Vše pro tvoření s dětmi

Vše pro tvoření s dětmi

Ambasador trendu

Iva Havelková
Celý život tvořím různými výtvarnými technikami. Teď, když mám vnoučata, si užívám tvoření s nimi. Vyrabíme, co se dá, podle ročních období, ale třeba i malujeme na kamínky. Děti si vyhrají s fixami, já spíš s akrylovými barvami. Hlavně nás to moc společně baví.

Návody od Ivy najdete zde >>>

Základy a nejčastější dotazy

Kreativita by se u dětí měla podporovat již od útlého věku. Tvoření pomáhá rozvíjet dětskou fantazii a zlepšovat jemnou motoriku. Děti se učí objevovat zábavnou formou nové věci, kombinace a struktury. U nejmenších dětí je možné začít tvořit s různými pastelkami a papírem nebo modelínou. Trochu starší děti pak ocení stříhání, lepení, kombinování různých druhů papíru i materiály, jako jsou třeba filc nebo Moosgummi. Děti ve věku druhého stupně na ZŠ už můžou zkoušet tvořit s 3D perem, macramé nebo licími kreativními hmotami. Skvělou kratochvílí spojenou s rozvojem jemné motoriky je také navlékání korálkových náramků a tvorba přívěsků nebo tvoření se zažehlovacími korálky. V neposlední řadě bude všechny věkové kategorie bavit malování na kamínky, jejichž hledání zpestří každý výlet! Níže jsme pro vás sepsali tipy, co (nebo lépe řečeno s čím) můžete tvořit s různě starými dětmi. Jedná se především o inspiraci, protože víme, že každé dítko je originál, a proto se nebojte konkrétní projekt přizpůsobit podle aktuálních schopností a potřeb.
Co můžu tvořit s dětmi ve věku 3–6 let?
Nejmenší děti jistě potěší prstové barvy Mucki a foukací fixy, s nimiž lze vytvářet opravdu originální díla. První modelování je možné zkoušet se samotvrdnoucí hmotou DAS Junior. první kreslení a psaní zase s ergonomickými pastelkami. A aby tvoření nebyla nuda, jakýkoliv výtvor je možné ozdobit očičky, bambulkami nebo žinylkovými dráty! Před nástupem do školy by děti měly zvládat jednoduché stříhání s nůžkami, ideálně speciálními zaoblenými, které jsou bezpečnější a lépe padnou do dětské ručky. Vystřihování si mohou vyzkoušet třeba na oblíbené pěnovce – Moosgummi, ze které se dají vytvořit různá zvířátka a příšerky.
Co můžu tvořit s dětmi ve věku 6–10 let?

Děti v tomto věku mohou tvoření posunout na další úroveň a pustit se do složitějšího vystřihování, lepení, kombinování různých materiálů, jako je filc, klasické i barevné papíry, nebo se mohou najít třeba v malování na kamínky, které jistě zpestří každou procházku v přírodě. Mnohé nadchne také nějaké jednodušší tvoření z macramé příze nebo malování na textil, sklo či porcelán. A nesmíme zapomenout na oblíbené zažehlovací korálky (pro děti od 8 let věku), které dokážou zabavit na dlouhé hodiny. Důrazně ale doporučujeme dohled dospělé osoby při práci se žehličkou. 

Co můžu tvořit s dětmi ve věku 10–13 let?
Ve chvíli, kdy vystřihování a lepení už nebude dostatečná zábava, tak to pořád neznamená, že tvoření je „pruda“. Stále tu jsou modelovací hmoty jako FIMO, samotvrdnoucí hmota nebo kreativní licí hmoty jako Jesmonite nebo křišťálová pryskyřice. U obou licích hmot ale důrazně doporučujeme dohled dospělého v průběhu tvoření a stejně tak i v případě tvoření s 3D perem. Krom výše zmíněného je možné pustit se do trochu složitějšího macramé, jako je třeba háčkování košíků. A nesmíme zapomenout ani na navlékání korálků a tvoření jednoduchých šperků nebo doplňků.
Jak dosáhnout co největší bezpečnosti práce při tvoření?

Veškeré tvoření je třeba přizpůsobit znalostem a schopnostem dítěte. U menších dětí se musí dát pozor také na to, aby neměly tendence drobnější komponenty či korálky strkat do pusy a případně je jíst. Pro některé techniky je určitě potřeba dozor dospělého člověka, který danou techniku zná. Určitě nenechávejte dítě samotné tvořit s tavnou pistolí, křišťálovou pryskyřicí, Jesmonite, 3D perem nebo nůžkami (pokud s nimi dítě už neumí bezpečně zacházet). Škody způsobené nepřiměřeným používáním lepidla nebo barev sice také nepotěší, ale většinou nejsou zdraví škodlivé. Při nechtěném potřísnění oděvu lepidly UHU je dokonce možné lepidlo z oblečení dostat i pouhým přepráním oděvu ve studené vodě. Před započetím tvoření s dětmi vždy zvažte, zda je daná technika pro dítě vhodná. Při dodržení všech bezpečnostních opatření pak bude společné tvoření s dětmi vždycky zábava, při níž vzniknou nezapomenutelné vzpomínky a ty nejoriginálnější výtvory.Ověřeno našimi zákazníky
97 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Hana
Pondělí, 26. Únor 2024

100%

Bezproblémová komunikace. Doporučuji. Objednané zboží v pořádku.

Jindřiška
Neděle, 25. Únor 2024

100%

Velmi dobře zabalené. Rychlost poslání.

Miroslava
Pátek, 23. Únor 2024

100%

Z celkového nákupu za 3.300Kč, po odečtení dárkových poukazů v hodnotě 3000,-Kč, nedosáhnete na poštovné zdarma. Takže kupovat dárkové poukazy je NEVÝHODNÉ.