Manuál pro aplikaci Preciosa® Components nalepovacích kamenů

Nalepovací kameny jsou oblíbeným komponentem k dozdobení nebo dekorování různých materiálů, nejčastěji textilií. K obrazu svému si tak můžete doladit třeba oblíbené tričko, šaty nebo tašku nebo vytvořit efektní šperk.

Existují dva druhy nalepovacích kamenů, konkrétně kameny s plochým spodkem a kulaté nebo tvarové kameny. V případě kulatých nebo tvarových kamenů je třeba mít na paměti, že je nutné použít lůžko vhodné velikosti. V případě, že do materiálu vyřezáváte vlastní dírky, doporučujeme postupovat podle instrukcí v manuálu přímo od Preciosa® Components, protože pro perfektní výsledek je třeba dodržet správný úhel i hladkost řezu.

Kameny přilepené metodou no hotfix (bez použití tepla) je možné prát v pračce na 40 °C, ale není vhodné používat sušičku. Látku s no hotfix kameny s plochým spodkem je možné žehlit, žehličku v takovém případě nastavte na možnost žehlení vlny.

Jak postupovat při lepení?

Budete potřebovat:

  • Rukavice (případně brýle nebo roušku)
  • Pinzetu nebo tužku s voskovým hrotem
  • Lepidlo (a ideálně i injekční stříkačku pro snadnější aplikaci)

Materiál, na který budete kameny lepit, by měl být suchý a odmaštěný. Tato technika aplikace kamenů se hodí především na nesavé materiály.

Jaké lepidlo zvolit? 

Pro výběr lepidla je třeba zvážit několik věcí – kam chceme kámen lepit, velikost a tvar kamene a také vhodnost lepidla s ohledem na materiál.

Ve zkrate lze říct, že na tvrdé materiály, jako je kov nebo sklo, se doporučuje použít dvojsložkové epoxidové lepidlo nebo silikonové lepidlo a na pórovitější materiály je doporučeno použít silikonové nebo disperzní lepidlo. Pro bižuterii je vhodné použít lepidlo E 6000. Kompletní tabulku vhodných lepidel pro různé materiály můžete najít v manuálu na straně 8

V případě lepení šatonu je třeba zohlednit také, jak velké je lůžko pro kámen. Pokud je větší než kámen (vlevo), pak se doporučuje použití lepidla na silikonové (gelové) bázi. V případě těsné dírky (vpravo) pak použijte spíše lepidlo na epoxidové bázi.

Lepení kamene do lůžka

  1. Zkontrolujte, že jsou lůžko i kámen čisté a nejsou mastné.
  2. Naneste lepidlo do lůžka a ideálně párátkem rozprostřete po spodní části lůžka. To z toho důvodu, že kdyby bylo lepidlo rozprostřené až k okrajům, může ho kámen vytlačit ven a lepidlo by pak mohlo potřísnit kámen.
  3. Pinzetou nebo tužkou s voskovým hrotem vložte kámen a nechte lepidlo zaschnout podle instrukcí výrobce lepidla.

Pozor: Je třeba dbát na výběr správného lůžka, které je pro daný kámen určeno. Například Šaton a Rivoli jsou broušené pod jiným úhlem, a proto do lůžka pro Šaton nebude pasovat kámen Rivoli (ani v případě stejné velikosti kamene) a naopak. V případě nalepení kamene do jiného lůžka, než které je pro něj určeno, kámen pravděpodobně nebude dobře držet.

Lepení kamene s plochým spodkem

  1. Zkontrolujte, že jsou materiál i kámen čisté a nejsou mastné.
  2. Nanese se lepidlo (ideálně injekční stříkačkou) do jednoho místa, lepidla musí být tak akorát, aby po přilepení nevytékalo zpod kamene. Většinou stačí malá kapka lepidla, pod kamenem se po přitlačení kamene lepidlo rozprostře.
  3. Pinzetou nebo tužkou s voskovým hrotem přiložte a lehce přitlačte kámen a nechte lepidlo zaschnout podle instrukcí výrobce lepidla.

Pokud s touto metodou nemáte zkušenosti, doporučujeme si ozkoušet aplikaci nejdříve na malém kousku.

Zdrojem informací je oficiální manuál Preciosa® Components, jehož kompletní znění si můžete přečíst zde.

 

 

 


Ověřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Katarina
Čtvrtek, 18. Duben 2024

100%

Fantasticky obchod!

Alena
Pátek, 12. Duben 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.

Lenka
Středa, 10. Duben 2024

100%

Spolehlivý, rychlý.