Vše pro smaltování šperků

Vše pro smaltování šperků

Ambasador trendu

Jana Veselá

Smaltovaný šperk mě učaroval už před mnoha lety. Efekty, které pomocí skloviny můžete na povrchu svého šperku vytvořit, mě asi nikdy nepřestanou fascinovat. A od chvíle, kdy jsem objevila možnost kombinace smaltu a modelovacích kovů, už nemají mé šperky jiné limity, než fantazii.

Základy a nejčastější dotazy

Smaltování je jednou z nejstarších technik barevné úpravy šperků. Už ve starověku se lidé rádi zdobili kovovými šperky s pestrým barevným dekorem. Smaltováním tvoříme na povrchu kovového šperku sklovinu – skleněná drť se vysokou teplotou roztaví do lesklého hladkého povrchu, ve kterém můžeme vytvářet úžasné barevné efekty. S trochou šikovnosti to můžete doma vyzkoušet i vy.
Jaký je rozdíl mezi smaltem na plecháčcích a šperkařským smaltem?

Smalt na plecháčcích je smalt technický. Má omezenou barevnost a je neprůhledný, nicméně je pevný a barvy jsou stálé. Patří ke kvalitním úpravám povrchu kovů. Šperkařský smalt je naopak v celé škále barev, existuje jako neprůhledný (opakní) i jako průhledný (transparentní). Různé barvy vyžadují různé teploty výpalu, většinou nad 750  °C.

Můžu si smaltovaný šperk vyrobit doma?

Můžete. Pro kvalitní a spolehlivý šperk se smaltem potřebujeme pícku, ve které smalty vypalujeme v teplotách okolo 750 °C. Výjimečně je možné vyžíhat smalt na mřížce kahanem. Je to však technicky náročnější a méně bezpečné. Je potřeba mít zkušenost a dobře upravenou pracovní plochu, aby nedošlo k popálení.

Na jaké kovy můžu smaltovat?

Smaltovat se dá zlato, stříbro (tedy i modelovací Art Clay Silver) a úplně nejlepší je měď. Na mědi smalty krásně barevně pracují a šperky vynikají překrásnou hrou barev.

Jak udělám z prášku barvu?

Vypálením. Aby se práškový smalt proměnil v lesklou barevnou plošku, musí projít vysokou teplotou v peci nebo žíháním kahanem. Ověřeno našimi zákazníky
97 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Daniela
Úterý, 20. Únor 2024

100%

Já na Manumi nakupuju moc ráda. Obchod doporučuji.

Jarmila
Pondělí, 19. Únor 2024

100%

Spolehlivý obchod. Kvalitní zboží, rychlost a přesnost při zpracování objednávky.

+ rychlé a bezchybné zpracování objednávky

+vstřícnost při změně nebo úpravě objednávky

irena
Pátek, 16. Únor 2024

100%

Super