Vše pro kreativní papírnictví

Vše pro kreativní papírnictví

Ambasador trendu

Iva Havelková

Vlastně se celý život motám kolem kreativity, malování na různé materiály a tvoření. Maluju na textil, na nábytek, zkoušela jsem olejomalbu, poslední dobou mě pohltil akvarel. S jeho pomocí plním rámečky na zdech ve svém novém domově, ale také ráda maluji přáníčka pro své blízké.

Základy a nejčastější dotazy

Papír a tvoření s ním nás provází už od předškolního věku. Později se k dětským malůvkám přidá skládání, stříhání, lepení nebo zdobení sešitů. Mnoho lidí si nedovede představit život bez tužky a papíru na poznámky nebo na kreslení a my to chápeme!  Ať už tvoříte cokoliv, věříme, že v naší nabídce najdete ten správný skicák, barevný, ozdobný nebo kraftový papír, tu správnou tužku, tuhu, uhel nebo pastelku a všechny další nezbytnosti jako jsou nůžky a řezáky, pravítka nebo washi pásky. Tvoření s papírem si tak můžou užít nejen děti a jejich rodiče, ale zkrátka každý, kdo se rozhodl vytvořit si dekoraci z papíru, originální scrapbookový deník, obrázek nebo přáníčko pro své blízké.
Jak vybrat správný papír pro své tvoření?

Základem každého tvoření s papírem je výběr toho správného papíru. Každý se hodí na něco trochu jiného a liší se gramáží, strukturou povrchu nebo tím, zda je vhodný spíše na suché (tužka, uhel a další) nebo mokré techniky (akvarel, tuš a další), což se řeší především u skicáků. Pro různé dekorování se skvěle hodí obyčejný kraftový papír nebo ten s natištěnými motivy. Nebavíme-li se pouze o čtvrtkách, pak je tu ještě klasický krepový papír, hedvábný papír, ze kterého se vyrábí krásné dekorace a pompomy, vlnitá lepenka, základy na přáníčka a obálky nebo pěnové gumy. Díky nekonečným možnostem kombinování jednotlivých papírů i stylů tvorby můžete vytvořit originální dekorace, přáníčka nebo scrapbooky, které nebude mít nikdo jiný!  

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými pastelkami a tužkami?

Stejně jako u papíru je důležité si před výběrem pastelky určit, co vlastně budete tvořit. V naší nabídce najdete profesionální umělecké, akvarelové nebo univerzální pastelky. Specialitou jsou pak fluorescenční nebo vícebarevné pastelky Magic od Koh-i-Noor, které mají v oblibě především děti. Kromě klasických šestihranných pastelek máme v nabídce také kulaté nebo ergonomické trojhranné. Vedle barev a tvaru ale nezapomeňte zohlednit také tvrdost tuhy - čím měkčí tuha je, tím více se pastelka hodí spíše na vybarvování a stínování. Oproti tomu s těmi nejtvrdšími tuhami dokážete kreslit jemné detaily a tenké linie. 

Kdy je lepší použít lepidlo a kdy tavnou pistoli?

K tvorbě s papírem neodmyslitelně patří i různé lepení. Pro použití v případě klasického papíru se hodí tyčinková lepidla, v naší nabídce najdete kvalitní tyčinky značky UHU, nebo lepící pásky. V případě tvoření ze silnějšího papíru nebo moosgummi se hodí spíše lepící pěnové kousky nebo vteřinová lepidla. Můžete zde ale využít i tavnou pistoli a vyhrát si třeba s různobarevnými lepícími tyčinkami.

V čem se liší jednotlivé fixy?
Asi nejtypičtější psací potřebou, vedle pastelek, jsou fixy (neboli popisovače). Podle typu papíru je třeba zvolit správný fix, záleží například na struktuře a tloušťce papíru. Na výběr jsou fixy permanentní, akrylové či metalické, zvýrazňovače případně kaligrafické fixy. Ty se od těch klasických liší tím, že mají speciální klínový hrot. Můžete se také setkat se štětcovým hrotem, který má flexibilní možnosti využití a skvěle se hodí na vybarvování. Především děti pak ocení originální foukací fixy.
K čemu jsou washi pásky?

Washi pásky mají spíše dekorační, než funkční charakter. Udrží samozřejmě třeba fotografii na stěně nebo důležitou poznámku přilepenou v diáři, ale porcelánovou vázu s ní úplně neslepíte. Jinak ji ale můžete používat všude tam, kde mají vaše poznámky nebo fotografie vypadat stylově.

Co potřebuji k vytvoření originálního přání?

Jako první je důležité si říct, pro jakou událost budete přáníčko vytvářet. Podle toho pak můžete zvolit barvu přání a základní motivy pro tvoření. Nejčastěji se používají fixy a pastelky, ale můžete na přání nalepit třeba nalepovací očka, strany obšít (třeba i korálky) nebo okraje zajímavě obstříhat speciálními nůžkami. Krásně také vypadá přáníčko polepené barevnými či kraftovými papíry, případně vlnitou lepenkou. Ke každému přání je v balení i obálka stejné barvy, kterou si můžete také dotvořit podle svých představ.  

Kdy použít nůžky, v čem se jednotlivé nůžky liší a kdy použít řezáky?

Stříhání k tvoření s papírem prostě patří. Je důležité ale vybrat ten správný typ nůžek. Na vystřihování detailů se budou hodit nůžky s úzkou čepelí, pro bezpečnější tvoření s dětmi máme v nabídce nůžky se zaobleným koncem a pro přesný a pravidelný řez je nejvhodnější použití speciálních řezáků, které si hravě poradí i se silnějšími materiály. V nabídce máme také nůžky pro leváky. 

Co je to scrapbooking a jak s ním začít?

Scrapbooking je o kreativním zaznamenávání vzpomínek, tipů, událostí a vyprávění příběhů. Vytáhněte ze šuplíku psací potřeby, lepidla, ozdobné nůžky, razítka, samolepky, kombinujte různé druhy papíru, doplňte to washi páskami a vytvořte si tak originální album, deník nebo třeba receptář. 

Jak zajistit, aby tvoření s dětmi bylo co nejbezpečnější?

Tvoření s papírem děti baví, to je jasná věc. U mnoha technik je ale třeba dozor dospělého člověka. Určitě nenechávejte dítě samotné s tavnou pistolí nebo nůžkami, a to ani těmi, které jsou pro děti určené. Škody způsobené nepřiměřeným používáním lepidla nebo fixů sice také nepotěší, ale většinou nejsou zdraví nebezpečné. Při nechtěném potřísnění oděvu lepidly UHU je dokonce možné lepidlo z oblečení dostat i pouhým přepráním oděvu ve studené vodě. Ověřeno našimi zákazníky
97 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Daniela
Úterý, 20. Únor 2024

100%

Já na Manumi nakupuju moc ráda. Obchod doporučuji.

Jarmila
Pondělí, 19. Únor 2024

100%

Spolehlivý obchod. Kvalitní zboží, rychlost a přesnost při zpracování objednávky.

+ rychlé a bezchybné zpracování objednávky

+vstřícnost při změně nebo úpravě objednávky

irena
Pátek, 16. Únor 2024

100%

Super