Psychologie barev – zlatá a stříbrná

Úterý, 8. prosinec 2020

Zlatá a stříbrná jsou klasiky, které patří nejen k Vánocům, ale doprovází nás celý rok. Máte rádi stříbrnou nebo raději zlatou? A myslíte si, že se dají tyto dvě barvy kombinovat? Pojďme se podívat na dvě barvy, které s námi jsou už od pradávna.

Psychologie barev – zlatá a stříbrná

Zlato a stříbro jsou s námi už od prahistorických dob. Už kdysi se používaly jako platidla a ženy z nich vyráběly náramky a náhrdelníky, se kterými se poté zdobily při oslavách nebo jako symbol prestiže.

Je zajímavé, že ačkoliv je zlato a stříbro mnohem dostupnější než kdy bývalo, nosí si v sobě tu stejnou energii a ženy i muži je stále používají díky tomu, že symbolizují luxus.

Lidé často tíhnou k tomu, že jeden druh těchto drahých kovů je jim bližší. Tradičně ženy spojují zlato s ženskou energií a stříbro s chladnější mužskou energií. Zlato a zlatá se berou jako barvy, které vyznačují vítězství, extravaganci a vášeň. Symbolizují také hojnost a ohnivou energii. Stříbrná je naopak chladnější a spojujeme ji s kalkulativní osobností, která má silné morální základy, s právem a moderní technikou a také s moudrostí, jelikož reprezentuje stříbrné vlasy stáří, pod kterým si představujeme spoustu životních zkušeností. Obě barvy jsou si jakýmsi protipólem. Zlatá je dělá krok vpřed a stříbrná vzad. Zlatá chce bojovat a stříbrná chce o věcech v klidu přemýšlet. A přesto se skvěle doplňují a dokonce je začínáme společně kombinovat, což bylo do nedávna bráno jako módní faux pas.

DSC08864

Zlato i stříbro jsou velmi univerzální barvy, které můžete spojit s jakoukoliv jinou barvou spektra a budou vypadat stále luxusně. Podívejte se například do kategorie stříbrných komponentů, kde nabízíme nejen spojovací díly, přívěsky a spoustu dalších komponentů ve stříbře ale také pozlacené 24k zlatem nebo růžovým 18k zlatem.

Pozlacené a postříbřené komponenty najdete také v kategorii AmoraCast komponentů nebo OmegaCast. Použít však můžete i běžné bižuterní kovy, které mají zlatou nebo stříbrnou povrchovou úpravu. Spojte například stříbrná andělská křídla a rondelku se SWAROVSKI perlami a vytvořte si uklidňující náramek. Rondelky můžete spojit s perlami také na metrážovém řetízku a doplnit je o SWAROVSKI krystal, který dodá stříbrnému vzhledu ještě větší lesk.

DSC09475

Pokud se chystáte vytvářet vánoční dárky, podívejte se například na spojení pozlacených Omegacast komponentů se SWAROVSKI krystaly, ze kterých můžete vytvořit jednoduché a velmi elegantní náušnice. A pro ještě více jednoduchosti vám přinášíme tip na to, jak vytvořit originální šperky pro vaše blízké. Spojte na zlatém základu pro náramek s jedním z desítek spojovacích dílů, které jsou pozlacené.

DSC02555

Vytvoříte tak jedinečný dárek, který můžete zabalit do jedné z luxusních zlatých nebo stříbrných dárkových krabiček a taštiček. Nezapomeňte se také podívat na náš článek Jak se značí stříbro podle kterého poznáte nejen jak se stříbro značí, ale také jaký je rozdíl mezi puncy.

DSC05559

Další zajímavosti o stříbře:

  • stříbro se používalo jako platidlo už 700 let před Kristem     
  • Argentina je pojmenovaná po stříbře, jelikož stříbro se latinsky řekne argentum (proto označení Ag)     
  • ve světě mytologie se věří, že stříbro nás ochraňuje před zlými duchy a bytostmi   
  • stříbro se používá k urychlování hojení kůže a už za dob Hippokrata se používalo ve starém Řecku  
  • stříbro v podobě jodidu stříbrného se používá na vyvolávání dešťových srážek

Další zajímavosti o zlatu:     

  • naše vlasy obsahují stopy zlata   
  • světové oceány obsahují cca 20 mil. tun zlata
  • největší zlatá cihla na světě váží 250 kg
  • olympijské zlaté medaile obsahují jen 1,34% zlata

Související články

5 tipů na tvoření ve zlaté barvě

5 tipů na tvoření ve zlaté barvě

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření ve zlaté barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší prosincové tvořivé výzvy!

Jednoduché vánoční dárky

Jednoduché vánoční dárky

Máte moc lidí, které chcete obdarovat? Nebo málo času, a přesto byste rádi pod stromek položili něco vlastnoručně vyrobeného? Máme pro vás inspiraci na vánoční dárky, jejichž výroba není žádná raketová věda.

Upcyklované vánoční dárky

Upcyklované vánoční dárky

Možná i vy jste, stejně jako já, hromadiči. Kreativním duším se to občas stává, že v různých objektech vidí další možnosti využití. Protože tenhle kelímek se může jednou hodit… A tahle sklenice od okurek je taky moc hezká! Často to vede k tomu, že nám náš tvořivý koutek bobtná a bobtná do objemů, které už nejdou uštěpačným poznámkám ostatních členů rodiny. Ale teď máme dobrou příležitost, jak se zásob zbavit! Vánoce.

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
97 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 093+ recenzí - zobrazit vše

Jana
Čtvrtek, 1. Prosinec 2022

100%

Vše v naprostém pořádku, zboží rychle dodáno a výborně zabaleno.

Ivana
Středa, 30. Listopad 2022

100%

Doporučuji všem

+ Rychlé vyřízení objednávky

Miloslava
Středa, 30. Listopad 2022

100%

Je to moje cca 5-tá objednávka a zatím bylo vše v pořádku. Velký výběr kvalitního zboží, včetně návodů na výrobu. Takže skvělá inspirace a možnost hned vybrat potřebný materiál. Za mne mohu jen…