Co musíte vědět, než začnete s korálkováním

Pondělí, 11. leden 2021

Máte v hlavě kreativního brouka, ale nemůžete se odhodlat k tomu s korálkováním začít? Nejste si jisti, co všechno byste měli znát, abyste nekupovali materiál zbytečně? Už se nemusíte strachovat, s naším stručným průvodcem můžete začít už dnes!

Co musíte vědět, než začnete s korálkováním

Pokud byste se chtěli začít kreativně vyjadřovat, ale nejste si jisti, co všechno je potřeba znát, uklidníme vás. Na poli šperkařství a korálkování existují stovky různých technik a materiálů kovů, návleků a tisíce povrchových úprav, ale jak se říká „učený z nebe nespadl“ a vy můžete začít jednoduchými technikami a díky nim začít objevovat nové.

Předtím než se pustíte do jakékoliv práce je důležité vědět, co chcete vytvářet. Na základě toho se liší potřebné komponenty, návlekové materiály a popřípadě také další příslušenství.

Náramky

Náramky jsou zcela jistě tím nejpopulárnějším doplňkem. Především v poslední době si určitě můžete všimnout, že korálkový trh zavalila lavina minerálových náramků. Jejich výroba je opravdu jednoduchá, protože stačí najít korálky z minerálů, které se vám nejvíce líbí, popřípadě, které se nejvíc hodí k vašemu znamení a navléknout je na elastomer. Ten na konci snadno zavážete na několik uzlíků, zakápnete opatrně lepidlem a náramek můžete přetahovat přes zápěstí. Náramky však můžete vytvářet také z textilních návlekových materiálů jako jsou kožené řemínky nebo pletená Shamballa šňůra. K nim nepotřebujete žádné zapínání.

Pokud si vyberete nylonové lanko, je potřeba k němu dokoupit dvě bižuterní kaloty, do kterých konec schováte, a také karabinku na zapínání.

Pokud si chcete vytvořit náramek z řetízku, je potřeba podívat se do metrážových řetízků a nezapomeňte si dokoupit štípací kleště a bižuterní karabinku.

Výhody a nevýhody jednotlivých návlekových materiálů najdete v článku tady.

Náramky můžete doplnit například o spojovací díly, které slouží jako ústřední motiv náramku a používají se pouze na návlekové materiály, které nejsou elastické a nejčastěji se jedná o textilní návleky – tedy například kožený řemínek, Shamballa šňůra, hedvábná šňůra. Také ho však můžete přidat k řetízku pomocí spojovacích kroužků nebo na hotové náramkové základy. Také si můžete vybrat z desítek přívěsků a z klasických korálků. Přehled korálků najdete tady.

Inspiraci k tvorbě náramků najdete také v naší Inspirační galerii s použitím filtru "Náramek"

DSC03324

Náhrdelníky

Možná si myslíte, že náhrdelníky se dělají stejně jako náramky, ale není tomu tak. Především díky tomu, že návlekové materiály mají rozdílné vlastnosti. U náhrdelníků například nepoužijete elastomer. Hojně se zde využívají řetízky, které si můžete koupit buď již hotové a doplnit je pouze například o spojovací kroužek a vybraný přívěsek.

Pokud si řetízek chcete naměřit sami nebo si udělat vrstvené náhrdelníky, je potřeba k metrážovým řetízkům dokoupit také spojovací kroužky, zapínání a bižuterní kleště. Řetízek můžete také doplnit o další korálky, které navléknete na ketlovací jehlu. O práci s ketlovacími jehly se dozvíte tady.

Pro náhrdelník můžete využít také voskové nebo plastové perly a hedvábnou nit, na kterou se perly klasicky navlékají. Oblíbené je také nylonové lanko nebo bižuterní obruče, které můžete okrášlit oblíbenými přívěsky nebo korálky.

Inspiraci k tvorbě náhrdelníků najdete také v naší Inspirační galerii s použitím filtru "Náhrdelník"

DSC03605

Prsteny

Prsteny jsou na výrobu poměrně jednoduché, ale i tady nabízíme několik možností. Můžete je vytvořit pomocí hotových rhodiovaných komponentů, do kterých vlepíte pomocí speciálního lepidla váš vybraný luxusní Preciosa kámen.

Můžete si také vytvořit prsten od základu z křišťálové pryskyřice. Nebo můžete popustit uzdu fantazii a na základ na prsten si můžete nalepit oblíbené komponenty nebo sutaškový základ a další originální ozdoby. Kromě toho jsou v módě stále pletené prsteny z rokajlových korálků navlečených na tenký elastomer.

Inspiraci k tvorbě prstenů najdete také v naší Inspirační galerii s použitím filtru "Prsten"

Untitled design (1)

Náušnice

Pokud byste si rádi vytvořili originální náušnice doporučujeme si přečíst tento článek, který vám rychle usnadní výběr správných komponentů. Kromě komponentů je třeba říct, že i zcela jednoduché náušnice vytvořené z oblíbených přívěsků na náušnicovém háčku budou vypadat luxusně. Pro komplikovanější doplňky například ve stylu Boho pak můžete vybrat několik různých komponentů a korálků a stavět je na sebe, jako například ukazujeme na těchto náušnicích.

Inspiraci k tvorbě náušnic najdete také v naší Inspirační galerii s použitím filtru "Náušnice"

Celkově doporučujeme před prvním korálkováním zabrousit na naši Inspirační galerii, kde najdete stovky různých šperků a doplňků od ty pro začátečníky pro velmi pokročilé, které obsahují nejen postupy, ale fotografie krok za krokem a obsažený materiál, který u nás můžete zakoupit. Pro to, abyste se dostali na váš ideální návod, stačí použít filtry jako je typ šperku, materiál a další možnosti.

DSC01726


Rychlé otázky a odpovědi:

Je lepší investovat do korálků a komponentů, které jsou stříbrné nebo pozlacené?

Záleží, jak často a kde chcete svůj šperk nosit. Běžné kovy nemohou do vody a celkově se rychleji opotřebují. Pokud však máte doplněk pouze na určité příležitosti, běžné kovy stačí a udělají stejnou parádu jako drahé kovy. Pokud doplněk chcete běžně nosit, doporučujeme zainvestovat do kovů jako je stříbro, pozlacené stříbro, rhodium či chirurgická ocel. Také je potřeba zjistit, jak citlivá je vaše pokožka.

Jaký návlekový materiál se nejběžněji používá na výrobu minerálových náramků?

Nejběžněji se používá elastomer.

Jak poznám, který minerál je pro mě ten pravý?

Pokud si chcete vybrat na základě ezoterických vlastností, doporučujeme zkontrolovat, který minerál se hodí k vašemu znamení a také jak by vám mohl pomoci.

Jak mám vědět, kolik korálků potřebuji na svůj náramek?

Je potřeba změřit zápěstí a poté jej vydělit velikostí jednotlivých korálků, které do návleku použijete. Vždy doporučujeme pro jistotu zakoupit korálků víc.

Potřebuji kromě korálků a návlekového materiálu i jiné příslušenství než se pustím do práce?

To záleží na technice šperku. Pokud chcete navlékat rokajlové korálky na šňůru, můžete je buď navklékat v ruce nebo vám navlékání usnadní rotační navlékač.

Pokud budete pracovat s řetízky, neobejdete se bez ketlovacích a štípacích kleští. Kleště a bižuterní nůžky obecně doporučujeme zakoupit, protože se vám budou často hodit.

Jak poznám, které korálky jsou kompatibilní s návlekovým materiálem, který jsem si vybrala?

Stačí se podívat na tloušťku návlekového materiálu, kterou uvádíme v kolonce velikost a poté zkontrolovat velikost šířky průtahu korálku. Pokud je šířka návlekového materiálu například 1mm, doporučujeme zakoupit korálky s šířkou průtahu 1,1mm a výš.

Chci vyrobit šperk jako dárek, ale nevím co vyrobit?

Začněte něčím jednoduchým, například náramkem na elastomeru, který zvládne každý. Pokud si nevíte rady, nechte se inspirovat a vyfiltrujte si možnosti podle toho, co se bude vašemu blízkému líbit.

DSC08181


Slovník kovových komponentů:

Kalota

Kaloty se používají na zakončování šperku v případě, že pracujete s nylonovým lankem, vlascem a dalšími materiály, u kterých je potřeba přidat zapínání. Oba konce návleku schováte do kalot a to tak, že první půlku kaloty přimáčknete k druhé pomocí kleští. Do jedné kaloty poté vložíte záponku, do druhé spojovací kroužek k záponce.

Kaplík

Kaplíky slouží na ukončování šitých návleků – tedy návleků z korálků. Na druhou stranu poté připnete zapínání. Ozdobné kaplíky se však berou také jako mezidíly a můžete je vkládat do návleku například ke korálkům, které chcete zdůraznit.

Šlupna

Šlupna slouží k zavěšení přívěsku. Jedná se ozdobný komponent, který můžete secvaknout například s oblíbeným přívěskem a šlupnu pak provléknout na řetízek nebo ji použít jako základ na náušnice.

Puzeta

Puzeta je náušnicový komponent s dříkem (část podobná jehle, která se vkládá do ušní dírky), který můžete okrášlit buď přívěskem nebo Preciosa krystalem či další dekorací podle toho, zda má puzeta závěs (na který zavěšíte přívěsek) nebo lůžko na krystal. Je nutno k nim dokoupit zarážku nebo-li motýlka, která puzetu drží z druhé strany.

Zamačkávací rokajl

Zamačkávací rokajl se používá na ukončení návleku, aby nám neutíkaly korálky. Vkládá se také občas mezi navlékání tam kde chceme mít jistotu, že korálky a komponenty zůstanou na svém místě.

Ketlovací jehla

Ketlovací jehly se používají při technice ketlování. Můžete na ni navléknout oblíbené korálky či jiné komponenty a použít ji do náramků, náhdelníků nebo na náušnice. Jakou ketlovací jehlu vybrat najdete tady.

Spojovací kroužek

Spojovací kroužky se používají na konci návleku se zapínáním nebo například při vykládání spojovacích dílů doprostřed náramků. Použít je však můžete kdekoliv, kde komponent svůj spojovací kroužek nemá a potřebujete jej pověsit či propojit s jiným komponentem.

DSC08263

Související články

Tipy na originální karnevalové masky

Tipy na originální karnevalové masky

Vytvořte si vlastní masky na karneval nebo do průvodu! Připravili jsme pro vás 4 návody a pár tipů na originální šperky a masky, se kterými budete za hvězdu na každém karnevalu. Prohlédněte si je hned teď!

Milujeme akce na Valentýna: Sleva 14 % na vše!

Milujeme akce na Valentýna: Sleva 14 % na vše!

Nakupte se speciálním slevovým kódem, který najdete v tomto článku a zlevněte si nákup o 14 %! 

Dárek k nákupu: Srdíčkové samolepky

Dárek k nákupu: Srdíčkové samolepky

Srdíčkové samolepky s originálními nápisy rozdáváme ke každému nákupu až do rozdání zásob!

Všechny článkyOvěřeno našimi zákazníky
97 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Daniela
Úterý, 20. Únor 2024

100%

Já na Manumi nakupuju moc ráda. Obchod doporučuji.

Jarmila
Pondělí, 19. Únor 2024

100%

Spolehlivý obchod. Kvalitní zboží, rychlost a přesnost při zpracování objednávky.

+ rychlé a bezchybné zpracování objednávky

+vstřícnost při změně nebo úpravě objednávky

irena
Pátek, 16. Únor 2024

100%

Super