Vše pro výrobu mýdel

Základy a nejčastější dotazy

Mýdla jsou vděčným dárkem i praktickým vybavením domácnosti. Vyrobit si doma vlastní mýdlo s vůní i barvou přesně, jakou chcete, nebylo nikdy jednodušší. U nás najdete vše od mýdlových základů a originálních silikonových forem přes barvy a vonné esence až po praktické pomůcky. Mýdlovou hmotu můžete rozehřívat i doma v mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni a nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení.
Jaká mýdla si můžu z vašeho sortimentu vyrobit?

Existují dva základní druhy mýdel – tuhá a krémová. Tuhá jsou klasická mýdla, která se musí nechat roztát, následně se odlévají do forem a čeká se na jejich vytuhnutí. Oproti tomu krémová mýdla netuhnou a před tvořením se nemusí nechat roztát. Výsledné mýdlo má spíše strukturu pasty a je nutné ho uchovávat v nádobách s víčkem.

Jaká další specifika mají krémová mýdla oproti těm klasickým?

Jak bylo zmíněno výše, z této hmoty se vyrábí především pasty nebo peelingy. Občas se jim říká také šlehaná, protože hmotu je třeba před tvořením prošlehat ručním mixérem nebo šlehačem. Základní hmota pro krémové mýdlo neobsahuje vodu, takže je možné do ní přisypat i hmoty, které by se ve vodě měly tendence rozpouštět – například cukr nebo sůl. Do této hmoty můžete dále přidat vodu, olej i barviva. Nikdy ale nepřidávejte do jednoho výrobku současně olej i vodu. Vždy jen jednu z těchto složek do jednoho výrobku, a to platí i v případě aromat na olejovém základu.

Jak rozpustit mýdlovou hmotu?

Každá mýdlová hmota má trochu jinou teplotu tání, postupujte vždy podle informací ke konkrétní hmotě. Samotné rozpouštění můžete provádět v mikrovlnce nebo ve vodní lázni. 

K čemu je isopropyl alkohol?

Isopropyl alkohol je důležitý při tvoření mýdel do silikonových forem. Formu doporučujeme před použitím nastříkat právě isopropyl alkoholem, aby mýdlová hmota k formě nepřilnula a mýdlo se mohlo po vytuhnutí vyloupnout krásně celé. Podobnou funkci může isopropyl alkohol plnit také v případě tvorby vícevrstvých mýdel, kdy se doporučuje nastříkání malého množství této látky mezi jednotlivé vrstvy, aby se vzájemně nepromíchaly.

Čím ozdobit mýdlo?

Mýdla se nejběžněji dozdobují přidáním speciálních barviv nebo sušených květin, okvětních lístků či různého koření. Je důležité vždy používat jen materiály, které nemohou ublížit pokožce, ale jinak se dá říct, že se meze v tomto ohledu nekladou. Barvy je možné mezi sebou kombinovat tak, aby vznikaly různé odstíny, a do jednoho mýdla je možné také zakomponovat více různých vrstev (nezapomeňte mezi vrstvy použít isopropyl alkohol, pokud nechcete, aby se vrstvy promíchaly). 

Jak ovonět mýdlo?

Mýdlu můžete dodat krom barvy a vzhledu také aroma, a to za použití speciálních vonných esencí a éterických olejů. V naší nabídce najdete několik druhů esencí, většina z nich je ze 100% silice. Stačí jen pár kapek do roztavené hmoty, kterou je pak třeba důkladně promíchat. Vonné esence můžete také míchat mezi sebou a vytvářet tak originální voňavé kombinace. 

Kolik času zabere výroba mýdla?

To samozřejmě závisí na tom, jaké mýdlo chcete tvořit. Samotné lití mýdla zabere jen chvilku, ale přípravu nesmíte podcenit a stejně tak je třeba si nechat dostatek času na to, aby hmota mohla zatuhnout. Výjimku pak tvoří jen výroba krémových mýdel, která netuhnou vůbec a nemusí se ani tavit – jejich výroba tak zabere mnohem méně času. 

Jsou nabízené hmoty veganské a netestované na zvířatech?

Ano, naše mýdlové hmoty ani barvy neobsahují živočišné složky (s výjimkou hmoty s kozím mlékem) a nejsou testované na zvířatech. 

Jak mýdlo zabalit?

Pokud chcete mýdlo darovat, nezapomeňte také na stylové balení! Na vytvoření krásného dárkového balení můžete použít organzové, jutové či papírové tašky nebo můžete vzít do ruky nůžky, lepidlo a naše kreativní papíry, pomocí nichž můžete i upcyklovat nějakou stávající krabičku. Ozdobná stuha nebo washi páska už budou jen třešničkou na dortu.

POZOR: Mýdlo nejprve ozkoušejte!

Byť jsme při správném postupu výroby nezaznamenali žádnou neobvyklou reakci na mýdlové hmoty, barviva či esence, které prodáváme, doporučujeme vždy ozkoušet mýdlo na malém kousku kůže. Někdo může být citlivější i na přidané květiny, koření nebo na jejich kombinaci. 

Inspirace a návody na šperky z této kategorie
Ověřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Milena
Pátek, 19. Duben 2024

100%

Krásne koralky, veľká spokojnosť

Katarina
Čtvrtek, 18. Duben 2024

100%

Fantasticky obchod!

Alena
Pátek, 12. Duben 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.