Macramé prakticky

Čtvrtek, 10. červen 2021

Na první pohled se může zdát tvoření technikou macramé složité. Ale pokud si osvojíte základní fígle, bude to i pro vás hračka! Přinášíme vám odpovědi na nejpalčivější otázky každého macramé začátečníka.

Macramé prakticky

Jak si vybrat správnou přízi?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Proto jí radši věnujeme samostatný článek.

S čím začít, když chci macramé vyzkoušet?

První seznámení je určitě lepší vyzkoušet na menších projektech. Doporučujeme například lístečky nebo klíčenky, na kterých si snadno osaháme, jak se příze při tvorbě chová a jaká nám bude vyhovovat.

3mm Macrame Metallic Cord in Champagne

Zdroj: Bobbiny.com - použitá příze Bobbiny Metalic Champagne 3mm

Na co šňůry připevnit, když vyrábím?

Pokud vyrábíte velké macramé na zeď, bude se vám dobře pracovat ve stoje. Vhodné je tyč pověsit na háčky na dveře nebo ji připevnit ke stojanu na šaty (klasický kovový “štendr”). Menší výrobky můžete pomocí připínáčků přichytit do kartonové nebo silné polystyrenové desky, nebo je izolepou přilepit k desce stolu.

Jak rozčesat šňůry?

K rozčesávání šňůr můžete použít obyčejný hřebínek “všiváček” nebo třeba kartáč na zvířecí srst. Je důležité, aby zuby hřebenu byly tenké a pevné. Při rozčesávání postupujte pomalu od konců šňůry. Spěch se nevyplácí, vlákna by se vám mohla zamotat. Přízi rozčesávejte na pevné podložce, kterou nemůžete hřebenem poškrábat. Pozor, při rozčesávání vzniká trochu nepořádek. Z příze vyčešete drobná vlákna a prach. Je potřeba poté pracovní prostor vyluxovat.

Jak zafixovat rozčesané šňůry?

Pro zafixování rozčesaných šňůr můžete využít klasický lak na vlasy, škrob ve spreji nebo naředěné lepidlo typu Herkules. I zde je potřeba pracovat postupně, raději pomaleji a ve více vrstvách.

Dá se výrobek vyprat?

Šňůry a příze Bobbiny jsou vyrobené z recyklované bavlny a je možné je na nižší stupně prát. Doporučujeme raději praní v ruce. Samozřejmě, prát v pračce není možné výrobky, které jsou připevněné k dřevěnému nebo kovovému základu. Pokud jste výrobek zafixovali lakem nebo lepidlem, také nedoporučujeme jeho kontakt s vodou.

Jak zpracovat dřevo, na kterém dělám závěsné macramé?

Pokud vytváříte macramé na dřevěné tyči, kterou jste zakoupili v hobby potřebách nebo dřevo materiálech, nemusíte ji před použitím dále upravovat, pokud nechcete. Jestli ale máte v plánu vytvářet výrobek na klacku, je dobré ho před tím ošetřit.

Klacek, který si najdete v přírodě, je dobré v první řadě zbavit kůry. Pod kůrou se mohou skrývat broučci a jiné breberky, které doma určitě nechcete. Klacek očistíte, v případě potřeby obrousíte hrubá místa a pro zbavení škůdců můžete naložit do lázně např. se Savem. Důležité však je nechat klacek důkladně vyschnout. Klacek můžete dále např. mořit nebo lakovat.

Terracotta 5mm 3ply Macrame Rope

Zdroj: Bobbiny.com - použitá příze Bobbiny Terracota 5mm

Kde brát inspiraci?

Macramé je v současné době natolik trendy dekorace, že se s různými produkty můžete setkat i v prodejnách bytových doplňků. Dalším neutuchajícím zdrojem inspirace je Pinterest, kde stačí zadat slovo macramé / macramé tutorial (návod) / macramé for begginers (pro začátečníky) a je vystaráno. Skvělým místem, kde se naučit konkrétní postupy je také Youtube. Macramé uzly je mnohem snazší pochopit z videa než z nákresu.

Rozhodně doporučujeme sledovat Facebook i Instagram výrobce přízí Bobbiny. Skvělou inspiraci najdete i ve FB skupině MAcraMe pro samouky.


Navnadili jsme vás? Chcete se hned do macramé pustit? Doporučujeme se nejdříve ještě trošku zorientovat v materiálech a jejich využití. Připravili jsme pro vás několik článků, které vám s tím pomůžou.

Související články

Macramé škola 1. díl -  Jak si správně vybrat přízi na macramé

Macramé škola 1. díl - Jak si správně vybrat přízi na macramé

Macramé škola 2. díl - Jak pohodlně začít motat a tvořit

Macramé škola 2. díl - Jak pohodlně začít motat a tvořit

Macramé škola 3. díl - Jak zpracovat a ošetřit klacky/tyče na macramé

Macramé škola 3. díl - Jak zpracovat a ošetřit klacky/tyče na macramé

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Dagmar
Sobota, 28. Leden 2023

100%

Zboží jde objednávat Zásilkovnou do Alza boxů. Máme blízko- vyzvednu jak potřebuji.

Ivana
Pátek, 27. Leden 2023

100%

Nakupuji pravidelně, vždycky jsem spokojená.

Eva
Středa, 25. Leden 2023

100%

Pro mne výhoda nákupu přes intrnet - do kameného obchodu bych jela asi tak 50km