Inspirace za plotem - Korálky dní

Čtvrtek, 7. leden 2021

Korálek ke korálku sedá (nebo se spíše navléká :-)), proto v naší Inspiraci za plotem prostě nemůže chybět originální česká značka Korálky dní! Poznejte ji blíže skrz rozhovor, který jsme pro vás připravili!

Inspirace za plotem - Korálky dní

Také si rádi zapisujete poznámky “po staru” na papír, zaznamenáváte si kreativně různé úspěchy nebo poznámky z cest do deníků? Pak prostě musíte znát originální barevné zápisníky, deníky a plánovače od Korálky dní, které vám představíme v tomto rozhovoru.

Na naše zvídavé otázky tentokrát odpovídala zakladatelka a majitelka Jitka Štádlerová.

Jak bys popsala a více přiblížila značku Korálky dní? 

Korálky dní je asi nejvíc koncept. Koncept, který ukazuje, že v každém dni je něco hezkého, něco, co se povedlo, často opravdu jenom maličkosti, ale když se je naučíme vnímat, tak nám jich do života přijde mnohem více. 

Samotný název vychází z Werichova citátu: “Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí — čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.”

DDE03870

Co bylo na začátku vzniku značky? 

Těch věcí je víc. Ta první je, že miluji papír :-). Různé deníky si píšu snad celý život :-), tužku a blok u mě najdete v podstatě kdykoliv :-). Nepíšu pravidelně, ale prostě si ráda zapisuji, co jsem v dané chvíli prožívala, co mě napadlo, či zaujalo. A především na cestách. Svoje poznámky pak doplňuji fotkami i třeba mapami, vstupenkami, razítky :-). Svých cestovních deníků mám takhle spoustu :-). Vytvářela jsem svým dětem nejen deníky od narození, ale i cestovní deníky, když byly menší, doplněné různými kvízy, cvičeními atd. Pak jsem také s jednou společností spolupracovala na sérii podobných deníků pro děti – na výlety do lesa, zoo či na hrad. 

A když jsem přemýšlela o svém prvním papírovém produktu, tak to bylo něco, co jsem chtěla nejprve pro sebe :-) – Cestovní deník.  

Ale už tehdy jsem v hlavě měla deník další, proto jsem i volila onen název Korálky dní, vznikl tedy - Deník radosti, úspěchů a vděčnosti. Jsem především lektorka, mentorka, věnuji se osobnímu rozvoji přes 20 let a cvičení uvědomovat si to hezké v našem životě je jedno z těch, které velmi ráda doporučuji, ono totiž skvěle funguje - je tak jednoduché, zabere nám asi 5 minut denně, ale výhod přináší strašně moc. 

A pak se do sortimentu přidaly Taháky na radost, samolepky a v plánu je toho víc :-).

Prozradíš něco ze svého "know-how"? 

Ráda a budu pokračovat v onom cvičení :-). Jak na něj?

Úplně jednoduše. Prostě se zastavit a popřemýšlet si, co se ten den povedlo, co nám vykouzlilo úsměv na rtech, co nás potěšilo, kdy nám bylo dobře. Mohou to být úplné maličkosti, třeba dobrá káva, procházka, nebo fajn rozhovor s kamarádkou, s kolegou atd. A tyhle okamžiky si zapsat.

I výsledky vědeckých studií hovoří o tom, jak je toto cvičení užitečné (např.  studie Emmonse & McCullougha, nebo Martina Selingmana). Z nich vychází, že účastníci, kteří si deníky vděčnosti psali byli optimističtější, trávili více času fyzickým cvičením, byli méně fyzicky nemocí. Psaní deníků vděčnosti již po dobu 3 týdnů vedlo ke zvýšení optimismu v jejich životě, k delšímu a více osvěžujícímu spánku, k výraznějším pozitivním emocím a pocitům lepšího propojení s ostatními lidmi. 

Nyní je to pro nás ještě důležitější, než kdy jindy. Jako péče o sebe samé, jako prevence toho, aby naše duševní zdraví v této situaci tolik neutrpělo. 

A pokud stačí jen pár minut denně, aby nám bylo lépe, co to zkusit?

Cvičení doporučuje i známý český psychiatr Radkin Honzák, který ho doporučuje dělat kolem 5. hodiny odpoledne. Proč tehdy :-)? Protože pokud jste zatím ten den ještě nic hezkého nezaznamenali, tak máte čas si radost udělat :-). A malé radosti si píšou třeba i Kovy, Emma Watson nebo Albert Černý.

DDE03868

Jak ty sama využíváš deník Korálky dní nebo Cestovní deník?

Cestovní deník opravdu při každé cestě, ať už je malá, či velká. Loni toho cestování tedy nebylo tolik, ale opravdu si píšu i třeba jednodenní výlet na hrad. Většinou pak přepisuji do fotoknih :-), ale ten základ je v deníku – mám tam razítka, vstupenky, přiloženou mapu, okamžité poznámky.

Deník radosti se přiznávám, že píšu nárazově. Mám období, kdy píšu každý den - třeba právě teď :-), protože od 12.12. jsem začala projekt #100dníproštěstí, který končí 21. 3. 2021 – kdy je Den štěstí :-). Můžete se přidat, třeba na Instagramu, čím více dní se zúčastníte, tím více radosti si uvědomíte a tím budu vaše dny hezčí.  

Ale mám i období, kdy si ho nepíšu. Nechci se do toho nutit, i psaní má být radost. Proto jsem ho udělala nedatovaný :-), prostě když třeba 14 dní vynecháte, nic se neděje, můžete pokračovat dál.

Untitled design (9)

Proč je podle tebe důležité zaznamenávat si věci na papír?

Já prostě věřím, že tužka a papír mají své místo v našich životech. Nejjednodušší a nejefektivnější nástroj zaznamenávání, stále při sobě, nepotřebujete žádnou elektřinu, ani wifi :-). Psát můžete na lavičce v parku, nebo třeba v autobusu. Zaznamenat si nápad, autentický zážitek, to, co se nám jen mihlo v hlavě :-), svoje pocity, náladu... 

A navíc je dokázáno, jak rozdílně se v mozku ukládá, to, co napíšete ručně – každý pohyb je jiný; zatímco klapání na klávesnici je v podstatě pořád stejné…

A když jsme u Deníku radosti, tak tam je ještě další moment, proč si tyto malé radosti poznamenat. Když nám totiž není úplně nej, tak se k nim můžeme vrátit, je to taková zásobárna radostí pro dny, kdy ji kolem sebe nevidíme.

Odkud se bere inspirace pro tvou tvorbu? 

Nápadů mám na X projektů :-), napadají mě v podstatě kdekoliv. Pokud by náhodou došly, mám osvědčené techniky, jak se k nim dostat, jak je nastartovat. Nejen, že je sama využívám, ale velmi ráda předávám dál, ať už ve svých FB skupinách, tak v programech a seminářích, např. Jak si uspořádat myšlenky a přijít na nové nápady nebo nový online program Kreativní laboratoř pro podnikání. 

My inspiraci opravdu máme všude kolem nás, stačí se jen pořádně dívat, ptát se, hrát si, zůstat tak trochu dětmi. Tohle je právě i koncept Korálků dní – objevovat, poznávat, zkoušet; život je pak najednou hezčí, zajímavější a když si dané okamžiky zaznamenáváme, můžeme se k nim vracet.

 

DDE03864

Související články

Výzva Tvořte z papíru: rozhovor s Martinou Žemličkovou

Výzva Tvořte z papíru: rozhovor s Martinou Žemličkovou

Přečtěte si rozhovor s Martinou, naší marketingovou ředitelkou, která ráda tvoří z papíru různá přáníčka, dekorace a origami postavičky. To by nebyla pořádná porada, aby nevzniknul alespoň jeden origami jeřáb! :)) Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Rozhovor o Art Clay tvorbě s Alenou Štukavcovou Doležalovou

Rozhovor o Art Clay tvorbě s Alenou Štukavcovou Doležalovou

Přečtěte si rozhovor s Alenou Štukavcovou Doležalovou, vítězkou soutěže The International Silver Accessories Contest 2023 v kategorii tvorby prstenů. Povídali jsme si o tom, kde bere inspiraci pro svou tvorbu, jaký je její nejoblíbenější šperk i o tom, co by doporučila těm, kteří chtějí s tvořením s Art Clay začít. 

Výzva Tvoření náramků z minerálů: rozhovor s ambasadorkou Zuzanou Dobšíčkovou

Výzva Tvoření náramků z minerálů: rozhovor s ambasadorkou Zuzanou Dobšíčkovou

Přečtěte si rozhovor se Zuzkou naší ambasadorkou pro tvorbu náramků z minerálů. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Alena
Pátek, 12. Duben 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.

Lenka
Středa, 10. Duben 2024

100%

Spolehlivý, rychlý.

Kamila
Úterý, 9. Duben 2024

100%

Velký výběr minerálů, jen bývají někdy nedostupné.