Jana Veselá: Můj stříbrný příběh

Pondělí, 29. srpen 2022

Protože vám chceme neustále chystat nové kreativní výzvy, rozhodli jsme se v letošním roce do sortimentu začlenit materiály, které jsou určené spíše těm, kdo usilují o opravdu uměleckou tvorbu šperků. Modelovací stříbro Art Clay Silver jsme doplnili mědí a bronzem. Zdobit tyto kovy můžete pomocí šperkařského smaltu. A jak na to vám poradí Jana Veselá, významná česká šperkařka a výtvarnice pracující právě se smaltem a vzácnými kovy. Seznamte se s ní.

Jana Veselá: Můj stříbrný příběh

Pracuji s Art Clay Silver od roku 2007. V srpnu 2008 jsem dokončila certifikační kurzy a stala se mezinárodním master instruktorem pro práci s Art Clay. V zásadních technologických postupech však striktně dodržuji doporučení výrobce a radím to i na svých kurzech. Můžeme improvizovat v nástrojích, ve způsobech ukládání, modelování i finálního opracování, ale vždy je třeba respektovat základy práce s hmotou až po dobu výpalu.

Dlouho mi trvalo, než se můj vztah k materiálu zásadně proměnil. Dlouho jsem dělala to, co mi modelovací kov – hlína dovolila. Možná i zajímavé šperky, ale pro mě byly limitované tím, co se mi podařilo s materiálem udělat. A pak najednou, asi po třech letech, to bylo jinak. Hlína začala poslouchat mě. V tu chvíli nastal zlom a najednou se otevřel celý „svět“ možností. Prohodily se role. V rukou jsem měla materiál, ve kterém bylo všechno, o čem jsem kdy ve šperku snila. Prostorovost, jemnost, drsné tahy i preciznost, pohyb a dynamika. A materiál začal dělat to, co jsem chtěla já, poslouchal mě.

Související články

Základní techniky práce s modelovacími kovy

Základní techniky práce s modelovacími kovy

Základní kroky jsou velmi podobné, ať už jde o hlínu, pastu, nebo stříkačku. Než se pustíme do práce, měli bychom mít připravenou jednoduchou kresbu toho, co chceme vytvořit. Nejde o omezování kreativity a fantazie, ale o pragmatickou zkušenost. Ve chvíli, kdy rozbalíme balíček s materiálem, začíná ubíhat čas.

Co jsou to modelovací kovy

Co jsou to modelovací kovy

Představte si modelínu, která se díky žáru promění v kouzelný šperk. Zní vám to jako pohádka? S modelovacími kovy je to realita! Z hlíny, která v sobě kromě pojiva obsahuje zejména kovový prach, tak může pod vašima rukama vzniknout šperk tvarovaný naprosto podle vaší fantazie.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Věra
Středa, 5. Říjen 2022

100%

Rychlé vyřízení objednávky, velký výběr zboží.

Kateřina
Pondělí, 3. Říjen 2022

100%

velký výběr, dobré ceny, rychlé doručení

Olga
Pátek, 30. Září 2022

100%

Nakupuji pravidelně, platím dopředu. 100% jistota s kvalitou i dodáním.