Seznamte se s technikou smaltování

Pondělí, 8. srpen 2022

Je to starodávná technika, se kterou pracovali v dávných dobách už i Egypťané. Barevná vrstva skla rozzářila povrch kovu, ať už šlo o zlato, stříbro, nebo měď.

Seznamte se s technikou smaltování

Smalty, tedy ty pravé, dělíme do tří druhů: na technické, šperkařské a syntetické (smalty za studena). Další dělení je podle barevnosti – transparentní (tedy průsvitné až průhledné), opakní (krycí a neprůhledné) a opalizující (mající efektní záblesky a měnící barvu podle úhlu pohledu).

Často se setkáváme s pojmy smalt a email. Je to to samé, jedná se o synonyma. Jde o barvy, které se stávají pevnými a kompaktními výpalem v peci nebo kahanu. Občas se setkáváme i se syntetickými emaily, které mají jiné chemické složení než sklovité smalty. Používají se na nátěry kovů, dřeva apod.

Jaké kovy mohu využít jako podklad pro smalt?

Nejzákladnějším kovem je měď – ať už ve formě připraveného tvarového výseku, nebo pásku/plátu, ze kterého si sami vystřihnete nůžkami na plech požadovaný tvar základního komponentu.

Smalty vypadají skvěle nejen na měděných podkladech, ale i na modelovacích kovech – přesněji na modelovacím Art Clay Silver i na Art Clay Copper. Vypálené a zpracované podklady po odmaštění můžeme smaltovat a zejména na stříbře barvy doslova svítí. Jsou jasné a rozzářené. Na modelovací mědi naopak nabízejí škálu tajemných chemických reakcí, se kterými si můžeme pohrát a sami budeme překvapení, co z pece vytáhneme.

Jak se smalt vypaluje?

Nanesenou vrstvu sklovitého prášku vypalujeme v peci nebo kahanem. V domácí troubě to nejde. Klasický smalt potřebuje k výpalu teploty vyšší než 650 °C. Různé odstíny potřebují různé teploty, nejčastěji kolem 750 °C a více. Spolehlivě je vypálíme v malé peci, kde výpal trvá cca dvě minuty podle barvy. Zjednodušeně můžeme říci, že modré potřebují teplotu mírně vyšší, červené naopak nižší. U každého odstínu najdete doporučenou teplotu výpalu.

Jak začít tvořit smaltované šperky?

Právě kvůli potřebě výpalu v peci je smaltování šperků poněkud náročnější technika. Je proto lepší si ji nejprve někde vyzkoušet – například na kurzu. Pokud vás jeho rozmanitost chytí za srdce, v naší sekci Vše pro smaltování šperků najdete potřebný materiál, pomůcky i pece.

Související články

Základní techniky smaltování šperků

Základní techniky smaltování šperků

Seznamte se se základními technikami používanými pro smaltování šperků a pusťte se do tvoření!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Kateřina
Pondělí, 3. Říjen 2022

100%

velký výběr, dobré ceny, rychlé doručení

Olga
Pátek, 30. Září 2022

100%

Nakupuji pravidelně, platím dopředu. 100% jistota s kvalitou i dodáním.

Lenka
Středa, 28. Září 2022

100%

Skvělá komunikace s obchodem, rychlé vyřízení.