Tvoření s Ivou Baltaretu

Čtvrtek, 5. srpen 2021

Možná jste si v naší Inspirační galerii všimli návodů od nové autorky Ivy Baltaretu a nyní vám přinášíme v novém článku také rozhovor právě s Ivou o tvorbě, inspiraci i budoucích projektech. 

Tvoření s Ivou Baltaretu

Na Instagramu ji můžete znát jako @dot_diyblog, kam přidává střípky ze své tvorby, ale i v naší Inspirační galerii jste se mohli inspirovat k tvorbě korálkového věnce nebo velikonočních vajíček právě podle návodů od Ivy a nyní máte možnost ještě blíže poznat tuhle kreativní duši v tomto rozhovoru.


Napiš nám něco o sobě, co tě nejvíc vystihuje?

V tvorbě ráda objevuju nové materiály a techniky, nejsem asi úplně na tradiční postupy, vždycky se je snažím spíš obejít a zkoušet, co ještě ten který materiál dovolí a co ne.


Ivčo, co ty a tvoření? Čemu všemu se věnuješ?

Momentálně asi nejvíc věncům, grafice a betonování, o tom jsou moje nepravidelné workshopy, ale hledám další cesty, jak tyhle různorodé aktivity propojit a přiblížit dalším lidem :)


Myslíš si, že je tvoření pro každého? Spoustu lidí si myslí, že to nezvládne. Co bys jim poradila?

Ano, u dětí je to o tréninku jemné motoriky, o ovládání rukou a prstů. Vždycky platí, že je potřeba se učit a cvičit, jinak to holt nebude fungovat. Každý den chvilku a za pár týdnů uvidíte rozdíl. Jen si udělat čas, aby se tvoření/trénink tvoření stalo rutinou.

Skvělé je to jako společná aktivita s kamarádkou, nebo třeba dcerou/synem.


Pustila jsi se do tvoření z dřevěných korálků - co všechno jsi z nich vytvořila?

Zkouším závěsy na ručníky a lněné utěrky, několik způsobů a druhů věnečků, podložku na mýdlo nebo zrovna teď je mám namramorované a dofocuji macramé závěsy na kytky.


Jak ti tvoření šlo? Šlo všechno tak, jak jsi si to naplánovala? Co tě na tom nejvíc bavilo a co naopak?

Ano, je potřeba si uvědomit, čím je vhodné dřevo spojit. Kdy si vybrat pevný drát a kdy třeba vlasec. Dřevěné korálky mám hrozně ráda. V polovině devadesátých let jsme jezdívali na školní výlety do Prahy a přesně si pamatuju, že jsme si na jednom trhu kousek od Staromáku kupovaly s kamarádkou velký pytlík dřevěných korálků. Tehdy je nikde neměly, neexistovaly žádné výtvarné potřeby. Když jsem chtěla korálky, musela jsem potají ustřihnout korálkový závěs, rydlo na linoryt jsem si vyráběla ze starého deštníku, lino na něj pak vyříznout pod kuchyňským stolem. Doslova.


Je nějaká technika, kterou jsi ještě nezkusila a chtěla bys? Proč?

Tyjo, to nevím. Asi nejsem úplně fanda třeba do pryskyřice, ale třeba někdy se mi něco pod ruce dostane.


Máš v plánu nějaký další projekt? Řekni nám víc!

Pořád mě láká umění jako takové. Malba, grafika, kombinované techniky. Jen to je opravdu proces, který vyžaduje intenzivní práci, je dlouhodobý, takže bych musela oseknout něco jiného.

Související články

Výzva Tvořte z papíru: rozhovor s Martinou Žemličkovou

Výzva Tvořte z papíru: rozhovor s Martinou Žemličkovou

Přečtěte si rozhovor s Martinou, naší marketingovou ředitelkou, která ráda tvoří z papíru různá přáníčka, dekorace a origami postavičky. To by nebyla pořádná porada, aby nevzniknul alespoň jeden origami jeřáb! :)) Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Rozhovor o Art Clay tvorbě s Alenou Štukavcovou Doležalovou

Rozhovor o Art Clay tvorbě s Alenou Štukavcovou Doležalovou

Přečtěte si rozhovor s Alenou Štukavcovou Doležalovou, vítězkou soutěže The International Silver Accessories Contest 2023 v kategorii tvorby prstenů. Povídali jsme si o tom, kde bere inspiraci pro svou tvorbu, jaký je její nejoblíbenější šperk i o tom, co by doporučila těm, kteří chtějí s tvořením s Art Clay začít. 

Výzva Tvoření náramků z minerálů: rozhovor s ambasadorkou Zuzanou Dobšíčkovou

Výzva Tvoření náramků z minerálů: rozhovor s ambasadorkou Zuzanou Dobšíčkovou

Přečtěte si rozhovor se Zuzkou naší ambasadorkou pro tvorbu náramků z minerálů. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Alena
Pátek, 12. Duben 2024

100%

Rychlé vyřízení a odeslání objednávky.

Lenka
Středa, 10. Duben 2024

100%

Spolehlivý, rychlý.

Kamila
Úterý, 9. Duben 2024

100%

Velký výběr minerálů, jen bývají někdy nedostupné.