Vše pro výrobu svíček

Ambasador trendu

Marcela Dicker

Malé ohýnky a světla svíček mě přitahovaly odjakživa. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet si svíčky i vyrábět. Vhodně zvolený tvar, vůně a barva dokáže rozzářit, oživit a provonět každý interiér a to mě na tom velmi baví. Je to alchymie, i když to vypadá velmi jednoduše. 

Základy a nejčastější dotazy

Vídáte v obchodech krásné svíčky, ale žádná není přesně taková, jakou byste chtěli? Tak proč si nevyrobit vlastní? Je to lehké! U nás najdete vše, co je k tomu potřeba. Krom různých vosků a knotů u nás můžete zakoupit také silikonové formy, nádoby na svíčky nebo speciální nádobí a pomůcky. Vlastní svícny si dokonce můžete vyrobit, například z Jesmonite hmoty! Případně můžete vyzkoušet startovací sady pro všechny, kteří by chtěli tvorbu svíček nejdříve ozkoušet (sady se hodí i jako dárek). Na různé otázky ohledně výroby svíček najdete odpovědi níže.
Chci si vyrobit svíčku, s čím začít?

Nejdříve je třeba si říct, zda chcete vyrobit volně stojící svíčku, nebo svíčku v nádobě. Používá se pro ně jiný vosk a i uchycení knotu je trochu jiné. 

Jaké jsou rozdíly mezi vosky?

Liší se teplotou tání, tím, zda jsou vhodné do nádob, či do forem, a také barvou. Zjednodušeně lze říct, že parafín má bílou barvu a hodí se pouze do forem, oproti tomu ostatní přírodní vosky mají různé barvy (od krémové po světle žlutou) a hodí se pro použití do forem i do nádob. Některé vosky mají po vytvrdnutí také specifický „vzor“, který se projeví u volně stojících svíček. Připravujeme pro vás o tomto tématu článek. 

V čem se liší jednotlivé knoty?

V naší nabídce najdete dva základní druhy knotů – splétaný a dřevěný. Splétaný můžete použít pro svíčky lité do forem i do nádob, dřevěný pak pouze do svíček v nádobách. Záleží pak také na zvoleném typu vosku. V případě použití jiného knotu, než který se hodí pro daný vosk, může docházet k tomu, že bude svíčka hořet málo nebo naopak moc. Při výběru knotu dbejte také na to, jaký průměr má zvolená forma/nádoba. Doporučený průměr je uveden v detailním popisu knotů po rozkliknutí produktu. Dřevěné knoty nehoří stejně jako ty textilní, dá se říct, že spíše oddoutnávají, nelekejte se proto, pokud u svíčky s dřevěným knotem nedosáhnete takového plamenu jako u těch se splétaným knotem. 

Jak dlouhý má být knot?

To záleží na tom, z jakého materiálu knot je. U dřevěných knotů má být délka cca 4 – 6 mm a u textilních knotů pak cca 1 cm nad úroveň vosku. Pozor, knoty je třeba zkracovat až po vytvrdnutí vosku. V nabídce máme také šikovné nůžky, které jsou určené přímo na to!

Jak na rozpouštění vosku?

Vosk rozpouštějte vždy pouze ve vodní lázni. Při rozpouštění přímo na plotně v hrnci může dojít k nerovnoměrnému rozpouštění, vosk může zažít teplotní šok, který může ovlivnit výsledný výrobek, a v neposlední řadě se může vosk spálit a poničit použité nádobí. Doporučujeme použít speciální nádobí, které bude vyhrazené pouze pro tvoření s voskem.

Můžu vosk obarvit a přidávat tam třeba sušené květiny?

Ano, je to možné! V naší nabídce najdete speciální barvy pro svíčkové vosky, kterými je možné svíčku obarvit. Krom toho se do svíček často přidávají různé okvětní lístky, které také najdete v naší nabídce. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodniny, mohou krátkodobě hořet, ale nemusíte se toho bát, to je normální.

Co můžu udělat pro to, aby svíčka voněla?

Přidáním aromat můžete vytvořit jedinečnou voňavou svíčku. Pokud přidáte přírodní aromata, pak bude svíčka vonět, jen když bude hořet. V případě použití syntetických aromat bude svíčka vonět i sama o sobě.

Jak se liší výroba svíček do nádob a do silikonových forem?

Při výrobě svíčky do nádoby je třeba nejdříve na spodní stranu nádoby přilepit knot v kovovém stojánku a následně knot narovnat a vypnout (ideálně uchycením speciálním držákem). Pak se do nádoby může nalít roztopený vosk. POZOR! Nádoba musí být předem nahřátá, aby vosk přilnul k povrchu, naopak v případě lití do forem se předchozímu  nahřívání vyhněte. V případě výroby volně stojících svíček, například do silikonových forem, je třeba pamatovat na to, že forma je vzhůru nohama, to znamená, že vosk budete lít ze strany, na které bude výsledný výrobek stát. Silikonovou formu je nejdříve třeba propíchnout, jehlou protáhnout knot až k okraji formy a stejně jako v případě lití do nádob je třeba knot vypnout za použití speciálního držáku.

K čemu jsou aditiva do svíček z parafínu a musím je používat?

Úplně nutné to není, ale těm, kteří chtějí dosáhnout bezvadných výsledků při tvorbě svíček z parafínu, jejich použití doporučujeme. Jejich přidáním do vosku se minimalizují nežádoucí efekty viditelné ve výsledném výrobku, jako je například krystalizace či nehtovatění, případně tak lze ovlivnit i zabarvení svíčky. Alpha-olefinem je pak možné napenetrovat i knot, aby byl rovný a pevný. 

Můžu si vyrobit vlastní svícen nebo nádobu na svíčku?

Jasně, ale je třeba dbát na to, aby byly vyrobeny z nehořlavých materiálů. Zkuste si vytvořit svícen nebo přímo nádobu, do které můžete nalít vosk z oblíbené Jesmonite hmoty – doporučujeme pouze výsledný produkt ničím nenatírat a nechat hmotu v její surové podobě. K vytvoření svícnu nebo podložky pod svícen se v žádném případě nehodí výrobky z křišťálové pryskyřice. Jedná se o chemikálii, která by se mohla lehce vznítit!

Kolik času si mám vyhradit na vytvoření svíčky?

To samozřejmě závisí na tom, jakou svíčku chcete tvořit. Samotné lití svíčky zabere jen chvilku, ale přípravu nesmíte podcenit a stejně tak je třeba si nechat dostatek času na to, aby vosk správně zatuhnul. To by mělo být nejméně 24 – 48 hodin. 

Nezapomínejte na bezpečnost!

Nikdy nenechávejte zapálenou svíčku bez dozoru dospělé osoby! Stejně tak je nutný dozor dospělé osoby v případě, že svíčky tvoří děti. A samozřejmě i dospělí by měli dbát zvýšené opatrnosti. Jedná se o práci s horkým voskem, který může v případě potřísnění způsobit popáleniny.Ověřeno našimi zákazníky
100 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Sandra
Středa, 12. Červen 2024

100%

Komunikace s obchodem vynikající. Po odeslání objednávky jsem potřebovala doplnit ještě nějaké zboží, vše jsme vyřešili během jednoho krátkého telefonátu. Korálky z minerálů i ostatní zboží je z mého…

+ Rychlé dodání

+Výborná komunikace s obchodem, proškolený personál

+Vždy velmi kvalitní zboží

+Široký…

Vlasta
Středa, 12. Červen 2024

100%

Spolehlivé

Helena
Úterý, 11. Červen 2024

100%

Jsem velmi spokojená.

+ široký výběr zboží

+rychlé doručení