Jak na korálkové vánoční ozdoby?

Pátek, 30. říjen 2020

Jestli je třeba začít něco chystat na Vánoce včas, jsou to vlastnoručně vyráběné ozdoby. Na první pohled se to nemusí zdát, ale pokud chcete ozdobit stromek nebo sváteční tabuli, opravdu si budete potřebovat vyhradit pěknou dávku času. Ovšem výsledek pak bude stát za to!

Jak na korálkové vánoční ozdoby?

Vánoční hvězdy z korálků

Hvězdičky jsou nejoblíbenější korálkovou ozdobou, kterou zvládne vyrobit opravdu každý. Začátečníci jenom navlékají, pokročilí mohou přidávat další vylepšení pomocí drátků. Ať už jim říkáte hvězdy, nebo vločky, postup výroby je stejný.

ozdoby 1

  1. Potřebujete drátěný základ na vánoční hvězdu v libovolné velikosti a korálky dle stylu, ve kterém chcete ozdobu vyrábět.
  2. Na střed hvězdy vždycky dejte co nejmenší korálky. Dál už můžete postupovat podle fantazie. Nejlépe bude ozdoba vypadat, pokud budou všechny paprsky navlečené identicky.

  3. Je lepší navléknout vždy jeden paprsek a pak další. Pokud si nejste jistí, jestli by vám vystačily korálky do vzoru, můžete postupovat postupně a ty paprsky, na kterých nepracujete, si ukotvit náušnicovými zarážkami.
  4. Nenavlékejte korálky úplně do konce paprsku. Potřebujete cca 8 mm na to, abyste na konci udělali očko. Díky němu pak budete moci ozdobu zavěsit nebo vzájemně pospojovat do řetězu.

  5. Očko uděláte pomocí kulatých kleští. Nejprve drátek ohněte do pravého úhlu a následně obtočte okolo kleští. Drátky jsou docela dost pevné, napoprvé to nejde úplně snadno. Ale brzy získáte grif. Možná se vám očko bude lépe dokončovat pomocí plochých kleští.

Pokud chcete bohatší ozdobu, můžete k sobě spojit několik hotových hvězd. Položte je na sebe a ve chvíli, kdy dosáhnete kýžené kombinace, je k sobě svážete tenkým drátkem. Stačí ho několikrát protáhnout okolo středů hvězd a zavázat (obr. vlevo). Pokročilí můžou základy doplňovat o další vrstvy pomocí drátků. Tím se dosáhne efektu, který může více připomínat sněhové vločky (obr. vpravo).

ozdoby 2 (1)

Klasické korálkové vánoční hvězdy

Obzvláště na Vánoce není klasika na škodu. Klasické cukroví, klasické koledy... Proč je nedoplnit klasickými korálkovými dekoracemi? Pokud chcete, aby vaše ozdoby byly opravdu v duchu české tradice, můžete je poskládat z voskových perliček, broušených korálkůskleněných trubiček nebo rokajlových čípků, které se vyrábí na Jablonecku.

Dlouhodobé oblibě se těší také akrylové korálky, díky kterým jsou ozdoby velice lehké a téměř nerozbitné. Zároveň je velice snadné je vyrábět i s malými dětmi. Svoji hvězdu můžete dozdobit metalickými perlami, broušenými akrylovými korálky nebo směsí tvarů metalických korálků.

DSC05444

Vánoční hvězdy s dřevěnými korálky

Pokud jste i vy propadli trendu přírodních materiálů, možná se letos chystáte pojmout i své Vánoce v přírodním duchu. K tomu vám mohou skvěle posloužit dřevěné korálky. Nebojte se pro své hvězdy zvolit třeba směs dřevěných korálků, ke které si doplníte jednodruhové dřevěné korálky v barvě, jaká má ve vaší ozdobě převládat.

ozdoby 5

Vánoční hvězdy s velkými perlami

Máte rádi spíše opulentní eleganci než minimalismus? Pak pro vás budou to pravé ozdoby s využitím velkých akrylových perel. Jsou plastové, takže nejsou tak těžké, jak na první pohled vypadají. Můžete ozdobu vyrobit pouze z perliček nebo je doplnit metalickými plastovými korálky. Zlatá, nebo stříbrná? My jsme použili obě, protože trend letos velí, že „mixed metals“, tedy míchání barev kovů vůbec není na škodu.

ozdoby 3

Magická perla

Magická perla je taková 3D variace na korálkové hvězdy. Základ tvoří 2 polokoule, do kterých zakládáte nýty na korálky. Pokud zvolíte různé velikosti nýtů, dostanete více 3D efekt. Pozor, protáhnout nýt základem není úplně jednoduché. Určitě je potřeba si pomoci kleštěmi pro pevnější úchop nýtu. Ve chvíli, kdy máte celou polokouli osázenou nýty, můžete začít navlékat korálky dle libosti. Nýt zakončíte kleštěmi úplně stejně jako paprsek klasického drátěného základu na hvězdu.

Jakmile máte korálky ozdobené obě dvě polokoule, je na čase je spojit. Je to snadné, mají zámeček, který stačí zacvaknout. A tím vznikne velká 3D ozdoba, kterou můžete třeba zavěsit do okna nebo položit na slavnostní stůl.

DDE01513

Andělíčci

Anděl jako symbol se těší celoroční oblibě. Rádi navlékáte andělíčky například jako talismany pro své přátele a rodinu? Ale k Vánocům andělé tak nějak patří ještě o trochu víc. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak z andělských křidélek můžete vyrobit ozdoby nejenom na stromeček.

Perlový andělíček

Na 1 andělíčka potřebujeme: velké křidélko, velkou plastovou perlu, menší plastovou perluvelký čirý rokajlketlovací nýt  +  kulaté kleště.

Na nýt dáme 1 rokajlový korálek, který zabrání nýtu projít dírkou perly. Navlečeme velkou perlu, křidélko, menší perlu a můžeme ozdobu zakončit tím, že pomocí kulatých kleští uděláme očko. Pokud chcete ozdobu výraznější, můžete použít ještě štrasovou rondelku jako svatozář.

ozdoby 6

Malý dřevěný andělíček

Na 1 andělíčka potřebujeme: velké křidélkovelký surový dřevěný korálek, menší surový dřevěný korálek, velký čirý rokajldrátek 0,2mmdrátek 0,8mm  +  štípací kleště, kulaté kleště.

Uštípneme si cca 50 cm tenkého drátku, kterým budeme obmotávat větší kuličku. Drátek protáhneme dírkou korálku, po vnější straně vedeme přes korálek směrem k vrchní dírce, protáhneme a pevně utáhneme drátek. Pokračujeme do té doby, než je kulička pěkně ozdobená. Poté oba konce drátku spojíme zakroucením k sobě, kleštěmi zkrátíme na cca 0,5 cm a tento přebytečný konec natlačíme do dírky korálku.

Uštípneme si silnější drátek – cca 15 cm a na jeho konci uděláme malé očko. Přidáme jeden rokajlový korálek, který zaručí, že drátek neprojde dřevěným korálkem. Navlékneme ozdobený korálek, křidélko, menší korálek jako hlavičku a můžeme zakončovat. Drátek zkraťte na délku odpovídající velikosti očka pro zavěšení ozdoby, kterou potřebujete. Pomocí kulatých kleští udělejte očko a ozdobu tak dokončíte.

ozdoby 4

Velký dřevěný andělíček

Na 1 andělíčka potřebujeme: velké křidélko, velký surový dřevěný korálek, menší surový dřevěný korálek, malý dřevěný kroužek, drátek 0,8mm + štípací kleště, kulaté kleště, tavnou pistoli.

Uštípneme si drátek, cca 15 cm, a na jeho konci uděláme očko. Navlékneme velkou kuličku a očko ohneme ke korálku. Navlečeme křidélka a menší korálek. Ze zbytku drátku uděláme větší smyčku, aby bylo možné ozdobu zavěsit. Uštípneme si cca 1 m drátku a omotáme jím kolečko. Na vyrobenou svatozář po vnitřním obvodu naneseme lepidlo z tavné pistole. Přilepíme na hlavičku a je hotovo.

Trendy ozdoby

Nebojte se popustit uzdu svojí fantazii a podívat se na ozdoby z jiného úhlu. Nebo se inspirujte na Instagramu či Pinterestu. Vyzkoušeli jsme za vás některé z letošních hitů.

Korálkový věneček

Už ve článku o podzimních dekoracích jsme se vás snažili přivést na myšlenku, že paměťový drát nemusí být zdaleka vždy využívaný jen pro náramky. V tomhle případě jsme z něj vyrobili ozdobu, kterou klidně můžete pověsit na stromeček. Je jen na vás, jakými korálky ho ozdobíte. My sáhli jak po dřevěných korálcích, tak po velkých plastových perlách

Vyberte si průměr paměťového drátu podle velikosti věnečku, který chcete vyrobit. Uštípněte si z něj 1 a čtvrt otočky. A teď už jen navlékněte korálky dle libosti. Hezky vypadá, pokud je na středu ozdoby největší korálek a ke krajům se korálky zmenšují.

Na obou koncích drátu udělejte pomocí kulatých kleští očka a vzájemně je propojte. Přiznáváme bez mučení, spoj se nám nepovedl moc pěkný, takže jsme ho zakryli mašlí. Ta poté bude sloužit i pro uchycení ozdoby.

ozdoby 8

Korálkový krápník

Když se spojí přírodní materiál a minimalismus, může se na vašem stromečku objevit i celkem nečekaná ozdoba. Říkáme jí korálkový krápník. Stačí na obyčejný provázek navléknout pár korálků v různých velikostech.

Ke snazšímu protažení provázku pomůže jehla a nit. Z nitě udělejte očko, které zakončíte uzlíkem. Skrz očko protáhněte provázek. A teď už můžete navlékat pomocí jehly. Kromě nůžek k tomu není třeba žádné další pomůcky. Jen pokud byste se rozhodli pro variantu z velkých perel, navlékněte korálky a rondelky na silnější drátek.

Copy of ozdoby 1 (1)

Vánoční ozdoby pro pokročilé

Techniku šitého šperku pokročilí korálkáři využijí i při výrobě vánočních ozdob. Pro své výtvory nepotřebují žádné základy, a tak mohou budovat vlastní konstrukce. V naší Inspirační galerii máme několik návodů, podle kterých se dá postupovat, když chcete vytvořit něco složitějšího než navlékanou ozdobu.

Copy of ozdoby 8

Související články

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Vytvořte si originální DIY vzpomínku na svatbu

Prohlédněte si 5 návodů například na girlandu s fotografiemi, macramé nástěnku nebo roztomilý rámeček ze zažehlovacích korálků na fotografie či polaroidy a pusťte se do vzpomínkového svatebního tvoření ještě dnes!

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Dárek ke Dni matek: Luxusní přívěsek Manumi

Nakupte ještě dnes a můžete získat skleněný broušený Manumi přívěsek ve tvaru srdíčka jako dárek ke Dni matek.

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Květnová výzva: Květiny + 5 nápadů na tvoření

Zapojte se do květnové výzvy, jejímž tématem je tvoření šperků a dekorací s květinovými akcenty. Tvořte, pochlubte se nám a vyhrajte až 1 000 Kč!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Dana
Neděle, 26. Květen 2024

100%

Vždy velmi spokojena

Vlasta
Čtvrtek, 23. Květen 2024

100%

Spolehlivé

Ivana
Pátek, 17. Květen 2024

100%

V tomto obchodě nakupuji pravidelně. Dělám náramky se stříbrnými korálky a přívěsky a tady mají jak široký výběr, tak i skvělé ceny.

+ velký výběr

+dobré ceny

+rychlé doručení