Vše pro modelovací kovy

Vše pro modelovací kovy

Ambasador trendu

Jana Veselá
S modelovacími kovy pracuji od roku 2007 a za tu dobu jsem ve své tvorbě vyzkoušela snad vše, co tento materiál nabízí. Díky nim mám možnost dostat do šperku všechno, o čem jsem kdy ve šperku snila. Prostorovost, jemnost, drsné tahy i preciznost, pohyb a dynamiku. Jsem master lektorem Art Clay a tak to ve svých kurzech mohu naučit i vás.

Základy a nejčastější dotazy

Modelovací kovy vám umožní stát se šperkařem v pohodlí vašeho domova. Hmoty, které před výpalem vypadají jako obyčejná hlína, se po vypálení mění v objekty z drahých kovů, tak jak je znáte z pultů zlatnictví nebo uměleckých galerií. Ale netřeba se bát složitých postupů a nutnosti dlouhé šperkařské praxe! Šperk z drahého kovu si s naší pomocí vyrobí i začátečník.
Není materiál toxický a mohou s ním pracovat děti?

Art Clay Silver je naprosto netoxický materiál a i pro děti je práce s ním naprosto bezpečná. U ostatních modelovacích kovů, modelovací mědi a modelovacího bronzu, je to trochu složitější. Ale nejsou toxické, jen je, ostatně jako u stříbra, potřeba s dětmi být a pracovat společně. Po práci je potřeba si umýt ruce a to je všechno. Materiály nealergizují v nevypáleném ani vypáleném stavu.

Můžu výrobky z modelovacího stříbra prodávat?

Na vstupu sice pracujeme s modelovací uměleckou hlínou, po výpalu Art Clay Silver ale máme v ruce ryzí stříbro. Proto jeho další prodej není možný, musí se postupovat podle puncovního zákona. Šperk vytvořený technikou Art Clay Silver můžete nosit nebo darovat. Ale nemůžete ho dál prodávat. Je nutná registrace na Puncovním úřadu. Tu je možné získat po splnění zákonem daných podmínek.

Potřebujeme na výpal modelovacích kovů pec?

Pro práci s modelovacím stříbrem stačí menší vypalovací pistole nebo hořák. Všechny ostatní modelovací kovy je potřeba vypalovat v peci. Měď je celkem jednoduchá, půl hodiny v peci rozehřáté cca na 650–700 °C. U bronzů je potřeba výpal v nádobce s uhlím, podle předem daného rozpisu teplot. Je tedy nutné pec hlídat a teplotu při výpalu sledovat a upravovat. Výsledky ale stojí za to!

K čemu je dobrá patina?

Patina mění zabarvení povrchu kovů. Otisk ve stříbře s patinou vypadá jako kresba černou linkou v zrcadle. Zvýrazní struktury, povrchové stopy a nechá je vyniknout. U mědi a bronzu dává nádech „stáří“, někdy šperky vypadají jako starobylé vykopávky. Někdo patinu na špercích miluje, někdo ji naopak nemá rád. Je to individuální a dodává to kovu šmrnc.

Můžu s modelovacími kovy, hlínou, pracovat neomezeně?

Tady pozor. Modelovací kovy ve výchozí podobě, hlíně, poměrně rychle vysychají. Je proto potřeba s nimi pracovat poměrně rychle. Vědět, co chcete vytvořit, a dlouho neotálet, neváhat nad rozbalenou hmotou. Pokud si nejste jistí, raději hlínu zabalte do potravinové fólie, aby nevyschla. Pro srovnání, modelovací kovové hlíny se chovají podobně jako keramická hlína nebo jako porcelán. Takže na povrchu rychle vyschnou, praskají, dělají se na nich trhlinky. Patří to k věci a dělá to často krásnou strukturu na povrchu. Při práci si můžete pomáhat zvlhčením vodou.Ověřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Jaromíra
Úterý, 23. Duben 2024

100%

rýchlosť expedície a dodania

+ nádherné korálky, dobrý výber koralkových komponentov

Milena
Pátek, 19. Duben 2024

100%

Krásne koralky, veľká spokojnosť

Katarina
Čtvrtek, 18. Duben 2024

100%

Fantasticky obchod!