všechno vám vysvětlíme a než si dočtete tento článek, budete mít v hlavě několik nápadů a motivaci na výrobu šperků z řetízků nejen pro vás, ale i pro vaše nejbližší. 

Při výrobě šperků z řetízků je důležité položit si několik otázek. Pojďme si je tedy společně položit a zároveň na ně odpovědět. 

Pokud nemám čas a chuť vytvářet složité vrstvené náramky a náhrdelníky, můžu si i tak vytvořit šperk?

Určitě! Pokud se vám líbí jednoduché šperky a nemáte potřebu vytvářet vrstvené doplňky, postačí vám hotové řetízky se záponkou, díky kterým si vytvoříte váš vysněný šperk za pět minut.

Hotový řetízek si můžete vybrat jak z běžných kovů, tak z chirurgické oceli nebo dokonce stříbrné a pozlacené žlutým či růžovým zlatem. Jejich výhodou je to, že je nemusíte ručně nastavovat a přidělávat jim zapínání, nevýhodou však je to, že mají již předem určenou délku.

Po výběru materiálu, který se vám líbí nebo podle toho jak často budete šperk používat, si můžete ve stejném materiálu vybrat i přívěsek. Do otvoru na přívěsku vložíte spojovací kroužek a ten potom protáhnete řetízkem a je to! K práci se spojovacími kroužky doporučujeme ideálně používat bižuterní kleště, které vám práci značně usnadní. 

Mimochodem, pokud si chcete vytvořit jednoduchý náramek, i tady si můžete vybrat z hotových stříbrných a pozlacených základů na náramky, na které můžete například navléknout skleněné či minerálové korálky.

DSC01618

Jak těžké je vytvořit si vrstvené náramky a náhrdelníky z řetízků a co k tomu potřebuji?

Při práci s řetízky vám postačí požadovaný řetízek v metráži, kombinované ketlovací kleště ploché a kulaté, spojovací kroužky, bižuterní zapínání a popřípadě bižuterní kaloty. To k čemu tyto komponenty slouží a jak se používají najdete v našem článku Co musíte vědět, než začnete s korálkováním

Výhodou je, že si můžete libovolně nastavit délku náhrdelníku, řetízek odštípnout pomocí kombinovaných kleští, které mají v prostřední části speciální čepele na stříhání řetízků a drátků a poté řetízek pomocí kleští a vámi vybraného komponentu za pomoci spojovacích kroužků dozdobit. Na konec řetízku je poté potřeba přidělat zapínání, které však díky kleštím nastavíte velmi rychle a snadno. Pokud nemá řetízek velká očka, pak je potřeba jej ukončit tak, že na konce zacvaknete bižuterní kaloty a do nich poté vložíte zapínání.

Nechte se inspirovat například něžným náhrdelníkem s AmoraCast komponenty. Více informací o vrstvení řetízků najdete v našem videu o vrstvení.

DSC02483

Jaký druh kovu si mám pro svůj řetízek vybrat? 

Na trhu existuje několik bižuterních kovů, které mají velmi odlišné vlastnosti, počínaje jejich tvrdostí a odolností a konče jejich cenou. Všechny tyto faktory je potřeba zhodnotit předtím než se pustíte do práce. Předně je však nutno si říct, jak často chcete šperk nosit, do jakých podmínek a jak citlivá je vaše pokožka.

Pokud chcete náramek či náhrdelník nosit každý den, pak doporučujeme investovat do řetízků, které jsou vyrobeny ze stříbra, popřípadě do pozlacených řetízků nebo do řetízků z chirurgické oceli nebo platiny. U těchto kovů je mnohem menší riziko toho, že vznikne alergická reakce. Pokud víte, že šperk budete vystavovat horším podmínkám, pak doporučujeme tvořit šperky z odolných kovů jako je chirurgická ocel, která se tak snadno neošoupe. Pozlacené šperky se mohou časem ošoupat a stříbro je podmíněno oxidaci. Pokud jste však milovníkem drahých kovů, není třeba zoufat – stačí se o šperky průběžně starat domácí kosmetikou, která se postará o to, aby stříbro zůstalo lesklé a pozlacené šperky si zachovaly svou vrchní vrstvu.

Na detailnější rozbor jednotlivých kovů se můžete podívat v našem článku o bižuterních kovech, díky kterému si snadno vyberete.

DSC02456

Řetízek je moc krátký, co mám dělat? 

Není třeba zoufat. Pokud jste si koupili hotový řetízek se záponkou a zjistili, že je pro vás účel krátký, stačí dokoupit prodlužovací řetízky, které snadno nastavíte na jeden konec řetízku a tím snadno řetízek prodloužíte. 

Stejný postup můžete využít i při práci s metrážovým řetízkem. Ten však můžete popřípadě nastavit vlastním vzorem řetízku tak, že si ustřihnete další kousek a pomocí ketlovacích kleští přeštípneteposlední očko řetízku, vložíte jej do posledního očka již připraveného řetízku, který je krátký a poté očko kleštěmi opatrně zacvaknete. Zda je toto možné však záleží na tom jaký má řetízek vzor a jak velká jsou očka, se kterými popřípadě můžete pracovat. Například u kuličkového řetízku toto samozřejmě není možné. 

K čemu slouží kuličkové řetízky a jak se s nimi pracuje?

Řetízkům, které mají kuličkový nebo také snake vzor se říká také řetízek na zamačkávací rokajl. Jsou velmi jemné a často se tak dají protáhnout průtahem větších korálků. Ty se poté zabezpečí z obou stran zamačkávacím rokajlem, aby se korálek nepohnul z místa a na konec řetízku se vloží bižuterní kalota a do ní bižuterní zapínání, abyste mohli řetízek nosit jako šperk.

Untitled design (28)

Související články

Dny Manumi a sleva až 150 Kč

Dny Manumi a sleva až 150 Kč

Nakupte do neděle 14. 4. 2024 a můžete mít slevu až 150 Kč na celý nákup! Jak na to? Čtěte níže.

Jarní kreativní inspirace: 5 tipů na jarní tvoření

Jarní kreativní inspirace: 5 tipů na jarní tvoření

Jaro je tu a s ním čerstvá dávka inspirace pro tvoření jarních dekorací! V tomto článku vám přinášíme pět kreativních nápadů na DIY svícen, papírové sněženky nebo nástěnné dekorace. Pusťte se do jarního tvoření ještě dnes!

Objevte kouzlo manumitu + sleva 14 %

Objevte kouzlo manumitu + sleva 14 %

Propadněte magickému manumitu, dnes 1. 4. 2024 navíc s možností nákupu se slevou 14 % na celou objednávku.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Jaromíra
Úterý, 23. Duben 2024

100%

rýchlosť expedície a dodania

+ nádherné korálky, dobrý výber koralkových komponentov

Milena
Pátek, 19. Duben 2024

100%

Krásne koralky, veľká spokojnosť

Katarina
Čtvrtek, 18. Duben 2024

100%

Fantasticky obchod!