Co jsou to modelovací kovy

Pondělí, 29. srpen 2022

Představte si modelínu, která se díky žáru promění v kouzelný šperk. Zní vám to jako pohádka? S modelovacími kovy je to realita! Z hlíny, která v sobě kromě pojiva obsahuje zejména kovový prach, tak může pod vašima rukama vzniknout šperk tvarovaný naprosto podle vaší fantazie.

Co jsou to modelovací kovy

Modelovací stříbro

Pro začátečníky určitě doporučujeme nejprve vyzkoušet práci s modelovacím stříbrem Art Clay Silver (ACS). Tomu totiž pro výpal stačí plynový hořák. Vznikne vám šperk z ryzího stříbra, který dozajista potěší vás a případně i vaše blízké. Jen pozor, stříbrný šperk pak nemůžete dále prodávat, je třeba být registrovaný na puncovním úřadě.

ACS má formu hlíny, pasty nebo stříkačky. K čemu se která hodí se dozvíte ve samostatném článku.

Modelovací měď

Art Clay na trh přináší také modelovací měděnou hlínu. I z ní můžou vaše ruce vymodelovat doslova cokoliv. Jen je už trochu náročnější na výpal. Vypaluje se ve šperkařské peci (30 minut na 650 -700 stupňů celsia). Výhodou oproti stříbru jsou nižší pořizovací náklady i možnost šperky bez omezení prodávat.

Modelovací bronz

Pro nejpokročilejší je pak vhodná práce s bronzem. Ten může mít buď opět formu hlíny od výrobce Art Clay a nebo se nejprve nacházet ve stavu prášku od výrobce Meteor Clay. Ale i prášek se stane modelovací hmotou, stačí jen do něj přidat potřebné množství destilované vody.

Výpal bronzů, jak Meteor Clay tak Art Clay, je trošku náročnější. Nové materiály se musí vypalovat v peci, ve speciálním ocelovém kontejneru (misce, nádobce) a v aktivním, ideálně kokosovém uhlí. Ale výsledek je úžasný. Kdo má rád žlutou barvu kovu, bude naprosto nadšený. Výsledek vypadá jako zlato, ale za nesrovnatelně nižší cenu.

To chci vyzkoušet!

Před tím, než se pustíte do objednávky, přečtěte si další články, ve kterých se dozvíte více o pomůckách, technikách i postupu.

Související články

Základní techniky práce s modelovacími kovy

Základní techniky práce s modelovacími kovy

Základní kroky jsou velmi podobné, ať už jde o hlínu, pastu, nebo stříkačku. Než se pustíme do práce, měli bychom mít připravenou jednoduchou kresbu toho, co chceme vytvořit. Nejde o omezování kreativity a fantazie, ale o pragmatickou zkušenost. Ve chvíli, kdy rozbalíme balíček s materiálem, začíná ubíhat čas.

Jana Veselá: Můj stříbrný příběh

Jana Veselá: Můj stříbrný příběh

Protože vám chceme neustále chystat nové kreativní výzvy, rozhodli jsme se v letošním roce do sortimentu začlenit materiály, které jsou určené spíše těm, kdo usilují o opravdu uměleckou tvorbu šperků. Modelovací stříbro Art Clay Silver jsme doplnili mědí a bronzem. Zdobit tyto kovy můžete pomocí šperkařského smaltu. A jak na to vám poradí Jana Veselá, významná česká šperkařka a výtvarnice pracující právě se smaltem a vzácnými kovy. Seznamte se s ní.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Věra
Středa, 5. Říjen 2022

100%

Rychlé vyřízení objednávky, velký výběr zboží.

Kateřina
Pondělí, 3. Říjen 2022

100%

velký výběr, dobré ceny, rychlé doručení

Olga
Pátek, 30. Září 2022

100%

Nakupuji pravidelně, platím dopředu. 100% jistota s kvalitou i dodáním.